Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. července 2021 Anna

Neomezená data za desetinu ceny? Jeďte na Ukrajinu.

31. 10. 2019 10:54:00
Při cestě po Chile se místní simkarta docela osvědčila, a tak se po simce pro turisty poohlížíme i před cestou na Ukrajinu. A nestačíme se divit. Co nejde u nás, jde na Ukrajině překvapivě snadno a levně. Kdo by to čekal?

Ukrajina se do zpráv obvykle nedostává v pozitivním světle. Rusko si z ukrajinského dortu nenápadně uždibuje ty nejlepší kousky a politická situace je nepřehledná. Statisíce Ukrajinců u nás a miliony v Polsku a západní Evropě našly stabilnější zdroj příjmů, než který jim může nabídnout obilnice Evropy. Je tady ale jedno odvětví, ve kterém nám může jít Ukrajina příkladem. Mobilní operátoři, sítě a mobilní data.

Naši mobilní operátoři nám chtějí nalhat, že mobilní data vlastně nepotřebujeme. Že něco jako 1 GB dat měsíčně by nám mohlo stačit. Mám takový pocit, že se už dlouho nedívali do kalendáře, a nevšimli si, že není rok 2009, ale 2019. Že máme (skoro) všichni v telefonech YouTube, Spotify, Netflix, a že bychom je dost možná chtěli i použít. Mobilně, protože když jsme slovo postupně "mobilní" vypustili ze spojení "mobilní telefon", neznamená to, že jsme si telefony pověsili doma na zeď.

Právě při cestě do ukrajinského Charkova - města velikostí srovnatelného s Prahou - mě zastihl článek, ve kterém byl popisován neomezený tarif Vodafonu. A protože Vodafone je jediný operátor, který funguje u nás i na Ukrajině, je vhodné ho použít pro srovnání situace na obou trzích. Zajímají mě data, volné minuty a SMS už snad zvládli i naši operátoři a pokud máte data, tyhle předpotopní technologie můžete spolehlivě nahradit různými jinými aplikacemi, které tak jako tak už dnes používáme, jen třeba ne primárně k přenosu hlasu.

Začneme tím naším, českým a lehce zaostalým, písečkem. Studuju nabídku na webových stránkách a pokud nenarazíte na nějakou podpultovku či vánoční akci, neomezený (datový) tarif pro jednotlivce neexistuje, musíte být minimálně dva. Nebo být jeden a mít druhou simku v šupleti. Takový tarif nás bratru vyjde na 2399 Kč. Měsíčně.

Pokud si dokážete upřít neomezená data, pak vás tarif s deseti gigabajty vyjde na 799 Kč, a s tím skutečně směšným jedním na 299 Kč. A to se pořád bavíme o tarifech s úvazkem na dva roky. Pokud byste ho nechtěli, ještě desítky procent připlatíte. Předplacenky v podobě Vodafonu jsou úplná tragédie a nestojí mi za další ťukání do klávesnice.

Tak šup, jedeme na Ukrajinu. Tam mají operátoři výborně zvládnutý prodej. V hale letiště, při čekání na taxík, při čekání na ostatní ze skupiny nešťastně usazené v části letadla daleko od schodů, si můžete koupit SIMku. Nejen Vodafonu, ale i jiných operátorů. Za dvě minuty máte místní číslo, data, můžete si objednat Uber nebo další obdobné služby, a nemusíte se o nic starat. Zaplatíte - zejména po přečtení předchozích odstavců, směšnou částku. Připravte si kapesníky - bude to taková jízda, až se vám nahrnou slzy do očí.

Začneme tarify s úvazkem. Variant je hodně, pokusím se najít takové, které plus mínus autobus odpovídají těm, které nabízí náš český Vodafone.

Neomezená data za 230 Kč, tj. desetina toho co v ČR. K tomu není co dodat. 10 GB Ukrajinci nenabízí, patnáct máte za 140 Kč, 7 GB za devadesát korun. Alternativa k tarifům s ubohým jedním gigabajtem neexistuje. I na Ukrajině tuší, že míň než 7 giga dat je nesmysl, který nemá ani smysl nabízet.

Předplacenky jsou na tom úplně stejně. Začínáme na 4 GB za 80 Kč, přes 10 GB za 110 Kč se dostáváme k předplacence s neomezenými daty za 170 Kč. My jsme brali variantu s 10 GB, která v sobě obsahovala neomezené streamování videa z předních světových serverů, takže 10 GB jsme (skoro) dosáhli jedině díky tomu, že jsme se dívali na Formuli 1 přes českou IPTV, která v nabídce logicky nebyla. A to jsme internet sdíleli na dalších pět mobilů. Podobnou službu (neomezená data na vybraných serverech se streamovaným videem) lze k libovolnému balíčku českého červeného operátora přikoupit - za 200 Kč na měsíc.

Pokud byste nechtěli volání, úplně si vystačíte s Internetem, pak dostáváme ještě do úplně jiného levelu. 12 GB dat můžete mít za 80 Kč. Giga navíc za 4 Kč. To už ale trošku srovnáváme jablka s hruškama. Nebo ne? Český Vodafone přeci nabízí podobný produkt - 10 GB dat bez volných minut, cílený na podobnou skupinu, jako stánek na Charkovském letišti: na turisty. Za bratru 800 Kč. Opět desetinásobný rozdíl.

Někde se stala chyba. Jasně, můžeme argumentovat tím, že celková životní úroveň a cenová hladina na Ukrajině se nedá srovnávat, platy jsou jinde a i další věci jsou tam výrazně levnější. Charkovské metro jezdí za 8 Kč, čtvrtinu toho co v Praze, půllitrová Coca-Cola v supermarketu stojí 10 Kč, tj. polovinu. Točené pivo ale koupíte, stejně jako u nás, v rozmezí 20-50 Kč, jídlo v lepší restauraci může stát dvě-tři stovky a pizza v normální italské restauraci stojí stejně jako u nás. Benzín a nafta západní ceny začínají silně dotahovat a alkohol je na tom podobně - pryč jsou doby, kdy láhev prémiového koňaku stála míň než u nás tuzemák. Celkově mi to vychází, že tarif za stovku na Ukrajině by měl stát u nás maximálně stovky dvě. A to nestojí ani náhodou.

Bývaly doby, kdy jsem měl náš Vodafone docela rád. Vnášel na trh nový směr, čerstvý vítr. Někde ale cestou se ten čerstvý vítr proměnil ve vzduch dost zatuchlý, plný argumentů, proč to nejde. Co se po cestě stalo a kdo udělal chybu? Dělá si z nás český Vodafone srandu, zatímco ten ukrajinský si zákazníků váží? Nevím. Jsem z toho jelen. Nebo sob?

Autor: Aleš Gill | čtvrtek 31.10.2019 10:54 | karma článku: 41.37 | přečteno: 4626x

Další články blogera

Aleš Gill

Tragédie jménem ČSA a nejdražší řízky na světě

Tato doba cestování moc nepřeje. Ale když se sejde Covid, ČSA a Island, je jistota, že bude o zábavu postaráno. Protože dvě věci, které ČSA něco opravdu neumí, jsou to nestandardní situace a existence v 21. století.

20.7.2021 v 8:45 | Karma článku: 43.83 | Přečteno: 14683 | Diskuse

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 24. - Pátá kolona Severní Koreje

Zní to možná až neuvěřitelně, ale v mnoha evropských i řadě dalších zemích fungují organizace, sdružující lidi s podobnými cíli: podporovat přijetí myšlenek severokorejských vůdců v jiných zemích, a z dálky pochlebovat Kimům.

1.7.2021 v 8:52 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 762 | Diskuse

Aleš Gill

Lesk a bída vlaku do Chorvatska

Zní to lákavě, sednout v Praze/Brně/Bratislavě na vlak, dát si šlofíka a probudit se na Jadranu. Není to ovšem taková selanka, jak se na první pohled zdá, protože i taková zdánlivě snadná cesta má svá pro a proti.

16.6.2021 v 8:53 | Karma článku: 44.08 | Přečteno: 21646 | Diskuse

Aleš Gill

Dopravní nehoda v Tanzánii

Dopravní nehody se stávají. Co ale příliš nechceme a doufáme, že se to nikdy nestane, je dopravní nehoda v zahraničí. Protože v ČR auto nepotřebuji, nezbývá mi, než bourat na cestách. Jednou za deset let. Tentokrát v Tanzánii.

1.6.2021 v 9:02 | Karma článku: 17.95 | Přečteno: 758 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Dneboská

Cestování s třináctkou

A to nebyl pátek třináctého. A přesto. Kamarádka na cestě do Rakouska. Rodinná idylka, průjezd dé jedničkou pohoda, stotřicet žádná rychlost, sjezd z dálnice, pohoda končí. Průšvih.

26.7.2021 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Karel Januška

Případ Janoušek

Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům zaručuje stejná občanská práva. Soudcům přiděluje nejvyšší moc. Tisíciletá zkušenost potvrzuje správnost takových zásad.

26.7.2021 v 4:01 | Karma článku: 3.76 | Přečteno: 140 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Také Švýcaři protestují

Nelíbí se jim zvýšené pravomoci vlády v době, kdy pandemie není. Nesouhlasí s používáním covid-pasu ve společenském životě. Chtějí referendum.

25.7.2021 v 19:16 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 359 | Diskuse

Jan Ziegler

Konec aut se spalovacím motorem, hloupý nápad Evropské komise

Nezpochybňuji geniální myšlenku na volný pohyb lidí, kapitálu a zboží v rámci Evropské unie. To prospívá naší ekonomice. Ale nesmíme nekriticky přijímat všechny nápady z Bruselu.

25.7.2021 v 12:30 | Karma článku: 30.74 | Přečteno: 650 | Diskuse

Vladimíra Bošková

A co Češi?

V Austrálii a ve Francii se včera masivně demonstrovalo proti covid-pasu, proti jeho zneužití k omezování základních práv v situaci, kdy virus nezpůsobuje zdravotní škody.

25.7.2021 v 9:42 | Karma článku: 23.62 | Přečteno: 522 | Diskuse
Počet článků 186 Celková karma 31.01 Průměrná čtenost 1538

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Začínám, učím se, ale chci víc. Zatím Chorvatsko, Egypt, Okinawa.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o věcech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mě někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz