Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Druhá liga Tanzánie

Tanzánie je krásná země, kam se jezdí ze dvou důvodů. První ligu tam hrají bok po boku safari a nekonečné písečné pláže Zanzibaru. Při dlouhých pozemních přesunech ale narazíte i na další zajímavá místa.

Nemůžeme se přece celé dny potulovat autem po národních parcích s teleobjektivem na klíně a čekat, až nám budou skákat zvířata pod kola. Chceme vidět trochu víc, města mimo hlavní cesty a nějaké památky, které sice v Evropě nikdo nezná, ale to asi nevadí. Zastávám názor, že něco zajímavého se dá vždycky najít i tam, kde by to nikdo nečekal.

Vodopády v okolí Lushota

Lushoto je město asi hodinu cesty severně od hlavní silnice spojující Arushu s pobřežím. Přibližně čtyřicetikilometrová, ne úplně široká asfaltka, se kroutí mezi horami údolím řeky, a skoro pořád je kolem cesty nějaké osídlení. Studenti a žáci courají po silnici horem dolem, pořád jedeme kolem nějakých škol. Údolí je zřejmě centrem vzdělanosti. 

Samotné město vypadá poměrně solidně, jsou tady banky, restaurace, ale proto jsme sem nejeli. Jeli jsme sem kvůli pizze... za asi 150-200 Kč, pro místní naprosto nedosažitelná... a ne až tak dobrá. Dělám si srandu, na pizze jsme sice opravdu byli, ale jeli jsme sem kvůli vodopádům. Kvůli nim, nějakým horským trekům a kvůlí té pizze (už toho nechám) sem jezdí zřejmě zejména domácí turisti, a možná, sem tam, i nějaký muzungu - bílý blázen.

Vodopádů jsme našli několik - na mapě, ale v reálu to je trochu horší. Značení veškeré žádné, cesty poněkud špatné, nepřehledné a pomalé. A úzké. A kopcovaté. Původní plán bylo ještě večer najít vodopád Irente, a přespat na nedaleké farmě. Plán to byl dobrý, ale někdo ještě lepší se rozhodl v údolí s vodopádem a vyhlídkou na něj něco pálit. Po příjezdu k vyhlídce vidíme... že nic nevidíme. Neplatíme tak ani vstupné a rovnou jedeme hledat ubytování do města, kam kouř, zdá se, nedosahuje. Irente si necháme na příště. Další den nás čeká hodně, hodně dlouhý přejezd a tak volíme vodopád Soni, který je v mapě jasně zanesen a narozdíl od jiných víme, jak se k němu dostat. V mapce je nakreslená branka... a když tam přijedeme, zjišťujeme, že je to škola. Soni Falls School. No tak jdeme dovnitř. 

Ptáme se po vodopádu nějakého učitele, školníka či co, a ten říká, že máme počkat. Přichází nějaká učitelka a výběrčí vstupného, že prý tři tisíce za osobu. Dáváme jí za tři lidi deset, říká, že nám vrátí až půjdeme ven. A posílá nás kamsi do džungle po schodech dolů.

Po asi deseti minutách přicházíme k vodopádu, který byl slyšet už z dálky. Hezké místo. Máme pocit, že sem asi hromady turistů nezavítají ani v lepších časech, natož teď. Bůjvíjak dlouho už tady žádný běloch nebyl. Nejsme objevitelé jako Emil Holub, ale má to své kouzlo "najít" si svůj vodopád a mít ho na pár minut jen pro sebe. Tisícovka (deset korun), kterou nám učitelka už nevrátila - asi začalo vyučování - nás nějak zásadně nepálí. Přispěli jsme na příslovečnou školu v Africe.

 

Doba kamenná u Iringy

Při plánování cesty jsme tak nějak tušili, že chceme směřovat kroky (a hlavně tedy kola naší Toyoty) do města Iringa. A tohle město nás překvapilo. Čekali jsme Mordor v dopravě - Iringa je významnou dopravní křižovatkou - ale nestalo se. V porovnání s Arushou je tady provoz v pohodě. Nebo jsme měli štěstí. Našli jsme příjemné ubytování v jednom křesťanském hotelu - z nějakého důvodu tady ve městě zejména, ale i jinde v Tanzánii - ubytování často spadá pod nějakou misii, kostel nebo mešitu. Taky jsme tady viděli poprvé roušku - v hotelu byla ubytována skupinka Japonců.

Snídáme v kavárně s hluchoněmou obsluhou. Zajímavý zážitek. Zjišťujeme, že není o nic složitější, možná naopak jednodušší, domluvit se s hluchoněmým, ale inteligentním číšníkem, než s mnohými jinými a jinde, kteří mluví jenom svahilsky a absolutně nechápou, co bychom tak mohli chtít. Třeba jídlo. Zajímavá kavárna, která by se neztratila ani na hipsterském Karlíně. Něco takového jsme ve městě, o kterém jsme nikdy předtím neslyšeli (byť wikipedie tvrdí, že má milion obyvatel), nečekali.

Důvod, proč jsme ale do Iringy přijeli leží asi 20 km jihozápadně, nedaleko silnice směřující k jezeru Malawi. Je zde něco, co se jmenuje "Isimila Stone Age Site" a o čem jsme vůbec netušili, co si máme myslet. A tak nějak to nevíme pořád. Je tu obrovské parkoviště, muzeum a pokladna, zaplatíte vstupné a zaplatíte za průvodce, v našem případě průvodkyni.

Ta nás vede po asi 2kilometrové stezce a říká, že okruh má dvě části. První jsou jakési dvě boudy (možná jenom jedna) s nějakými pazourky. Tohle je asi ono. Nebo nevíme. Druhá část - která nás zlákala na fotkách - jsou jakési pískovcové sloupy. Takové zvláštní útvary stvořené nerovnoměrným usazováním vrstev a větrem. Možná i vodou, údolím vede potok. Každopádně je to zajímavé a nikde jsme nic podobného neviděli, v muzeu na parkovišti to jedna nástěnka přirovnávala k turecké Kapadokii. Těžko se to popisuje, podívejte se na fotky.

V muzeu pak najdete nějakou tu historii z doby kolonizace Němci, bitvy s místními kmeny, a hlavně nějaké lepší kamenné výrobky - hroty šípů, jehly, pěstní klíny, kladiva. Nic co byste neznali z Věstonic. Jen ta Venuše tady jaksi chybí.

 

Jeskynní malby v Kole

Hlavní město Tanzánie není, jak se možná domníváte, Dar-Es-Salaam. Už ne. Možná jste se to učili ve škole, ale už čtvrtstoletí to neplatí, Tanzanci si přestěhovali hlavní město do Dodomy. Trošku jako přestěhovat naše hlavní město do Pardubic. Dobrý nápad.

Z Dodomy se během čtvrtstoletí stalo sídlo různých firem a vládních institucí... a je to znát. V podstatě všechny hotely, které jsme našli, se zaměřovaly na jednolůžkové pokoje, businessovou klientelu, obchodní cestující a vůbec lidi na služebních cestách. V jednom takovém hotelu přespíme, za rozumnou cenu máme wifi, tři malé pokojíky, teplou vodu a venku dělají freshe za desetikorunu. Ráj na zemi.

Ráno snídaně - ta je prakticky vždy v Tanzánii v ceně - a už frčíme na sever, do 190 kilometrů vzdálené vesnice s poetickým názvem Kolo. V Kole je ústředí (rozuměj pokladna) čehosi jako národní park (spíš něco jako CHKO) s názvem Kondoa Rock-Art Sites. Do auta se vám tady nasáčkuje týpek (netušíme jak by to fungovalo, kdyby nebylo kam) a vede vás 10 kilometrů buší na parkoviště.

Odsud se již pěšky vydáváme do kopců na okruh, asi tak na hodinu a půl, ke třem místům "jeskynních" maleb. Jeskynních je v uvozovkách, protože to nejsou jeskyně v pravém slova smyslu, ale spíše skalní převisy. Místa, kam sice třeba nesvítí celý den světlo, ale taky tam neprší a tak se tady mohly malby uchovat po dlouhá tisíciletí - místní tvrdí i více, ale pravděpodobné stáří maleb bude kolem dvou tisíc let. 

Převisy jsou na šikovných místech a určitě sloužily jako pozorovatelny. Takové primitivní strážní věže. Je odsud nádherný výhled do okolí, resp. byl by, jen by bylo potřeba trochu si pohrát se sekerou či pilou. Dobře by se odsud dávaly signály do vesnice, do údolí, pokud by se blížil nepřítel. Jenže to není jen tak, dělat před tisíci lety hlídku. Wifi nikde, mobily nikde, Mladá Fronta ani Ohníček ještě nevycházely. Teoreticky by už asi šlo sehnat Vergilia v originále... ale to by byla strašná práce. Prostě nuda. A tak si hlídači začali kreslit. Zvířata a lidi. 

 

Asi tolik k zajímavým místům, která nemají se safari nic společného a měli jsme možnost (jeli jsme kolem) je navštívit na tanzanské pevnině. Možná ještě jedno jako malý bonus. Nedaleko parků Lake Manyara, Tarangire a Ngoro Ngoro Crater, je letiště nad městečkem Mto-Wa-Mbu. Na letišti je prodejna Tanzanitu, modrého drahého kamene, který se těží na jediném místě na světě, v malé vesnici pod horou Kilimandžáro. Součástí prodejny je i malé muzeum, jehož průvodkyně nás překvapila tím, že asi jako jediná v celé Tanzánii uměla opravdu krásně a plynně anglicky. Vstup je zdarma, jen zaplatíte 10 korun za parkování na letišti. Jestli si ale myslíte, že sem vede asfaltka a parkoviště je alespoň dlážděné... zapomeňte. Ta nevedla ani k vodopádu, ani k pískovým sloupům a už vůbec ne k jeskynním malbám.

V příštím - nebo jednom z příštích - článku bychom se mohli podívat na zajímavá místa Zanzibaru.

Autor: Aleš Gill | čtvrtek 12.11.2020 8:45 | karma článku: 16,30 | přečteno: 578x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 17,01 | Přečteno: 487x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,62 | Přečteno: 548x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 324x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3434x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 217x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Ani vás nepustí do haly. Podvodů při prodeji lístků na MS v hokeji přibývá

6. května 2024

Organizátoři i policie varují: Kupovat vstupenky na mistrovství světa v hokeji od někoho jiného než...

Katar plánuje vyhoštění lídrů Hamásu, ale není kam. Jordánsko je zpět nechce

6. května 2024

Premium Katar je místo, kde si lídři teroristické organizace Hamás léta užívali pětihvězdičkového luxusu....

Za bydlení politiků platíme tisíce, vládní byty a vily mnozí z nich nevyužívají

6. května 2024

Premium Stát jen za tento rok zaplatí za bydlení v Praze mimopražského ministra školství Mikuláše Beka...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  22:53

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky