Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Střípky z KLDR - Díl 22. - Komunistická katedrála

V KLDR je na každém rohu místo, ke kterému Severokorejci přistupují s téměř náboženskou úctou. Je mezi nimi několik významnějších hodných kladení věnců a klanění lidu. Ještě o úroveň výše pak Palác Slunce Kumsusan.

Svět je plný pomníků vůdců národů, hrdinů válek a otců národů. V Pekingu je Mauzoleum Mao Ce-Tunga, v Moskvě v domku u zdi Kremlu odpočívá Lenin. Není to nicméně zvykem jenom v komunistických zemích, příkladem může být památník, kancelář a hrob Jásira Arafata v Ramalláhu nebo Anitkabir, Atatürkovo mauzoleum v Ankaře. Taková místa svým významným státníkům prostě stavíme, něco jsme tady na kopci nad Prahou měli taky. Výjimkou nejsou ani západní země: jeden za všechny: hrobka osmnáctého amerického prezidenta Granta je všechno jenom ne zbytečně málo okázalá.

Všechny tyto stavby ale ztrácejí lesk v porovnání s tím, co vybudovali v KLDR. Všechny ostatní stavby v KLDR, byť samy o sobě monumentální, se krčí ve stínu paláce Kumsusan (dále jen "Palác"), místa posledního odpočinku Kim Ir-Sena a jeho syna Kim Čong-Ila. Kim Ir-Sen je pro Severokorejce všechno, co jsem popsal v předchozím odstavci. Velký milující otec, válečný hrdina a dlouholetý vůdce národa, který si jistě zasloužil, aby Palác, ve kterém úřadoval, byl proměněn v místo jeho posledního odpočinku. Po smrti Kim Čong-Ila byl Palác přestavěn a stal se rozhodnutím současného vůdce místem odpočinku obou předchozích Kimů.

Místo je to natolik speciální, že dle mého názoru jedno procento celého severokorejského HDP padne na údržbu paláce a zahrad, které ho obklopují. Dá se to jen těžko popsat: Zkuste si představit zámek ve Versailles nebo Schönbrunn. Obložte celý zámek zevnitř i zvenku mramorem a dalšími druhy pestrobarevných dekorativních kamenů, vytvořte síť podzemních cest a budov pro kontrolu návštěvníků, a všechna okna zazděte. Kolem paláce vykopejte vodní příkop, komplex obežeňte zdí a vstupní cestu uzavřete ohromnými mnohatunovými vraty.

Prohlídka paláce zabere dobře půlden. Z hotelu vyrazíte po snídani, a taky po kontrole, zda jste vhodně oblečeni. Už před odjezdem z Evropy dostanete od cestovní kanceláře jasné pokyny, že by bylo nanejvýš vhodné mít s sebou jednu sadu oblečení pro formální příležitosti, minimálně jedny slušné kalhoty, bílou košili, kravatu, lakýrky, dámy společenské šaty nebo kostýmek. I přes toto upozornění část turistů, zejména z anglofonního světa, pokynů nedbá a na místě se snaží deficit dohnat - může se stát, že pro zachování dobrého hodnocení skupiny (a tedy svého) průvodci zajistí nějakou tu košili navíc, nebo si s vámi prohodí tu svou a tu vaši nehodnou pohledu schová pod vlastní sako. Návštěva Paláce je to úplně nejvíc, co můžete v KLDR zažít a Vaši průvodci to vědí. Pro ně je to zase to nejvíc, co se může po dobu vašeho pobytu v zemi podělat. A budou dělat všechno proto, aby se to nestalo. V okolí Paláce je totiž váš dozor pod větším dozorem než jinde, a každý krok špatným směrem jsou mínusové body. Pro průvodce, ne pro vás (to byste museli udělat nějakou strašnou blbost).

No dobrá, přijíždíme k Paláci, na parkoviště. Možná bych měl spíš napsat seřadiště. V den státních svátků (a vy sem nejspíš přijedete ve státní svátek) se zde potkávají "delegace" zahraniční (to jste vy) s těm lokálními - zástupci továren, státních organizací, armády a vládního aparátu. Seřadiště je na místě, kde do devadesátých let byla stanice metra Kwangmyong (Svit), kterou dnes vlaky jen projíždí - z bezpečnostních důvodů, asi. Tady dochází k poslední kontrole vašeho oblečení a tak nějak první kontrole z mnoha, kterými budete procházet. Nastoupíte v hloučcích cca po dvaceti do dvoustupu a postupujete pomalým krokem k různým kontrolám, jako na letišti, ale mnohem spořádaněji. 

Dovnitř paláce není dovoleno vnášet žádné předměty určené k pořizování obrazového či zvukového záznamu, žádná zavazadla, vše musíte nechat v šatně. Žádné nože, batohy, nic takového. Nejlépe je nemít nic, jen kapesník. Kdyby ukápla slza. Od vystoupení z autobusu přes kontroly k šatně je to dobrá hodina. Další půlhodinu vám bude trvat cesta systémem chodeb a travelátorů (po kterých se ale nechodí, to by bylo velké faux-pas) dovnitř paláce, kde opět systémem výtahů a eskalátorů projdete do místnosti, kde se postupně po malých skupinkách pokloníte voskovým figurkám (takový lehký bizárek) vůdců v nejlepším rozmaru. Celou cestu na stěnách můžete obdivovat fotografie z jejich života, i ze života dnešního Kima III., zejména schůzky se světovými státníky a klasické výjevy "Kim mezi klasy" nebo "Kim radí slévačům".

Všude kolem vás je už hodinu tolik mramoru, že nechápete, která bije, když přijdete velkého předsálí. Dostanete poslední instrukce, jak se chovat v "trůnním sále" a jste po malých skupinkách, řekněme po čtyřech, vpuštěni - přes dveře s fukarem, který vám rozhodí účes, máte-li vlasy. Vcházíte do místnosti ve které je téměř tma, jen čestná stráž a rafinovaně volené světlo ozařující katafalk se skleněnou rakví, v ní leží Kim Ir-Sen. Přicházíte od jeho nohou. Seřadíte se před rakví, ukloníte se (čím déle a hlouběji, tím víc plusových bodů), uděláte čtvrtkruh po směru ručiček - jste tak u pravé ruky vůdce, opět se ve čtyřstupu ukloníte. Uděláte půlkruh (u hlavy se neklaní), u levé ruky se ukloníte znovu, potřetí, a odcházíte z místnosti. Další skupinka vás střídá.

Další prostory jsou vyhrazeny sbírkám medailí, diplomů, řádů a podobných memorabilií dokládajících zásluhy velkého vůdce, čestné doktoráty, uniformy a další skvosty. Nemalá část z nich pochází i z Československa. Další prostory obsahují sbírky osobních předmětů vůdce, od knih, stolů, pečetí, po auta, vlaky a letadla. Ano, vlak i letadlo je v místnosti, kam vedou pouze malé dveře. Jak se sem dostalo? Asi zázrak.
Když už si myslíme, že je konec a že zase spatříme slunce (po kterém je Palác pojmenován), čeká nás druhé kolečko. Neumím říct, zda jiné křídlo nebo jiné patro, Palác je bludiště, nepřehledné, rozsáhlé, zajišťující, aby se přicházející, procházející a odcházející návštěvníci spolu nepotkali - výjimkou je pak zmíněný nekonečný travelátor, kterým se dostanete zpět ke svým kamerám, foťákům a mobilům, tj. do šatny. To jsem ale předběhl.

Druhé kolečko je stejné jako první: nejdříve mramor, předsálí se stejnou instruktáží jako minule, naprosto stejné, naprosto stejný fukar a naprosto stejná místnost - jenom Kima vyměnili. Dokážu si představit různé konspirační teorie, že místnost je jenom jedna: vypadá stejně, stráže vypadají stejně, katafalk s rakví vypadá stejně, jen Kim je jiný. Procedura je taky stejná. U nohou, "na šesti hodinách", první úklona, na devíti hodinách druhá, obejít kolem hlavy, úklona na třech hodinách a odchod. Do místností s diplomy, medailemi, mercedesem, vlakem a Kim Čong-Ilovým osobním MacBookem.

Teprve teď je čas "nasednout" na nekonečný travelátor a dlouhými chodbami (literatura říká, že jedna z chodeb má přes kilometr) se dobelhat do šaten. Tam dostanete zpět své ajfouny a můžete začít fotit. Ale ne kontrolu, ne vojáky, jen budovy, park, a to tak, aby fotky byly hezké. Když máte s sebou šikovného fotografa a průvodce s dobrou náladou, může se vám podařit zorganizovat i fotku s místním oddílem mladých pionýrů.

Přijeli jste sem na osmou a je po jedenácté. Možná máte ještě trochu času na prohlídku parku a hlavního nádvoří, které je cílem místních instagramerů. Každý chce mít na svých fejsbůčcích (neberte mě doslovně) selfíčko s místem posledního odpočinku milovaných vůdců. Park samotný není nějak super velký, ale je udržovaný do sebemenšího detailu. Místní trávníky jsou v lepším stavu než anglický trávník okolo Buckinghamského paláce nebo mezi tribunami Wembley. Starají se o něj desítky žen a mužů a to dost nezvyklou metodou: nůžkami. Tohle místo je natolik důležité, že i kdyby poslední Severokorejec měl trpět hlady, tady bude vždy tráva krásně zelená, střižená nůžkami a stromy pečlivě upravené a cestičky zametené. Tady spočívá vůdce, prezident, jediný a věčný. Tady bije srdce KLDR. A když se tady letos výjimečně na oslavách narození svého otce neobjevil Kim Čong-Un, imperialistická média začala spekulovat, že srdce Severní Koreje bít přestalo.

Turistům je návštěva Paláce prezentována jako privilegium, kterého se každé skupince nedostane. Já byl v KLDR dvakrát a v Paláci taky dvakrát. Ale mohl jsem mít "štěstí". Návštěva tohoto místa je natolik svérázná, že prostě bez ptaní uděláte, co se po vás chce: nahodíte nejlepší kvádro, uvážete vázanku, vypulírujete maturitní mokasíny a pod tíhou všeho toho naleštěného mramoru (a teda taky bajonetů čestné stráže) se sedmkrát pokloníte. Protože proto jste sem přijeli a protože to tak má být.

Autor: Aleš Gill | středa 1.7.2020 8:03 | karma článku: 22,83 | přečteno: 839x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 16,76 | Přečteno: 479x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,61 | Přečteno: 543x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 319x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3433x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 217x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

  • Počet článků 245
  • Celková karma 17,64
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky