Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

A už jste byli v Africe?

Před Afrikou, jako většina Evropanů, jsme měli respekt. Ale téměř před rokem se v našich hlavách zrodil prapodivný plán. Letět do Afriky na prodloužený víkend. Je to vůbec normální?

Burkina Faso - žlutý špendlík na glóbusuWikipedia

Schválně, zkuste si udělat inventuru toho, co o Africe víte. Na severu Maroko, Tunisko a Egypt. Letáků z cestovních kanceláří máme plné poštovní schránky. Kdo na to má – obvyklý stereotyp jsou doktoři, manažeři a podnikatelé – vyplázne sto tisíc za safari v Keni, Tanzánii, nebo cestu po Botswaně, Namibii a Jižní Africe. V Africe je ale dalších 47 zemí, přesto si troufnu tvrdit, že 99% Evropanů je nikdy nenavštíví. Jsou tam přece války, všechny ty Rwandy a Dárfúry, buňky Al Káidy, a teď se tam zase někde šíří Ebola a hromada jiných problémů. Tak proč tam jezdit.

Na druhou stranu řada cestovatelů a turistů žehrá nad tím, jak už ta a ta země není to, co bývala, že tam jezdí moc lidí, místní žijí z turistického ruchu, pořád tam zakopáváte když už ne o Čechy, tak o naše nejbližší sousedy. Z Thajska se stává druhé Chorvatsko. Bali je nová Itálie. Podobné názory jsem slyšel, a celkem je chápu. Plážových destinací není nikdy dost, a chápu i Čechy, kteří se rádi vracejí pořád na stejné místo. Ale nechápu naopak ty, kteří jezdí do profláknutých turistických destinací, a stěžují si na to, že jsou profláknuté.

A tak jsme se rozhodli, že si uděláme takový Afrovýlet na zkoušku. V podstatě Afrovíkend. Abychom zjistili, jestli je Afrika opravdu tak marná, jak se o ní říká. Nebo naopak, proč se o Africe v podstatě neříká vůbec nic. Schválně jsem si prohnal Burkinu Faso, zemi těsně nad rovníkem, do které jsme se chystali, vyhledávačem jednoho zpravodajského serveru. Za posledních pár let jenom pár článků. Vesměs o kopané. Semifinále nějaké africké ligy proti Nigérii. Ale nic zásadního. Chtěli jsme sami sobě dokázat, že Afrika není marná. Že se vyplatí sem cestovat, že tady můžeme zažít něco nového, vidět něco nového, a že se sem můžeme vrátit, klidně na delší dobu.

Chtěli jsme jít proti proudu. Proti mentalitě lidí, kteří mají zakořeněný pocit, že Egypt je dobrý, a tak pojedeme do Egypta i přes to, že tam v podstatě probíhá občanská válka. Protože proto. Protože Egypt. Žijeme v Evropě stále plné černých předsudků. Afriku jsme podvědomě odepsali, a když hledáme nové cestovatelské cíle, díváme se do Asie, do Karibiku, do Jižní Ameriky. Afriku na glóbusu vidíme modrou barvou, jako mořskou hlubinu, nový oceán. Točíme glóbusem, ale Afriku nevidíme. Na mapu jsme na její místo napsali okřídlené "Hic sunt leones". Tady žijí lvi. A ač je to v podstatě pravda, je to o důvod víc se tam vydat. Třeba právě proto, že tady nebudeme narážet na davy turistů. Afriku jsme, my bílí, odepsali. Rušíme tam ambasády, přitom je to do budoucna trh s obrovským potenciálem. Ale uvědomuje si to zatím jenom Čína. A je to vidět. Studenti, se kterými jsme se tam setkali, na univerzitě kromě němčiny a angličtiny měli i čínštinu!

A tak jsme se v květnu 2014 vydali na prodloužený víkend do Burkiny Faso. Čistého času jsme tam strávili strávili 96 hodin. Vím, je to ukrutně málo, ale stejně málo je strávit víkend v Londýně. Času není nikdy dost. Dlouho jsme se dohadovali, kterou část země stihneme navštívit. Východ s národním parkem Arli? Jih s rezervací Nazinga? Obávaný Sahel na severu? Nakonec jsme zvolili jihozápadní výběžek, a jeli v rámci omezených možností prozkoumat okolí měst Banfora a Bobo-Dioulasso. Protože s výjimkou pyramid, římských památek v Lybii nebo Maroku toho historicky zajímavého v Africe moc není, jeli jsme do přírody. A za místními lidmi.

Viděli jsme hrochy v jezeře a neměli jsme daleko od potopení Titanicu, který nás po jezeře vozil. Viděli jsme baobaby, koupali jsme se ve vodopádech, prošli si místní vesnici, kde lidé žijí způsobem ne nepodobným knihám Eduarda Štorcha. Ale o tom bude některý z příštích článků. Nikdy jsme neměli pocit nebezpečí, kromě vojáků střežících letiště jsme neviděli žádné zbraně. Dokonce i ochranka v bance měla za pasem jenom nůž. Nenapadla nás hejna komárů, dokonce ani domorodců natahujících ruce se slovy "money, money" na rtech. Je tak vidět, že ještě existuje Afrika, která není zkažená.

Takže dobrodruzi, až příště budete hledat destinaci, kde ještě nikdo z vašich známých nebyl – nebojte se, a zkuste si vytipovat některou bezpečnější Africkou zemi. Nás teď láká Gambie, Ghana a Togo. Nebo Benin. Ale těch zemí je tam tolik, že se tam asi nepotkáme. A bude to tak dobře.

Autor: Aleš Gill | úterý 20.5.2014 8:01 | karma článku: 18,87 | přečteno: 1521x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 17,00 | Přečteno: 486x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,62 | Přečteno: 548x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 323x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3434x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 217x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Novodobí husaři. Polsko zná podobu F-35, budou bez červeno-bílé šachovnice

4. května 2024  11:07

V polských ozbrojených silách se zakrátko opět objeví husaři. Nikoliv však jako těžká kavalérie,...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  10:54

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Prokremelští motorkáři přijeli do Brna, Foldyna se k nim přidá v Praze

4. května 2024  8:57,  aktualizováno  10:42

Kontroverzní klub motorkářů Noční vlci, který podporuje ruského diktátora Vladimira Putina, se s...

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky