Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Washington DC na kolech

Je několik způsobů, jak prozkoumat památky hlavního města Spojených Států, ale nejlepší je to pěšky. A to chce čas. Je jen málo způsobů, jak vidět nejdůležitější památky za půl dne, a my jsme zvolili kolo. A zvolili jsme dobře.

Spojené Státy jsou o přírodě, je nemnoho amerických měst, která stojí za delší než jednodenní návštěvu. New York, San Francisco, možná Chicago a Boston, a pak Washington. Co ale dělat, když není času nazbyt?

Máme týden času na to, abychom se z New Yorku, kam jsme koupili letenky, dostali někam na hranici Kentucky a Tennessee, do míst, která navštěvuje zřídka kdo a která většina z nás zná jen z reklam na burbon a whiskey. Bude tam totiž zatmění slunce a to je důvod, proč jsme do USA letos přiletěli. To máme 1500 kilometrů jedním směrem, a pokud cestou chceme něco i vidět, jakože chceme, nemůžeme se na jednom místě zdržovat dlouho.

Na Washington tak vyzbylo něco víc než půlden času, a chtěli bychom vidět, alespoň z venku, všechny hlavní památníky, Bílý dům a Capitol. Pěšky je to dobrých deset, možná patnáct kilometrů chození, byť jsou všechny naše cíle prakticky "v jednom parku, na jednom náměstí. Jenomže to náměstí má od Lincolnova památníku ke Capitolu přes tři kilometry, a od Bílého domu k Jeffersonovu památníku přes dva. Vzdušnou čarou ovšem, takže po chodníčcích mezi jezírky a fontánami... nasbírá se to. Navíc je v půlce srpna příšerné vedro. V celém tohle "obdélníku" jsou asi čtyři zastávky metra, ale nikoliv v místech, která by nám nějak zásadně pomohla. A tak volíme kolo.

Je víkend a s parkováním není problém, v garáži domu v moderní rezidenční čtvrti Crystal City, nedaleko Reaganova letiště parkujeme půjčené auto. Ne náhodou zrovna tady, hned přes ulici je stojan, kde za osm dolarů na den platíme půjčovné a pak máme vždy půlhodinové jízdy zdarma. Tak akorát, abychom se stihli kola vyzvednout, a přejet k dalšímu stojanu, u další z pamětihodností. Kdybychom hodinu přešvihli, platili bychom nějaký drobný poplatek za každých x desítek minut. Ale to nechceme a daří se nám to.

Nejdelší úsek nás čeká hned na začátku, musíme se dostat na most přes řeku Potomac a ze státu Virginia, kde máme auto, dojet zpět do DC, k památníku Thomase Jeffersona. Tam se zbavujeme kol a občerstvujeme - občas jsou tady pítka, takže nemusíme nic víc než nezbytné foťáky zbytečně vláčet s sebou. Kola nejsou žádné střely, mají tři rychlosti, brzdy,... no to je asi tak všechno. Koš na řídítkách. A nastavitelné sedlo. Zámek není potřeba, tahle kola by stejně asi nikdo ukrást nechtěl, a přestože u dalšího z památníků (Franklin Delano Roosevelta), už na druhé sadě kol, po nich ještě házíme očkem, na příští zastávce u sochy Martina Luthera Kinga už je spouštíme z dohledu. Času není nazbyt, minuty utíkají, musíme do půl hodiny stihnout kola vrátit u Lincolnova památníku. Tam je trochu víc zázemí pro turisty a turistů samotných - takový Jefferson v podstatě nikoho nezajímá, zatímco u Lincolna jsou turistů stovky. Přinejmenším. Spíš tisíce.

Na mapce nacházím nedaleko zajímavou - a mimochodem taky úplně opuštěnou - sochu Alberta Einsteina. Tam si půjčujeme třetí sadu kol, zatím nám vše vychází, nikdy nebyl problém si čtyři kola najednou půjčit, ani je vrátit pro nedostatek volných míst. Těch je, plných a prázdných, obvykle tak dvacet až padesát. Existuje k nim samozřejmě aplikace, ta nám pomáhá je najít, kdybychom měli Internet, tak bychom mohli i zjistit, kolik prázdných a plných míst v daném stojanu je. To, co vypadá na mapě kousek, od Einsteina k Bílému domu, není tak blízko, zejména když si chcete udělat zastávku u památníku Druhé Světové a musíte si s bídnou přehazovačkou vyšlápnout kopeček, na kterém (byť se to z pohledu pěšího turisty nezdá) Bílý dům stojí.

Tam nás nemohou překvapit různí performeři s hlasem v hrdle, případně klouby ze želé, ani dvě demonstrace, kterých v dnešní polarizované době bude v USA - a jak se ukazuje, i v Evropě - spíše přibývat. O to víc nás překvapilo, že tam není moc stojanů a ten, ke kterému jsme mířili, je trochu jinde, než jsme ho čekali. Chybička v navigaci. 

Jakmile demonstranti přejdou, vytahujeme ze stojanů čtvrtou sadu a pozvolným sjezdem se vracíme zpět na Mall, hlavní třídu/park/náměstí města, a jedeme rovnou k Washingtonovu památníku, který máme už na mnoha fotkách, ale vždy z dálky. Washingtonův památník neboli obelisk je z blízka opravdu impozantní, i když to samozřejmě není obelisk v pravém slova smyslu, jak jsme je mohli vidět v Egyptě.

Vlevo před Capitolem vracíme kola a máme několik starostí. Čas běží, máme hlad, žízeň, a už máme těch kol dost. Stačilo. K Muzeu letectví a vesmíru dojdeme pěšky, dáme si tam nějaký ten dlabanec, třeba místní specialitu - hot dog - a místní tradiční černý bublinkový nápoj. Muzeum je fajn, ale je zadarmo, je víkend, a jsou prázdniny, tak je tady narváno. Ale mají pár zajímavých exponátů, třeba letadlo Spirit of St. Louis, jedno z nejslavnějších letadel světa, se kterým Charles Lindbergh za 33 a půl hodiny přeletěl Atlantik. Před devadesáti lety. Jenom patnáct let po cestě dinosauřího Titaniku, dokázalo tohle letadlo a jeho pilot něco, co dnes považujeme za samozřejmé. Jen to dnes zvládáme trochu rychleji.

Zajímavých exponátů je zde více, namátkou lunární modul z Apolla, řídící modul z Apolla 11 nebo model letadlové lodi Enterprise, ale nám tady nejvíc vyhovuje jiná věc - klimatizace. A možnost zase koupit nějaké ty suvenýry. A po delší době taky WC - do průvodců knižních ani televizních Objektivů se tato místnost většinou nedostane, ale i cyklocestovatel tam občas musí.

Od zaparkovaného auta jsme dost daleko, na "jeden nádech" bychom to nezvládli a museli bychom kola cestou měnit. Volíme nákladnější (2 dolary nevratná záloha za kartu, 2 dolary jízdné) cestu metrem z nejbližší stanice. Parkoviště, kde máme auto, opravdu nebylo vybrané náhodně, zastávka metra je hned vedle, počítali jsme i s touto srabáckou, ale kvůli počasí nutnou, ústupovou strategií. A je nutná i z jiného důvodu - čas nás tlačí, a na hotel v Charlestonu v Západní Virginii je to přes 500 kilometrů. Takže poslední z ikonických staveb, Pentagon, vidíme jenom z okna auta. Třeba zase někdy příště.

Celkově mi, s odstupem času a pod vlivem současného chřestění zbraněmi, Washington velmi připomíná Pchjongjang. Obě města jsou upravená, obě plná soch zakladatelů a významných osobností, vládních budov, knihoven, památníků válek a jim příslušných hřbitovů, a v centru obou věž s výhledem na město. Je to zřejmě divné, možná až bizarní srovnání, ale nemohu si pomoci, ani z jednoho nedýchá historie jako z Chicaga, New Yorku nebo většiny evropských metropolí.

Jen v tom Pchjongjangu jsme neměli svobodu. Svobodu utratit své dolary za to, za co chceme. Svobodu půjčit si kola, jet na nich, kam se nám zlíbí, a svobodu sednout si na obrubník a vychutnat si párek v rohlíku s colou.

Autor: Aleš Gill | úterý 10.10.2017 8:02 | karma článku: 12,89 | přečteno: 351x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 16,01 | Přečteno: 456x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,61 | Přečteno: 537x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 314x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3431x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,59 | Přečteno: 214x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (1/2)

Je to pěkných pár let co jsem napsal "Návod na Safari v Tanzánii". A je to už nějaký ten pátek co jsme se vrátili z Keni. Dnes si uděláme takovou malou recenzi rezervací a parků, které Keňa nabízí.

24.1.2024 v 8:02 | Karma: 14,80 | Přečteno: 266x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Výlet do Quseiru a jak se zbavit průvodce

El Quseir nebo prostě jenom Quseir je město na severu egyptské oblasti, kterou české cestovky rády z nějakého důvodu nazývají Marsa Alam. Už dlouho jsem se tam chtěl podívat, jen k tomu nebyla vhodná příležitost. Až teď.

9.1.2024 v 8:09 | Karma: 16,78 | Přečteno: 427x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Autem po Íránu - 4. díl - Ubytování

Máme na to systém. Jedeme si nějaký ten roadtrip, kolem té třetí, kdy už víceméně víme, kam bychom chtěli dojet, koukneme na Booking nebo jiný server, rezervujeme hotel s rozumným poměrem cena/výkon. Jenže tohle v Íránu nejde.

14.12.2023 v 10:21 | Karma: 16,55 | Přečteno: 438x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Autem po Íránu - 3. díl - Půjčení a provoz auta

Autem po Íránu bez auta by to jaksi nešlo. Jasně, asi můžete jezdit z místa na místo taxíkem, nebo si pronajmout auto s řidičem. To nás ale nebaví. My chceme svobodu, půjčit si auto, jezdit na benzínky, parkovat. A hlavně řídit.

30.11.2023 v 8:04 | Karma: 15,08 | Přečteno: 441x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Autem po Íránu - 2. díl - Ceny

Pokud vás zajímá, jaká je cenová hladina v Íránu, za kolik si obstaráte hotel, jídlo, pití nebo litr nafty, je tenhle článek právě pro vás. Některé věci jsou tam extrémě levné, jiné zase atakují evropské ceny.

15.11.2023 v 8:51 | Karma: 21,24 | Přečteno: 605x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Autem po Íránu - 1. díl - Měna postavená na hlavu

Už dříve jsem psal článek o divných měnách, Írán je ale ještě o kus dále. Podíváme se na zvlášní místní měnu, u které jsme často ani po deseti dnech používání nevěděli, která bije a kolik máme platit.

31.10.2023 v 8:12 | Karma: 22,05 | Přečteno: 887x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

5 km egyptského pobřeží - Česká ulice

Kdo jste někdy byli u Rudého moře v Egyptě víte, že je jiné. Jiné než Itálie, Chorvatsko, Řecko nebo Turecko. Kolem pobřeží tam vede jen jedna silnice, a není tam žádné vnitrozemí. A jeden krátký úsek je Mekkou čechů.

21.9.2023 v 8:27 | Karma: 19,59 | Přečteno: 1202x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Nejlepší nejhorší země - Írán

Parafrázuji citát anonymního autora: Každá země na světě se v médiích a navenek snaží vypadat lépe, než jaká je. Írán je asi jediná země, která se v médiích tváří strašně, ale v reálu je úplně super.

6.9.2023 v 8:20 | Karma: 17,02 | Přečteno: 590x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Faeřané - národ tunelářů

Nerozumějte tomu prosím nijak špatně. Slovo tunelář zde označuje osobu, která staví tunely. A tunelů je tady v porovnání s počtem obyvatel opravdu požehnaně. Cíl místní vlády je totiž propojit všechny hlavní ostrovy silnicemi.

22.8.2023 v 12:10 | Karma: 13,78 | Přečteno: 368x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 14: Místo posledního odpočinku Jamese Bonda

Je to tady. Bez varování. Kdo jste neviděli posledního Jamese Bonda, máte smolíka. Dostane se vám kruté pravdy: James Bond v "posledním" filmu, Není čas zemřít, zemřel. Nakazil se nějakýma potvůrkama a nechal se zastřelit raketou.

3.8.2023 v 8:32 | Karma: 12,82 | Přečteno: 394x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Fotoreport - Faerské ostrovy

Přeneste se se mnou na chvíli ze spalujícího horka a žluté spálené trávy do míst, kde je pořád mokro, sem tam se tam vyklube sluníčko, teplota máloky přesahuje 15°C a je tam naprosto všechno zelené.

17.7.2023 v 9:18 | Karma: 22,33 | Přečteno: 464x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Můj první let vrtulníkem

Vrtulníky máme spojené se záchranáři, hasiči, zdravotníky, policií, a maximálně si je ještě představíme jako luxusní dopravní prostředky bohatých. Pokud se ale chcete proletět vrtulníkem, nemusíte kvůli tomu spadnout ze skály.

28.6.2023 v 10:38 | Karma: 16,16 | Přečteno: 478x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 13: Balmoral, hrad královny Alžběty II.

V kopcích daleko od civilizace, daleko od hlavních silničních tahů, letišť a měst, uprostřed hor a lesů, je hrad Balmoral. Oblíbené místo královny Alžběty, kam se podívali jen vyvolení. Nebo ne?

13.6.2023 v 8:22 | Karma: 15,16 | Přečteno: 395x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 12: Orkneje

Orkneje nejsou úplně neznámým místem, ale spadají spíše do kategorie "učili jsme se, že něco takového existuje, ale pak jsem o tom už nikdy neslyšel". Máte to stejně? Pojďte se tam se mnou podívat.

25.5.2023 v 9:20 | Karma: 18,93 | Přečteno: 476x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Návod na ... Petru, nejkrásnější z divů světa

V době nízkonákladových aerolinek máme za humny, sotva tři a půl hodiny letu, nejkrásnější z divů světa. V nejbezpečnější z arabských zemí, Jordánsku, pár hodin cesty od Ammánského nebo Aqabského letiště. Za cenu alpské permice.

10.5.2023 v 8:40 | Karma: 18,10 | Přečteno: 476x | Diskuse| Cestování
  • Počet článků 245
  • Celková karma 17,04
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky