Neděle 5. dubna 2020, svátek má Miroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. dubna 2020 Miroslava

Neomezená data za desetinu ceny? Jeďte na Ukrajinu.

31. 10. 2019 10:54:00
Při cestě po Chile se místní simkarta docela osvědčila, a tak se po simce pro turisty poohlížíme i před cestou na Ukrajinu. A nestačíme se divit. Co nejde u nás, jde na Ukrajině překvapivě snadno a levně. Kdo by to čekal?

Ukrajina se do zpráv obvykle nedostává v pozitivním světle. Rusko si z ukrajinského dortu nenápadně uždibuje ty nejlepší kousky a politická situace je nepřehledná. Statisíce Ukrajinců u nás a miliony v Polsku a západní Evropě našly stabilnější zdroj příjmů, než který jim může nabídnout obilnice Evropy. Je tady ale jedno odvětví, ve kterém nám může jít Ukrajina příkladem. Mobilní operátoři, sítě a mobilní data.

Naši mobilní operátoři nám chtějí nalhat, že mobilní data vlastně nepotřebujeme. Že něco jako 1 GB dat měsíčně by nám mohlo stačit. Mám takový pocit, že se už dlouho nedívali do kalendáře, a nevšimli si, že není rok 2009, ale 2019. Že máme (skoro) všichni v telefonech YouTube, Spotify, Netflix, a že bychom je dost možná chtěli i použít. Mobilně, protože když jsme slovo postupně "mobilní" vypustili ze spojení "mobilní telefon", neznamená to, že jsme si telefony pověsili doma na zeď.

Právě při cestě do ukrajinského Charkova - města velikostí srovnatelného s Prahou - mě zastihl článek, ve kterém byl popisován neomezený tarif Vodafonu. A protože Vodafone je jediný operátor, který funguje u nás i na Ukrajině, je vhodné ho použít pro srovnání situace na obou trzích. Zajímají mě data, volné minuty a SMS už snad zvládli i naši operátoři a pokud máte data, tyhle předpotopní technologie můžete spolehlivě nahradit různými jinými aplikacemi, které tak jako tak už dnes používáme, jen třeba ne primárně k přenosu hlasu.

Začneme tím naším, českým a lehce zaostalým, písečkem. Studuju nabídku na webových stránkách a pokud nenarazíte na nějakou podpultovku či vánoční akci, neomezený (datový) tarif pro jednotlivce neexistuje, musíte být minimálně dva. Nebo být jeden a mít druhou simku v šupleti. Takový tarif nás bratru vyjde na 2399 Kč. Měsíčně.

Pokud si dokážete upřít neomezená data, pak vás tarif s deseti gigabajty vyjde na 799 Kč, a s tím skutečně směšným jedním na 299 Kč. A to se pořád bavíme o tarifech s úvazkem na dva roky. Pokud byste ho nechtěli, ještě desítky procent připlatíte. Předplacenky v podobě Vodafonu jsou úplná tragédie a nestojí mi za další ťukání do klávesnice.

Tak šup, jedeme na Ukrajinu. Tam mají operátoři výborně zvládnutý prodej. V hale letiště, při čekání na taxík, při čekání na ostatní ze skupiny nešťastně usazené v části letadla daleko od schodů, si můžete koupit SIMku. Nejen Vodafonu, ale i jiných operátorů. Za dvě minuty máte místní číslo, data, můžete si objednat Uber nebo další obdobné služby, a nemusíte se o nic starat. Zaplatíte - zejména po přečtení předchozích odstavců, směšnou částku. Připravte si kapesníky - bude to taková jízda, až se vám nahrnou slzy do očí.

Začneme tarify s úvazkem. Variant je hodně, pokusím se najít takové, které plus mínus autobus odpovídají těm, které nabízí náš český Vodafone.

Neomezená data za 230 Kč, tj. desetina toho co v ČR. K tomu není co dodat. 10 GB Ukrajinci nenabízí, patnáct máte za 140 Kč, 7 GB za devadesát korun. Alternativa k tarifům s ubohým jedním gigabajtem neexistuje. I na Ukrajině tuší, že míň než 7 giga dat je nesmysl, který nemá ani smysl nabízet.

Předplacenky jsou na tom úplně stejně. Začínáme na 4 GB za 80 Kč, přes 10 GB za 110 Kč se dostáváme k předplacence s neomezenými daty za 170 Kč. My jsme brali variantu s 10 GB, která v sobě obsahovala neomezené streamování videa z předních světových serverů, takže 10 GB jsme (skoro) dosáhli jedině díky tomu, že jsme se dívali na Formuli 1 přes českou IPTV, která v nabídce logicky nebyla. A to jsme internet sdíleli na dalších pět mobilů. Podobnou službu (neomezená data na vybraných serverech se streamovaným videem) lze k libovolnému balíčku českého červeného operátora přikoupit - za 200 Kč na měsíc.

Pokud byste nechtěli volání, úplně si vystačíte s Internetem, pak dostáváme ještě do úplně jiného levelu. 12 GB dat můžete mít za 80 Kč. Giga navíc za 4 Kč. To už ale trošku srovnáváme jablka s hruškama. Nebo ne? Český Vodafone přeci nabízí podobný produkt - 10 GB dat bez volných minut, cílený na podobnou skupinu, jako stánek na Charkovském letišti: na turisty. Za bratru 800 Kč. Opět desetinásobný rozdíl.

Někde se stala chyba. Jasně, můžeme argumentovat tím, že celková životní úroveň a cenová hladina na Ukrajině se nedá srovnávat, platy jsou jinde a i další věci jsou tam výrazně levnější. Charkovské metro jezdí za 8 Kč, čtvrtinu toho co v Praze, půllitrová Coca-Cola v supermarketu stojí 10 Kč, tj. polovinu. Točené pivo ale koupíte, stejně jako u nás, v rozmezí 20-50 Kč, jídlo v lepší restauraci může stát dvě-tři stovky a pizza v normální italské restauraci stojí stejně jako u nás. Benzín a nafta západní ceny začínají silně dotahovat a alkohol je na tom podobně - pryč jsou doby, kdy láhev prémiového koňaku stála míň než u nás tuzemák. Celkově mi to vychází, že tarif za stovku na Ukrajině by měl stát u nás maximálně stovky dvě. A to nestojí ani náhodou.

Bývaly doby, kdy jsem měl náš Vodafone docela rád. Vnášel na trh nový směr, čerstvý vítr. Někde ale cestou se ten čerstvý vítr proměnil ve vzduch dost zatuchlý, plný argumentů, proč to nejde. Co se po cestě stalo a kdo udělal chybu? Dělá si z nás český Vodafone srandu, zatímco ten ukrajinský si zákazníků váží? Nevím. Jsem z toho jelen. Nebo sob?

Autor: Aleš Gill | čtvrtek 31.10.2019 10:54 | karma článku: 41.30 | přečteno: 4275x

Další články blogera

Aleš Gill

Svoboda cestovat není samozřejmá

Svět se mění a obávám se, že ta změna není na pár týdnů nebo měsíců, ale že některé pořádky už se nevrátí do svých původních kolejí. Po 11/9 nebo Charlie Hebdo se říkalo, že se svět změnil. Nevěřil jsem tomu. Teď se změní určitě.

26.3.2020 v 8:14 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 646 | Diskuse

Aleš Gill

Vlastní časová zóna? Není čas ztrácet čas.

Diskuse o zrušení letního času a změnách zón v EU zase na nějaký čas utichly, zajímavých časových zón je na světě ale více. Když si náš hotel v Egyptě ustanovil vlastní časovou zónu, byl čas se zamyslet nad důvody a začít psát.

11.3.2020 v 7:27 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 370 | Diskuse

Aleš Gill

VIDEOBLOG - Bolívie, Chile a Velikonoční ostrov

Když už jsem se dokopal k tomu, abych si koupil pořádnou kameru a stabilizátor, tak jsem se musel dokopat i k tomu, abych točil. Jenže kdo se s tím má stříhat. Pak ale přišly dlouhé zimní večery...

25.2.2020 v 8:11 | Karma článku: 9.80 | Přečteno: 188 | Diskuse

Aleš Gill

Hraniční přechody, kontroly a víza jsou jako videohra

Cesta do zahraničí je hra. Některé země, třeba Slovensko, jsou první úroveň. Level 1. Pak jsou země, kam je složité se dostat, nemůže jen tak přijet a víza vydávají jenom nerady. Nejvyšší úroveň. Level 10. A pak všechno mezi tím.

6.2.2020 v 8:06 | Karma článku: 18.80 | Přečteno: 1236 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Irena Aghová

O životě a smrti Fókióna, athénského politika a vlastence.

Athéňané o Fókionovi toho mnoho nevěděli. Zřejmě pocházel z vyšších společenských kruhů. V mládí se mu dostalo ušlechtilé a pečlivé výchovy, aby byl v mladém věku Platónovým a později Xenokratovým žákem v Akadémii.

5.4.2020 v 21:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První oběť koronaviru v Curychu si přála jen paliativní péči

Jak intenzivně jsou připravené na snižování rizika fatálního onemocnění u nejzranitelnějších obyvatel sociální ústavy ve Švýcarsku?

5.4.2020 v 19:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 137 | Diskuse

Sylva Heidlerová

Bez vás to zvládneme!

Květná neděle, čtvrtý týden karantény. Nesmíme se navštěvovat. Nakupujeme jen to nezbytné, ven vycházíme v nejnutnějším případě, ne více než dva lidé v metrových odstupech. Jsme lidé disciplinovaní, vláda nás chválí.

5.4.2020 v 18:18 | Karma článku: 21.11 | Přečteno: 751 | Diskuse

Josef Nožička

Je Covid-19 důvodem k tomu, aby se školství řídilo radami neziskových organizací?

Je současná mimořádná situace, související s pandemií koronaviru, důvodem pro zásadní přehodnocení vzdělávacích cílů, včetně například toho, aby žáci přestali být svými učiteli známkováni?

5.4.2020 v 18:10 | Karma článku: 32.06 | Přečteno: 618 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Nejste na to sami. Psychologové nabízejí online konzultace zdarma

V současné době pandemické krize je důležité dbát na své psychické zdraví. Někteří psychologové se proto rozhodli zdarma poskytnout své služby každému, kdo je potřebuje a proto vytvořili nový projekt pro odborníky i veřejnost.

5.4.2020 v 16:17 | Karma článku: 8.84 | Přečteno: 119 | Diskuse
Počet článků 156 Celková karma 14.98 Průměrná čtenost 1381

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Začínám, učím se, ale chci víc. Zatím Chorvatsko, Egypt, Okinawa.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o věcech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mě někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz