Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Koreji jsem o rok starší

Korea není úplně středem zájmu cestovatelů ze západního světa. Řešíme slovní (zatím) přestřelky Washingtonu a Pchjongjangu, ale málokdo se o korejský poloostrov zajímá blíže. Věděli jste třeba, že v Koreji jste o rok starší?

Čína, čínština, Japonsko, japonština. Aliexpres, Velká zeď, origami, sakura, kimono, sushi, kung-pao,... o Číně a Japonsku přece jenom má průměrný Čech nebo průměrný Evropan větší přehled. Něco málo si o nich možná pamatuje z dějepisu a zeměpisu. Terakotová armáda, Žlutá řeka, Žluté moře, pandy, gejši, Honšú, Kjúšú, Šikoku a Hokkaidó. O Jižní Koreji toho moc nevíme - alespoň já jsem nevěděl, než jsem se o ni začal asi před dvěma lety zajímat. Patláme obrazovky korejských telefonů, řídíme auta, která se snaží vydávat za česká, koukáme na M*A*S*H na jihokorejském televizoru. Možná ještě 38. rovnoběžka. A tím to hasne.

Co jste ale asi netušili je, že Korejci počítají jinak věk. Je to jedna z věcí, která překvapí asi každého, kdo se o Koreu začne trochu zajímat. Jak to tedy funguje?

U nás se narodíte, a máte jaksi nula let. Samozřejmě to nikdo neříká, nikdy neuslyšíte větu "moje dcera má nula let". Věk prostě máme vždy nenulový - ať je to jeden týden, dva měsíce, nebo půl roku.

V Koreji to mají ještě vychytanější. Tam se narodíte, a máte automaticky jeden rok. Tak to prostě je. Nikdy nemáte na kontě nulu. Jedině na tom bankovním týden před výplatou. Ale aby to nebylo tak jednoduché, je tam ještě jeden fígl. Další rok vám nepřibude, jako v celém zbytku světa, v den vašich narozenin. To by bylo moc snadné, prostě byste v Koreji ke svému věku přičetli jedničku, a hotovo. Takhle ne.

Další rok vám přibude na Nový Rok. Narodíte se třeba na Štěpána. Máte jeden rok. Na Silvestra máte jeden rok. Rodiče si nad kolébkou ťuknou šampaňským, a najednou jsou vám roky dva. Co na tom, že vám ještě není ani týden, jste papírově stejně staří, jako to batole od sousedů, které se narodilo vloni na Tři krále. Jemu je 360 dní, vám pět, jste stejně staří, oběma jsou vám dva roky.

Na celé téhle podivné matematice je postavená korejská společnost a vlastně i korejský jazyk. Pokud to celé zjednoduším a převedu na naše reálie, korejština funguje takhle: Stejně starým a mladším můžete tykat. Starším musíte vykat. "Stejně starý" by u nás v Evropě byla celkem komplikace - kolik lidí znáte, kteří se narodili ve stejný den jako vy? Já nikoho. O dva dny, o čtyři dny, o jedenáct. Ale nikoho, kdo by se narodil ve stejný den (a rok) jako já. V Koreji to máte jednodušší. Všichni, kdo s vámi chodí do třídy, se narodili ve stejný rok, jako vy. Všem můžete tykat. Spolužákům z nižších tříd můžete tykat. Spolužákům z vyšších tříd už nikoliv.

Samozřejmě je to složitější, do hry o tykání a vykání (a v korejštině je to ještě složitější) vstupuje nejenom věk, ale i sociální postavení, hierarchie ve firmě. Těžko budete tykat svému šéfovi nebo učiteli, i kdyby byl mladší (což se poměrně snadno může stát třeba v jazykové škole nebo na školení, kam vás vyšle zaměstnavatel).

S věkem je spojená jistá kulturní nepříjemnost, zakořeněná v našich hlavách - není neobvyklé, že se vás Korejec zeptá hned při prvním podání rukou na věk. On ví, proč to dělá, vy teď už taky. Potřebuje vědět, jestli vám může tykat. Nám to ale přijde společensky nepřípustné - jiný kraj, jiný mrav.

Pokud tohle čtete poprvé, možná si v hlavě počítáte, kolik že vám je vlastně "korejských" let. Je to o rok víc? Nebo o dva? V podstatě je korejský věk počet různých let, letopočtů, ve kterých jste se "vyskytovali". Nejjednodušší způsob je odečíst rok narození od roku aktuálního. V mém případě tedy 2017-1984. 33. A přidat jedničku (kterou jsme dostali zdarma při narození). Tedy 34. Co na tom, že jsem Kristových let dosáhl teprve minulý týden, v Koreji je mi 34 už od ledna.

 

Autor: Aleš Gill | čtvrtek 27.4.2017 8:01 | karma článku: 22,14 | přečteno: 2065x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 16,76 | Přečteno: 480x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,62 | Přečteno: 545x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 319x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3433x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 217x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Počasí v Česku opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, sníží teploty

28. dubna 2024  7:47

Počasí v Česku v neděli opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, se kterou nepočítaly...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 17,64
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky