Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Střípky z KLDR - Díl 1. - Úvod

Nedokázal jsem odolat. Neumím se válet u moře, ale rád navštěvuji místa a státy, které se často objevují v televizi, a to ne zrovna v nejlepším světle. A teď, po dlouhém rozhodování, šetření, a vnitřním boji, i KLDR.

Morální dilema, které jsem sváděl roky a měsíce před odletem, jsem popsal v článku Jet nebo nejet... do KLDR, a ani po návratu neumím případným zájemcům s touto otázkou pomoci. Na jedné straně podpora režimu, který snad už ani nelze nazvat stalinistickým, protože Kimové zašli mnohem, mnohem dál. Jak ožebračováním a útlakem vlastních obyvatel, tak kultem osobnosti. Na straně druhé touha vidět, že to, co nám předkládá televize a různé dokumenty v čele s u nás poměrně populárním "Vítejte v KLDR" Lindy Jablonské, je opravdu někde na světě možné. Bohužel, je to možné. A na vlastní kůži je to mnohem, mnohem horší pocit, než jak to člověk vidí ve filmu.

První věc, kterou jsem udělal po návratu do "svobodné" Číny, byla návštěva stránek iDnes, abych se dověděl, co se vlastně za týden naší nepřítomnosti ve světě, ale hlavně v KLDR stalo. Měli jsme sice Severní Koreu na dosah, ale nevěděli jsme vůbec nic. Kromě několika korejsky psaných novin, ve kterých jsme si mohli maximálně prohlížet obrázky, se nám sice dostal do ruky anglicky psaný Pchjongjang Times, což je ale propagandistický týdeník a tak v něm žádné aktuální informace nebyly.

Věděli jsme ale, do čeho jdeme. Žádné mobily (ty jsme sice mohli používat, ale nemohli jsme se připojit do žádné sítě), žádné GPS (zabaveny na hranicích), žádný internet. Teoreticky je možné (z pošty) odeslat email. Ale není možné žádný přijmout. Žádná svoboda pohybu.

Za celý týden se nám jenom dvakrát povedlo "utéct" bedlivému oku našich strážců maskovaných za průvodce. Poprvé se nám to povedlo na stezce do hor, která sice nikam jinam než na vrchol nevedla, ale měla vzbuzovat pocit alespoň teoretické volnosti. My jsme ho využili plnými doušky a náš průvodce, řečený Karel, si musel hodně máknout aby nás dohnal a přiměl k návratu.

Podruhé to bylo trochu zajímavější. Několikrát jsme byli taktně upozorněni, že nemůžeme kupovat nic od místních. Stačilo se jenom trochu přiblížit ke stánku s občerstvením, a už na nás volal bdělý průvodce, že se nemáme oddělovat od skupiny, že nemá to či tohle. V lepším případě nám došla průvodkyně, řečená Katka, koupit zmrzlinu sama. K jednomu stánku jsme se však dostali, aniž si nás průvodci všimli. Cíl je jasný, pokusíme se něco koupit, jakkoliv, cokoliv. Primárně pivo. Vyzbrojen několika měsíci lekcí korejštiny (podle pionýrského hesla Vždy připraven!) se ptám prodavačky "Mekdžu issojó?", tj. zdali má pivo. Má. Ptám se, kolik stojí (a že to není tak jednoduché rozvedu v článku o korejské měně). Jeden dolar. Dejte mi dvě lahve. 

Platíme, a než se průvodci vzpamatovali, využili ostatní členové naší skupiny (Američani, Angličani, Číňani, Němky, Švéd a další národy) díry v systému a paní s chlaďákem musela řešit, jak před státem utajit čerstvě nabyté dolarové příjmy z tohoto improvizovaného Tuzexu, navíc když ji viděli s dolary v ruce naši "estébáčci" Karel s Katkou.

V následujících několika článcích - střípcích bych chtěl zájemcům popsat několik dalších zajímavostí z oblastí, na které jsme si dávali pozor, například Metro a tramvaje v Pchjongjangu, dálnice, silnice a vůbec provoz na nich, peníze, tj. "Wony a Klid" neboli místní měna a Tuzex... a vůbec co mi přijde zajímavé. Pokud byste měli konkrétní dotaz na něco, co lze posoudit z pohledu turisty, ptejte se. Buď odpovím v komentářích, anebo to bude na celý krátký článek.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Aleš Gill | středa 30.9.2015 8:04 | karma článku: 30,45 | přečteno: 3245x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 17,01 | Přečteno: 501x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,63 | Přečteno: 556x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 325x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3436x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 219x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Ukrajinská armáda zaútočila na přístavy v Černém moři, cílila i na sklady s ropou

17. května 2024  6:42,  aktualizováno  10:19

Sledujeme online Ruská obrana v noci čelila rozsáhlému útoku dronů na Novorossijsk a další přístavní město...

Muž utekl z hořícího bytu na balkon, hasiči ho dostali dolů po žebříku

17. května 2024  10:15

Nečekaný budíček měli dnes kolem páté hodiny ráno lidé z třípatrového bytového domu v Březové na...

Fingerland: Netanjahu do roka odejde, ale Hamás odolá. Válka skončí patem

17. května 2024

Vysíláme Válka o Gazu může skončit patem a zároveň se blíží konec premiéra Benjamina Netanjahua. V Rozstřelu...

Hádka o školních absencích skončila vraždou v rodině, hoch za ni dostal 7 let

17. května 2024  9:36,  aktualizováno  9:52

Ve čtvrtek u Krajského soudu v Liberci při neveřejném jednání padl sedmiletý rozsudek nad mladíkem,...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky