Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Střípky z KLDR - Díl 14. - O korejštině a severokorejštině

Učím se korejštinu tři roky ale jsem hrozný flákač. Měsíc se učím, pak zase moc ne, pak chodím do kurzu, pak zase nic. Moc tomu nedávám. Pokusím se ale z vlastního pohledu vysvětlit, jak je to s tou "severokorejštinou".

Existují názory, že po sedmdesáti letech od rozdělení země se korejština vyvinula ve dva jazyky, ale já si to nemyslím. Pokud se Jihokorejec a Severokorejec budou bavit o počasí nebo o rodině, nebudou mít sebemenší problém si rozumět. Gramatika se nijak neliší, liší se způsob používání jazyka. Jiná je situace pro mě jako pro studenta jihokorejštiny, tj. korejštiny studované s pomocí českých učitelů, kteří studovali na jihu, učitelů Jihokorejců, a jihokorejských učebnic. A jiná je situace pro Severokorejce a Jihokorejce, kteří se spolu musí domluvit o složitějších tématech. Psalo se o tom například v souvislosti se severokorejskými hokejistkami, které s těmi jižními vytvořily společný korejský tým na Olympijských hrách a neznaly stejné názvosloví, protože hokej do obou Korejí dorazil až po rozdělení. Když to zjednoduším, na jihu převzali americké názvosloví, puk, gól, ajsing a ofsajd, zatímco na severu si vytvořili názvosloví své a stejným věcem říkají podivnými, nesrozumitelnými názvy jako touš, branka, zakázané uvolnění a postavení mimo hru. Pro nás synonyma nad kterými nepřemýšlíme, pro ně nová, neznámá slova. 

Rozdíl mezi severokorejštinou a jihokorejštinou by se dal přirovnat k češtině před sedmdesáti lety a dnes. Čech z roku 1950 netuší, co je to googlit, lajkovat, facebook, email, počítač, kabelovka, supermarket, kreditka, bankomat, eskalátor, nabíječka, dálnice, Shellka, mekáč, mobil, chrome, firefox, explorer, internet, pédéfko, empétrojka, Word, Excel, Powerpoint, led žárovka, úsporka, IKEA, Kaufland, eshop, check-in, nízkonákladovka, úesbéčko, fleška, účet, heslo, kryptoměna, bitcoin, paypal... a takhle bych mohl pokračovat hodinu.

Představte si, že čtete text, který je v češtině, ale z oboru, kterému vůbec nerozumíte, třeba:

Modelingové kombo Mustang GT 40 je nejmenším ze tří nových modelů Fender Mustang. Nová série legendárních digitálních aparátů přichází nyní ještě větší a vylepšenější. Nové modely a efekty zní více realisticky, je zde větší flexibilita směrování signálu a mnohem lepší odezva aparátu. Dále podpora setlistů a prolínání efektů při změně presetu a integrovaný looper. Pomocí bluetooth můžete také bezdrátově streamovat hudbu z vašeho smartphonu či tabletu.

Přijde vám to málo nesrozumitelné? Zkuste se zasnít nad tímto textem:

Předkládané téma si klade za cíl syntetizovat sloučeniny obsahující dvě složky nukleových kyselin odvozených od puriové, uracilové či cytosinové báze resp. jejího nukleosidu či nukleotidu (ribosa či deoxyribosa je substituovaná fosfátem, trifosfátem či fosfonátem v poloze příslušného cukerného zbytku). Pozornost bude věnována povaze a délce linkeru, charakteru jednotlivých heterocyklických složek a jejich substituci. 

Je to česky? Bezesporu. Chápe to běžný Čech? Bezesporu ne.

A přesně taková je jihokorejština z pohledu Severokorejce. Sečtělý Jihokorejec z 90% pochopí severokorejsky psaný text, domyslí si, pousměje se nad slovy, které se už sto let nepoužívají a pozastaví nad "Sanitární místností" tam, kde by čekal nápis "Toaleta". Deset procent budou tvořit podivné novotvary jako nosočistoplena, břinkoklapka, zpěvořečnost nebo spěšnovod. Severokorejec je na tom mnohem, mnohem hůř. Hodně závisí na tématu jihokorejské knihy, kterou čte, nebo filmu, který vidí. 

Z pohledu studenta více než různá slova pro shodné předměty či jevy řeším úplně jiné problémy. Když to hodně zjednoduším, korejština má tři zdvořilostní úrovně. Když to ještě jednou zjednoduším, říkejme jim třeba:

.

Alespoň takhle se to používá na Jihu. Ve skutečnosti je to složitější, slovesa a zájmena a někdy i podstatná jména se mění podle toho kdo jste, s kým mluvíte a o kom mluvíte, ale do toho nechci zabředávat. Jeden příklad za všechny: Ani v češtině byste sloveso "papat" nepoužili jinde než ve výše zmíněné úrovni 1. V úrovni 3 by už třeba nebylo vhodné používat ani sloveso "jíst", ale museli byste použít sloveso "stravovat se", a nepřijatelné by bylo podstatné jméno "paní", ale museli byste použít "dáma".

Úroveň 3 se na Jihu používá i v televizním vysílání, v novinách, nebo když oslovujete větší publikum, když píšete něco a nevíte, kdo to bude číst (životopis, žádost o místo, diplomku), ale ve většině běžných situací si vystačíte s úrovní 2.

Jenže v KLDR je to složitější. Úroveň 1 řekněme zůstala stejná, úroveň 2 se skoro nepoužívá (vůbec to kolem sebe neslyším), a v úrovni 3 se mezi sebou baví i průvodci, úroveň 3 máme ve všech konverzacích, které můžete koupit, úroveň 3 se nás snaží učit v autobuse. I jednoduché fráze jako poděkování, pozdrav atp. jsou v podstatě věty o jednom slovese, které musíte uvést do patřičné zdvořilostní úrovně: "Ď", "Díky", "Děkuji".

Druhý problém: řada zásadních slov pro smalltalk s novými lidmi, průvodci je jiná. Jinak se řekne třeba: Korea, Jižní Korea, korejské písmo, korejština, korejský tradiční oděv, zmrzlina, Česko, Německo, Polsko a nebo záchod. Tj. většina základní slovní zásoby na témata odkud jste přijeli, jak se vám tady líbí atp. Jihokorejci taky řadu slov časem očesali o první písmeno (n nebo l/r), případně počáteční l/r vyměnili za n. Jinak se proto řekne "žena", "cestování", "pas" atp. Je to špička ledovce, ale pro mě dnes a denně používaná slova. Mám v hlavě guláš. Ne že by většinu těch "jihokorejských" výrazů Severokorejci neznali, zejména ti stranou předurčení ke kontaktu s turisty, ale plusové body tím nezískáte. U záchodu je to celkem jedno, ale na použití špatného výrazu pro Koreu jsou hákliví. Pokud použijete nesprávný výraz na jihu, bude to spíš k pousmání, asi jako by přijel turista z Rwandy a lámanou češtinou vyprávěl Pražákům: "Praha být krásové hlavní města Velký Moravy". 

Třetí problém: V jihokorejštině se z hodně šlamastyk s oslovením můžete vybabrat přidáním k oslovení slova "učitel", což jako zdvořilostní vatu můžete použít nejenom k učitelům, ale ke komukoliv koho považujete za úcty hodného, nebo přípony -šši, ke jménu, což taky úroveň řekněme o půlku zvedne. Servírky můžete oslovovat "slečno" (obecně řekněme jakékoliv ženy které byste "slečno" oslovili v češtině), na servírky v pohodě můžete používat frázi která v podstatě znamená "hej vy tam". Nic z toho se na severu použít nedá, nebo se to minimálně nepoužívá. Za to mají dvě slova pro "soudruha", jedno takové vzletnější (tongdži), kterým se označují vůdci a seniornější pracovníci, a jedno lidovější (tongmu) pro sobě rovné a podřízené. U turistů je to celkem jedno, berou nás jako zákazníky a tak jsme v podstatě v sociální hierarchii nad nimi, navíc jsme byli obvykle starší. Na radu koreanistky Niny Špitálníkové (kdo nezná a KLDR ho zajímá, doporučuji přečíst její knihu "Mezi dvěma Kimy") používám výhradně to lidovější, pokud zrovna nezmiňuji některého z Kimů.

Problém je, že ve škole jsme nějakou "jinou, severní formu" korejštiny vůbec neřešili. Úroveň 3 jsme sice brali, ale používali tak málo, že ji nemám zažitou a u řady sloves si nejsem jistý, zda ji umím vytvořit správně. Severokorejská slovíčka jsem si musel nastudovat sám nebo jsem se učil za pochodu. Lidi jsem slovem soudruh oslovoval naposledy ve školce, a nemoct mladé holce říct "agassi" (slečno), na to je taky třeba dávat si pozor. Jestli jsem to správně pochopil tak na severu slovo, které jinde znamená slečna, je spíš služka. Anglicky psaná literatura hovoří o "slave of feudal society".

Asi to znáte třeba byť jen z němčiny: Přijedete na ubytko, řeknete německy dvě věty na pozdrav, kdo jste a že máte rezervaci, a dostane se vám odpovědi ze které nepoznáte, jestli bude zítra pršet, došly ručníky, nebo zrovna nastal anšlus Rakouska. A v KLDR je to stejné. Něco řeknu, a hned jsem za blba, když nerozumím odpovědi :-). Čím víc se blížil odjezd, tím menší bylo moje nadšení korejštinu používat.

P.S. Je mi jasné, že jsem laik a každý lingvista, odborník na danou problematiku by řekl, že je to přehnaně zjednodušené, polopravda, zkreslené nebo něco podobného. Ale tak to vidím, tak mi to přijde, takhle jsem to odpozoroval.

Autor: Aleš Gill | čtvrtek 29.11.2018 9:58 | karma článku: 25,18 | přečteno: 1281x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 17,01 | Přečteno: 487x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,62 | Přečteno: 548x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 324x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3434x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 217x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Ani vás nepustí do haly. Podvodů při prodeji lístků na MS v hokeji přibývá

6. května 2024

Organizátoři i policie varují: Kupovat vstupenky na mistrovství světa v hokeji od někoho jiného než...

Katar plánuje vyhoštění lídrů Hamásu, ale není kam. Jordánsko je zpět nechce

6. května 2024

Premium Katar je místo, kde si lídři teroristické organizace Hamás léta užívali pětihvězdičkového luxusu....

Za bydlení politiků platíme tisíce, vládní byty a vily mnozí z nich nevyužívají

6. května 2024

Premium Stát jen za tento rok zaplatí za bydlení v Praze mimopražského ministra školství Mikuláše Beka...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  22:53

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

Prodej byt 2+1, 53m2, Česká Třebová
Prodej byt 2+1, 53m2, Česká Třebová

Nové náměstí, Česká Třebová, okres Ústí nad Orlicí
2 490 000 Kč

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky