Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Střípky z KLDR - Díl 10. - První dojmy z druhé cesty

Tři roky uplynuly od doby, kdy jsem byl v Severní Koreji poprvé. Od té doby se hodně změnilo. Severní Korea je, jak se říká v Asii, same same, but different. Jsou ale místa a obyvatelé, kde a pro které se nezměnilo vůbec nic.

Pokud projíždíme ulicemi Pchjongjangu, je změna vidět na první pohled. Hodně fasád vypadá lépe, městem projíždí víc hromadné dopravy a je tu hrozně moc turistů. Blíží se "Národní den", sedmdesáté výročí založení KLDR, a tráva je natřená na zeleno, nebo se teprve natírá. Narychlo se budují nové cyklostezky, finišují hotely. Celé centrum kolem Kim Ir-Senova náměstí je uzavřené pro turisty a je to tak celý týden. Dělal jsem si v mapě tečky kdykoliv jsme někde zastavili, a v centru je zřejmý jakýsi uzavřený okruh ulic, kam se nesmí.

Dost možná jste viděli nějaké záběry ve zprávách a dost možná víte lépe než já, co se v KLDR nebo okolo KLDR dělo v první půlce září, když jsem tam pobýval. Jediný zdroj informací pro mě byla státní televize, a ta v podstatě vysílala opakování vojenských přehlídek, které městem prošly (byly dvě, jedna ve dne, druhá taková zvláštní v noci), a pak záběry z tzv. Mass Games, načančané a velice profesionálně odvedené místní obdoby spartakiády dříve nazývané též Arirang, která má na světě snad jedinou obdobu, a i ta je proti pchjongjangským hrám spíše druhou ligou - zahajovací a ukončovací ceremonie Olympijských her.

Zpět do Pchjongjangu. Byly postaveny nové ulice, zdemolovány celé čtvrti a postaveny nové, krásně, moderní, široké bulváry obklopené futuristicky vyhlížejícími domy. Vidíme mnohem více aut, taxíků, přibylo semafory řízených křižovatek a poměrně dost ubylo populárních dopravních policistek tradičně řídících dopravu chirurgicky přesnými rychlými gesty. Na ulicích je víc světla, v bytech se večer víc svítí a svítí se i v horních patrech. Turisti mají, za těžké peníze, možnost koupit si SIM kartu a volat ven, nebo za hrozné peníze mít z mobilu přístup na internet. Málo kdo to ví, málokdo to zkouší, internetový detox je součást severokorejského zážitku a je hezké si u jídla povídat s lidmi, kteří nedrží vidličku v jedné ruce, a mobil ve druhé.

Město praská ve švech pod náporem turistů. Třicetipatrové hotely, zvyklé přijímat hosty do dvou pater, a kde jsou na snídani zvyklí obsluhovat 10-15 hostů za tři hodiny, nestíhají. Nestíhají recepce, nestíhají pokojské, nestíhají servírky, nestíhají výtahy. Nikdo s tak velkým náporem turistů nepočítal a hotely byly evidentně budovány s nadbytkem pokojů, aniž by někdo jen pomyslel na to, jak bude hotel fungovat v případě stoprocentní obsazenosti. Nedávají to naši průvodci a nedávají to průvodci na atrakcích. Zpoza profesionálního přístupu vykukuje spánková deprivace, kterou cítíme sice taky, ale u průvodců je to horší. Dělají všechno proto, aby to na nich nebylo vidět, ale dlouhodobou únavu prostě neutajíte.

Hosté jsou ubytováni nejen v tradičních hotelech pro turisty Yanggakdo na ostrově (Warmbier), nebo Koryo (já minule), ale máme možnost mluvit s dalším lidmi a dostat se do dalších hotelů, víme nejméně o třech dalších, které taky praskají ve švech - zejména kolem magického data 9.9. - a víme i o bratrech Slovácích, kteří spali v ubytovně vědeckého komplexu na jihu města, které má tvar atomu a je známé z různých propagačních videí. Už je prostě nebylo kam jinam upíchnout. Celou operaci "Otevřeme se na týden světu" řídí velký Game Maker kdesi v pozadí, v ústředí KITC (Korejská cestovka, která má zahraniční turisty na povel), nebo ještě někde výše.

Co se lehce změnilo - alespoň mi to tak přidá, je rétorika propagandy na ulicích. Zmizely štvavé plakáty s protiamerickým obsahem, je tu ale více vnitřní propagandy připomínající soběstačnost, národní jednotu, a hlavně věrnost vůdcům. Máme větší svobodu pohybu, je poměrně snadné dostat se do supermarketu pro místní (elitu), k místní měně, nikdo nás nebuzeruje, co se focení týče, můžeme fotit veřejnou část - jak s oblibou říká jeden z mých spolucestujících: myší ocas - vojenské přehlídky. Můžeme fotit na letišti, můžeme fotit slavnostní odlet Čínské delegace a mít s sebou delší objektiv, měl bych i solidní fotku Kim Jo-Čong, Kim Čong-Unovy sestry.

Teď pozor: to co jsem výše popisoval, je Pchjongjang praskající ve švech a prohýbající se pod náporem změn. Stačí ale projet prvním vojenským checkpointem kterýmkoliv směrem z města, a KLDR se vrací do starých kolejí. V Keasongu jsem zaregistroval jednu nově vyasfaltovanou ulici, i tady se sice natírá tráva na zeleno, tedy abych byl přesný, natírají se cihly na cihlovo. Ve Wonsanu je to úplně bída, a silnice, které tato města spojují s Pchjongjangem, jsou v horším stavu, než bývaly. Asfaltová spojnice s Kaesongem dovoluje našemu řidiči relativně bezpečnou jízdu cca sedmdesátikilometrovou rychlostí, soustava betonových desek směr Wonsan se z velké části opravuje (majzlíky, kladívky, neckami na míchání betonu, který se pak uplácává lopatami), a v lepších úsecích se dá svištět i pětapadesátkou, někde třeba jenom třicítkou. Podle Google Maps je tohle 200 kilometrů dálnice, v reálu 200 kilometrů bídy a utrpení. Všechno se dělá ručně. Lidí je hodně. Tráva se stříhá nůžkami, v poli neuvidíte traktor, natož kombajn. Srp a kladivo nejsou v symbolu Strany náhodou, pracuje se postupy popsanými už v knihách Boženy Němcové. I velká část dopravních značek je malována ručně - zřejmě proto ve znaku Strany namísto východoněmeckého kružítka mají i štětec.

Tyhle řádky ale píšu z "Bruntálu" provincie Severní Hamhung. S velkou nadsázkou Slezsko KLDR (snad se nikdo neurazí, já sám se cítím býti Slezanem). Průmysl, špatné cesty. V jednom okamžiku jsem si uvědomil, že jsme 24 hodin a dobrých 200 kilometrů v autobusu neviděli asfalt. V podstatě nesmíme fotit z autobusu, nesmíme fotit ani mimo autobus, pokud nám průvodce nedá svolení nebo místo, na kterém jsme zastavili, evidentně není turistickou atrakcí (altán u moře, pláž, horská krajina). A že je co fotit: krajina je úžasná, a pole s ženci připravenými ke sklizni lákají k tomu postavit stativ a začít malovat. Malovat postupy a technologie lehce zaostalé za dob Karla Hynka Máchy.

Tohle je přesně KLDR, jak nám ji líčí průvodkyně, která tu byla poprvé v roce 2003. Nesmí se nic, všude šeď, oprýskané paneláky, nikde se nic nestaví a žije se jenom z podstaty. V hotelu nedostatek toaletního papíru, nedovírající se dveře, špatně udělané odpady a voda tekoucí v koupelně po zemi. Nefungující výtahy, jeden kanál v televizi a občasné výpadky proudu. Na ulicích tma, lidé s baterkami, mobilní telefon tady už je vzácnost a ráno motivační hudba z tlampačů a pochodové popěvky mašírujících vojáků alias pracovních čet.

Tahle cesta mi opět otevřela oči, vím o zemi víc, než jsem myslel, že kdy budu, a budu mít rozhodně o čem psát i v dalších týdnech a měsících. Země je totiž krásná a plná pracovitých lidí. Problém je pouze s tím, že je vedená stejně jako Panem v Hunger Games. Barevný Capitol a dvanáct živořících distriktů. Já jsem teď v tom dvanáctém. Problém je v hlavách lidí, v jejich soustavné výchově a masáži. Do hlav lidí ale bohužel nevidím.

 

Poznámky dopsané po návratu:

Článek byl napsán na místě, nicméně publikován až po návratu do vlasti.

Fotografie jsou k článku vybrány pouze hrubě ilustrační, jsem zpět ani ne 20 hodin a většinu z nich jsem prospal. Mám asi 2000 fotek a neměl jsem čas se takovým množstvím systematicky probrat.

Pokud vás tento článek zaujal, na mém blogu najdete 8. článků napsaných po první cestě. Přibližně podobný počet bych chtěl napsat i z této druhé cesty. Novináři mají život v zemi poměrně složitý, informací ze země je málo a severokorejská propaganda v ČR (ano, opravdu existuje) už mě varovala, ať neprovokuju na jejich Facebookové stránce (ano, klika KLDR používá kapitalistický nástroj).

Autor: Aleš Gill | středa 19.9.2018 8:02 | karma článku: 25,31 | přečteno: 1272x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 16,52 | Přečteno: 477x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,61 | Přečteno: 542x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 317x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3433x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 217x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 17,59
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky