Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Střípky z KLDR - Díl 15. - Mávači a vítači

Není to nic, co bychom neznali z dob komunismu u nás. Při oslavách čehokoliv je třeba náležitě a vydatně mávat, a při příjezdech státních návštěv je třeba je profesionálně vítat. A mávat. V obou kategoriích je KLDR na špici.

Je neděle, 9. září. Obyčejná, tuctová neděle. Tedy pro nás, turisty. Pro místní je to den výjimečný. Sedmdesáté výročí založení KLDR. Den D. Kromě toho, že večer pojedeme na Arirang, nám nikdo nic neřekne. Všechno se tutlá, plán je nastavovaná kaše, chodíme zdánlivě bezcílně po ulicích a po parku. Všechno proto, abychom byli co nejdále od centra dění, hlavních oslav, a hlavně vojenské přehlídky.

Najednou přichází signál. Odněkud a nějak. Asi telefonem. Z naší bezcílné procházky se stane bezmála úprk k autobusu. Někam se jede a nevíme kam. Že by nakonec soudruh Kim dal svolení k tomu, aby na Kim Ir-Senově náměstí, ke kterému jsme se dosud kvůli přípravám letos nesměli ani přiblížit), mohli vojenské přehlídce kromě místních papalášů a opravdových hostů přihlížet i turisté? Nevíme. Ale jedeme směrem do centra.

Parkujeme na prostranství mezi hokejovou halou (???) sportovním komplexem (?? ???) a hotelem Changgwangsan (?????). Dost daleko od Kim Ir-Senova náměstí. Ale rozhodně tu nejsme sami. Je tady spousta autobusů s turisty, a ještě větší spousta místních. Jak nemám davy a tlačenice rád, tady v KLDR z nich nikdy nepramení nic špatného. Máme se sice držet pospolu a nemáme fotit, ale v tomhle davu se to prostě nedá. Držet se pospolu. A fotit? Fotí každý. Místní moc ne, už toho viděli asi hodně. Ale z nekorejsky vypadajících přihlížejících má zrcadlovku nebo mobil každý.

Místní policistky mediálně známé řízením prázdných křižovatek dnes mají o hodně horší úkol. Ukočírovat davy tak, aby nelezly do cesty. Stojíme na rohu ulic Ansan (?? ??) a Cholima (??? ??). Zleva pomalu přijíždí ... vojenská přehlídka?

Cholima je čtyřproudovka, dva pásy v každém směru. Podél ní, na obou obrubnících, stojí, kam až oko dohlédne, zástupy Korejců. Hezky oblečených, s umělými květinami na mávání. Jeden "sektor", byť jsme s Korejci důkladně promísení, je náš, turistický. A je to znát. Každý se snaží o nejlepší místo, o nejlepší záběr, a tak z obrubníku pomalu zabíráme jeden pruh silnice a tlačíme se téměř k projíždějícím vozidlům. Nikde jinde se to neděje, místní jsou dobře vycvičení, jenom ti zápaďáci v tom dělají chaos.

Na jeden sloup veřejného osvětlení vyšplhal kolega z naší skupiny. Christian. Má super místo na focení, ale nefotí. Kdyby to byl kdokoliv jiný z naší skupiny, tak bych člověkovi omotanému ve třech metrech nad zemí kolem sloupu foťák nepodal. Christian ale není obyčejný lampolezec. Vylezl už na pár hodně, hodně vysokých kopců. Báli byste se svěřit svůj drahocenný přístroj někomu zapsanému za lezení v Guinessově knize rekordů? Aspoň budou dobré fotky.

Jak se ukázalo, přehlídka, kterou vidíme, je divná. Jiná. Rozhodně jiná, než raketomety, pořadový pochod a samopaly s bajonety, jak to známe z televize. Všichni jedou na náklaďácích, všichni se smějí a mávají. A mávají a mávají. Jsme tady snad půl hodiny a projíždějí pořád další a další náklaďáky. Spekulujeme o tom, jestli si dali druhé nebo už třetí kolečko. Je jich spousta. Různé armádní funkce, policie, pionýři… A všichni mávají. Na povel. Taková místní verze oslav prvního máje. Jak prohlásil kolega Hans, to co jsme viděli, byl "myší ocas" vojenské přehlídky. Armáda na cestě zpět na ubikace.

První den po přehlídce máme odletět na horu Pektu. Tedy měli jsme odletět. Od včerejška víme, že neodletíme. Dostalo se nám následujícího sdělení:

Air Koryo vydává urgentní oznámení, že všechny pravidelné a charterová lety na a z letiště Samjiyon nebudou dočasně provozovány, a to od 7. září do odvolání, z nařízení státu.

Kim se dohodl s prezidentem Jižní Koreje na společné návštěvě hory Pektu za pár týdnů, a tak se tam zřejmě bude narychlo malovat tráva na zeleno. Nedá se svítit. My sice poletíme, ale jinam, a o den později. A ten den je tady: přijíždíme na vnitrostátní terminál Pchjongjangského letiště a máme letět do Orangu, letiště v provincii Severní Hamgjong na pobřeží Japonského moře.

Odbavení probíhá standardně, na pár chvil to vypadá, že nejsme v KLDR. Letenky, kufry odjely někam do útrob haly a my čekáme, až se otevře bezpečnostní kontrola. Náš let, jak to tak vypadá, bude mít zpoždění. Asi plánovaně, volají na nás, že se máme jít na něco podívat. Procházíme do míst, kde bychom na každém civilizovaném letišti neměli co dělat, do příletové haly s pásy na zavazadla. Teda jedním pásem.

Na dráze, přímo za prosklenou stěnou, stojí Jumbo. Air China. Nevíme, co se děje. Že by přiletěl Si Ťin-pching? Nebo po oslavách odlétá? Netušíme, uvidíme, co přijde. Přichází technici s koberci, rozbalují červené cestičky. Přichází fotografové a kameramani. Pak přichází asi dvoutisícihlavý dav. Pánové v oblecích, dámy v tradičních krojích, které se běžně označují jako "hanbok", ale v KLDR se jim říká "čosonot". A opět se stejnými mávátky, se stejnými umělými květinami, s několika transparenty - zřejmě na téma Leninské učení do našich knihoven.

Přichází kameramani a fotografové. Přichází nějaká rozlučková delegace. A přichází Kim Jo-Čong, Kim Čong-Unova sestra. Teď je jasné, že prezident Si ani neodlétá, ani nepřiletěl. To by tady byl Kim osobně. Přijíždí limuzíny a objevuje se člověk, kterého neznáme, a ze kterého se posléze vyklube (jakmile se dostaneme ke googlu) Li Zhan Shu, předseda něčeho, co by se v Číně asi dalo nazvat parlamentem. V podstatě druhý muž Číny.

Několik fotografií, soudružská objetí, podání ruky a poplácání po zádech, Li s eskortou nastupuje a letadlo odlétá, korejští soudruzi odcházejí směrem k mezinárodnímu terminálu. A nás vyhánějí z příletové haly, letiště zase začíná normálně fungovat a my musíme projít kontrolou, abychom mohli odletět do Orangu.

Tahle bizarní podívaná za to rozhodně stála. Všechno je tady strašný fejk. Květiny, mávači i vítači. Předevčírem alespoň vojáci a policajti mávali svým sousedům, dětem, manželkám, dívkám a mámám. Dnes jen přišli, na povel zamávali, a tvářili se přitom nadšeně. Jakmile se dveře zaklaply a letadlo se vzneslo do oblak, jako když utne. Dopoledne v pytli, a teď ještě vrátit kostýmy a mávátka do půjčovny mávátek.

Autor: Aleš Gill | středa 23.1.2019 8:25 | karma článku: 22,26 | přečteno: 960x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 16,76 | Přečteno: 479x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,61 | Přečteno: 543x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 319x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3433x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 217x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 17,64
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky