Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

Asi jste už byli na pár českých nebo slovenských hradechh. Postaven ve 12. století, dobyt Žižkou, opuštěn, zakoupen, opraven, prodán králi, prohrán v kartách, přestavěn v barokním slohu, prodán řádu, přebudován na zámek, krátce zabrán Napoleonem a pak Švédy, opraven, pobořen v 1. světové válce, částečně opraven, zabrán Wehrmachtem, poničen, zestátněn, použit jako sklad brambor a ponechán svému osudu. Je to vždycky tak nějak, historie našich hradů a zámků bývá vždy podobná.

V polské Poznani na to šli od lesa. Aby jim tam hrad po staletí nepustnul a neprocházel rukami různých šlechticů, postavili ho raději až v letech 1904 až 1910 pro jistého Friedricha Wilhelma Viktora Albrechta von Preußen, toho času německého císaře a pruského krále Viléma II.

Hrad měl symbolizovat věčnou nadvládu Německa nad Velkopolskem. Mělo to jen dvě drobné chyby. Císař se tam zajel podívat na otvíračku v roce 1910 a pak očíhnout novou kapli (k té se ještě vrátíme) v roce 1913. Na konci roku 1919 proběhlo cosi jako Velkopolské povstání a Poznaň zabralo Polsko, čímž věčná nadvláda Německa symbolicky skončila.

Do baráku se nakvartýrovala nově založená Poznaňská Univerzita a část hradu byla přestavěna na případnou rezidenci polského prezidenta, kdyby jel náhodou kolem. Postupně byl hrad degermanizován, aby to tady nevypadlo úplně stejně jako v Berlíně (což byl původní plán), a navezl se sem nábytek a umění z Polska. Což jak už tak v Polsku bývá, nebylo na dlouho, protože v září 1939 se do baráku nakvartýrovali zpátky Němci.

Nějaký Hitlerův vlezdoprdelka dostal super nápad, že by tenhle původně německý císařský hrad mohl být Hitlerovou polskou rezidencí. Pustili se do práce a v podstatě stihli "nacifikaci" hradu dokončit akorát tak včas, aby přišel květen 1945. Původní kaple, kterou jsem zmiňoval výše, byla zrušena, a v jejích prostorách byl vybudován kancl pro říského vůdce. Ten se sem ale nikdy nepodíval, než by měl jet do Polska, tak se raději zastřelil.

A tak sem zase nalezla Poznaňská univerzita, pak nějaký ten městský úřad, proběhla "denacifikace" prostor. Nicméně pořád tady máte z monumentálních sálů takový podivný stísněný pocit. Kdybych měl prostory k něčemu přirovnat, vzpoměl jsem si při pobytu v chodbách a síních hradu na interiér pomníku "Údolí padlých" u Madridu nebo na vstupní prostory uprostřed hory pod chatičkou "Orlí hnízdo" u Berchtesgadenu.

No a teď je tam kulturák, takové moderní kulturní centrum s výstavními sály, kinem, a libovým vstupným asi 30 korun, které vám dovolí projít si sály a chodby, které měl obývat a procházet jeden vídeňský malíř, na věčné časy a nikdy jinak. Jen to zkrátka nevyšlo.

Kdybyste třeba jeli kolem, zastavte se. Poznaň je fajn město, hezké, opravené, historické, na rozdíl od průmyslové Lodže s jednou ulicí bez náměstí, nebo po druhé světové postavené Varšavy s širokými bulváry, ale maličkým centrem. Krakov je zase trochu moc turistický. V Poznani nás překvapilo víc věcí. Třeba tam mají dvě zoo, což asi není světový unikát, ale na město s půl miliónem obyvatel je to neobvyklé. 

Jo a taky tam vaří unikátní českou kuchyni v restauraci "Pyšná chalupa". A slovenskou kuchyni v restauraci "Dřevný kocůr". Nedělám si srandu, takové jazykové hybridy se jim tam povedlo vytvořit. I s tou diakritikou. Inu, Poláci.

 

Autor: Aleš Gill | úterý 5.3.2024 8:00 | karma článku: 14,09 | přečteno: 326x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 17,01 | Přečteno: 508x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,63 | Přečteno: 559x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3436x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 220x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (1/2)

Je to pěkných pár let co jsem napsal "Návod na Safari v Tanzánii". A je to už nějaký ten pátek co jsme se vrátili z Keni. Dnes si uděláme takovou malou recenzi rezervací a parků, které Keňa nabízí.

24.1.2024 v 8:02 | Karma: 14,80 | Přečteno: 272x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

19. května 2024  14:38,  aktualizováno  20:42

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky