Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ve třiceti nad slabikářem

Slabikář, písanka... to jsou slova a věci, které používají jenom děti v první třídě, a jejich rodiče. Nikdy mě nenapadlo, že budu do zblbnutí psát k, k, k, ... m, m, m,... ve třiceti letech znovu.

Čtení a psaní jsme zvládli v šesti. Od té doby se už můžeme jenom zlepšovat. Učili jsme se písmo, které je všude kolem nás, v jazyce, který jsme už uměli. Pokud se učíme jiné jazyky, pak obvykle takové, které se píší stejně, a tak dokážeme italsky, španělsky, německy nebo anglicky číst (aniž bychom rozuměli, co čteme) po půlhodinovém studiu, jak že se ten který jazyk čte. Germánské, románské, a zejména pak slovanské jazyky se čtou skoro samy, byť u těch může zejména těm mladším komplikovat začátky azbuka (cyrilice).

Obvykle se tak učíme jazyky velmi podobné, byť s jinými slovy. Věty se skládají podobně, máme jednotná a množná čísla, tři rody, a píšeme zleva doprava. Nemusíme se (s výjimkou uvedenou výše, týkající se obvykle ruštiny), znovu učit psát a číst. Podlehl jsem pokušení usednout znovu do školních lavic a svou cestovatelskou sbírku protloukacích základů různých jazyků (řekněme němčiny, španělštiny a ruštiny) obohatit o jazyk, který ... který prostě není indoevropský. Ty jsou příliš jednoduché ;-).

A tak jsem chvíli přemítal nad do budoucna nevyhnutelnou čínštinou, a dále korejštinou a japonštinou. Od čínštiny mě odradil dvoutýdenní pobyt, kdy jsem se přes několikahodinovou přípravu doma i po cestě nikdy neodpoutal od "svaté trojice" - minimálního základu, který se snažím vstřebat do jakékoliv země (Dobrý den - Prosím - Děkuji). A taky neumím kreslit. To nevyhnutelně staví na druhou kolej i japonštinu, která kromě čínských znaků používá dvě na sobě nezávislé abecedy - každou pro něco jiného. Komplikace.

Zbyla korejština. Ta totiž používá poměrně jednoduchý systém znaků (hangul), které se podle jasných pravidel skládají do čtverců po dvou, třech či čtyřech (a teoreticky asi i více), které v podstatě tvoří slabiku, ale jinak má, lidově řečeno, pro každé písmenko naší abecedy písmenko vlastní. Takže naše "m" je čtvereček, svislá čára je "i" atp. Nechci zabíhat do detailů, ale prostě je to tisíckrát jednodušší než se pro každou slabiku učit, jako v čínštině, samostatný znak, a k přečtení novin jich umět tisíce. Korejština si vystačí s nějakými padesáti znaky, ze kterých dokáže vytvořit tisíce slabik, ze slabik slova, ze slov věty... a jsme zase na začátku, v první třídě.

Máma mele maso. Ema má mísu.

Je třeba se učit psát. To se ukázalo jako menší problém, než se učit číst. Protože ještě neumíme žádná slova, nevidíme za písmenky žádný význam, a to nám čtení, oproti šestiletým kolegům nad českými slabikáři, trochu komplikuje. Naštěstí moderní korejština obsahuje širokou škálu slov převzatých zejména z angličtiny, stejně jako čeština. Protože však korejština neobsahuje některá písmena - neexistují třeba znaky pro F, Z, C, a pro různá písmena latinky má jen jeden znak - T/D, L/R, B/P/V - je kolikrát složité dešifrovat, co chtěl korejec napsat. Handpchon, Kchomphjůto jsou z těch jednodušších.

Zejména pro zmatení evropských a amerických studentů, má ale korejština množství „nadbytečných“ samohlásek. Dvě různá „o“, dvě různá „e“, asi pět nebo šest dvouhlásek, když my Češi si úplně dobře vystačíme s „au“ a „ou“. Rozhodně nepotřebujeme „ue“, ale korejština má v zásobě hned tři znaky tohoto typu (tedy „we“ v anglickém „west“). Vždycky jsem psal poměrně slušně diktáty. Ještě jsme žádný nepsali, ale už teď to rudé moře vidím… Nikdy ně nenapadlo, že ve třiceti letech otevřu písanku a opatrnými tahy budu kreslit písmenka. Od jednoduchých ke složitějším, pak dvoupísmenné slabiky, pak složitější. Se čtením je to ale ještě horší. Připadám si jako druhák s dyslexií. A navíc hned nepoznám, že jsem něco přečetl špatně.

Po dvou lekcích, kdy jsme za čtverečky, kroužky, čárkami a jinými znaky přestali vidět rozsypaný čaj ale písmenka, ale začíná ještě větší maso. Slovíčka. Všechno to vypadá stejně, kdo si to má zapamatovat? A to zatím umíme říct jenom pár vět. Ahoj. Já jsem Aleš. Jsem zaměstnanec. Jsem Čech. Kdo je to? To je Kim. Kim je doktor. Kim je Čech? Ne, Kim je Korejec... No je to síla. Nad písankou jsem vypsal propisku. Poslední víkend jsem strávil nad domácími úkoly několik hodin. Tolik jsem najednou nestrávil nad učením nikdy v životě, s výjimkou maturity a státnic. Jazyky mi vždycky celkem šly, slovíčka jsem se nikdy nějak cíleně neučil, ale teď jsem si začal dělat dvoujazyčné kartičky a ani ty mi moc nepomáhají. Na dnešní hodinu bych měl být perfektně připraven. Ale nejsem. Pořád si pletu slovíčka, hodinky a brýle mi připadají stejné.

Pořádek slov ve větě mi nedává moc smysl. "Tenhle člověk kdo je?" Ani jedno slovo není na svém místě. A to jsme stále u holých vět. Začíná mi být jasné, že to dřív nebo později vzdám. Tak jako u španělštiny a ruštiny mi nejde o to, abych mohl přednášet na konferencích. Chtěl bych se domluvit s taxikářem, děžurnou ve vlaku, recepčním na hotelu, servírkou v restauraci. A mám pocit, že to bude horší než španělština a ruština dohromady.

Tak mi držte palce.

 

Zdroj obrázků: Wikipedia

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Aleš Gill | čtvrtek 16.4.2015 8:02 | karma článku: 16,83 | přečteno: 787x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 17,01 | Přečteno: 501x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,63 | Přečteno: 556x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 325x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3436x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 219x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Český rozhlas slaví 101. narozeniny a zve na Den otevřených dveří

17. května 2024

V sobotu 18. května slaví Český rozhlas (ČRo) 101 let od zahájení pravidelného vysílání Dnem...

Byl milý, říkají sousedé o atentátníkovi. Jeho byt s ním prohledalo komando

17. května 2024  11:41

Sousedé atentátníka, jenž postřelil slovenského premiéra Roberta Fica, se shodují, že Juraj C. byl...

Do Gazy dorazily po americkém provizorním molu první kamiony s pomocí

17. května 2024  11:12

Do Pásma Gazy se ráno dostaly první dodávky humanitární pomocí přes provizorní molo, které tam ve...

Muž ve Francii se pokusil podpálit synagogu, policisté ho zastřelili

17. května 2024  9:50,  aktualizováno  11:11

Policie v Rouenu na severu Francie v pátek ráno zastřelila muže, který se pokoušel podpálit...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky