Neděle 5. dubna 2020, svátek má Miroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. dubna 2020 Miroslava

Angličtí Cimrmanologové na scénu!

26. 10. 2014 7:39:00
Nemožné se stalo skutečností. Asi jen málokdo by čekal, že se vliv českého génia přelomu století, Járy Cimrmana, podaří rozšířit za hranice naší země, respektive našeho jazyka. Text hry Záskok, plný slovních hříček, obratů, které může pochopit jenom rodilý Čech, historických souvislostí a narážek, se nicméně Brianu Stewartovi a Emilii Machalové podařilo převést do angličtiny natolik dobře, že se publikum bavilo stejně, jako na českém představení, a to i přes drobný hendikep - na Cimrmany totiž publikum chodí i kvůli známým protagonistům, kdežto anglickou verzi secvičili méně známí herci. Ti ale, na rozdíl od Svěrákovy party, vládnou angličtinou, co by rodilí mluvčí.

Nejsem skalní Cimrmanista. Viděl jsem většinu her, ale ne všechny. V divadle asi jenom tři nebo čtyři. Záskok (v angličtině "The Stand In") byl první, kterou jsem viděl v televizi, i první, kterou jsem viděl na divadelních prknech. A po včerejší premiéře i první (snad budou časem i další), a dokonce jako jeden z prvních, v anglické verzi.

Scéna s okem

Včerejší vyprodané žižkovské divadlo dokázalo, že když se chce, sejde se skupina nadšených herců, lze dokázat zdánlivě nemožné. Ve stejných kulisách, se stejnými kostýmy s krátkým úvodem pro Nečechy, který diváka se slabšími znalostmi reálií uvedl do historických souvislostí, se odehrával děj naprosto stejný, a text byl přeložen do nejmenších detailů opravdu výborně. Kdo hru zná, musel se mu český text automaticky nabízet - hra je doslova protkaná nesmrtelnými hláškami. A taky českými jmény, se kterými se musel americko-australsko-britský ansámbl poprat. Jména postav, přítomných i nepřítomných, českých měst a míst, totiž zůstala. České Budějovice, František Křižík, Ladislav Stroupežnický nebo hora Říp, jsou pro anglicky mluvící opravdovými jazykolamy. Poprat se musel i s tím, že publikum každého mistrovsky vystřiženého "Stroupežnického odměnilo potleskem, tedy nejspíše v místech, kde jej herci dosud nečekali.

Dorazilo publikum, složené jak ze skalních fanoušků, kteří přišli, protože chtěli vidět, jak se hra povede, anglicky mluvících imigrantů či příbuzných, nebo studentů angličtiny. A dobře se bavilo. Nebylo to určitě vůbec snadné, pobavit jak diváka, který chce slyšet, jak jeho oblíbená hra v angličtině "dopadla", tak i diváka, který o Cimrmanovi dosud nic neví, nebo se dosud pro neznalost jazyka s jeho odkazem nemohl seznámit, a má jen zprostředkované informace.

Děkovačka
K nejvýraznějším hercům patřili Brian Caspe coby Karel Infeld Prácheňský alias Vavroch a Peter Hosking v roli Doktora Vypicha, u kterých jsem měl pocit, že je znám - mají za sebou oba poměrně obsáhlou historii u filmu. Výborný byl také principál souboru a zvědavý invalida v jedné osobě - Ben Bradshaw.

Celou dobu jsem nenápadně vyhlížel Zdeňka Svěráka, netrpělivě sledujícího hru od zadního vchodu. Svěrák se ale objevil až na děkovačce, kde přebíraje poděkování od herců, sám složil poklonu Ladislavu Smoljakovi.

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý - a každý angličtinou vládnoucí fanoušek Divadla Járy Cimrmana by měl představení vidět. Přijede k vám rodina z Británie nebo Ameriky? Vezměte je na The Stand In. Protože to stojí za to. Jen si dávejte pozor, kam si sedáte. "Tady nalevo, tady totiž vždycky sedí blbci."

Fotografie: Webové stránky webu Žižkovského divadlá Járy Cimrmana (www.zdjc.cz).

Autor: Aleš Gill | neděle 26.10.2014 7:39 | karma článku: 15.41 | přečteno: 898x

Další články blogera

Aleš Gill

Svoboda cestovat není samozřejmá

Svět se mění a obávám se, že ta změna není na pár týdnů nebo měsíců, ale že některé pořádky už se nevrátí do svých původních kolejí. Po 11/9 nebo Charlie Hebdo se říkalo, že se svět změnil. Nevěřil jsem tomu. Teď se změní určitě.

26.3.2020 v 8:14 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 646 | Diskuse

Aleš Gill

Vlastní časová zóna? Není čas ztrácet čas.

Diskuse o zrušení letního času a změnách zón v EU zase na nějaký čas utichly, zajímavých časových zón je na světě ale více. Když si náš hotel v Egyptě ustanovil vlastní časovou zónu, byl čas se zamyslet nad důvody a začít psát.

11.3.2020 v 7:27 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 370 | Diskuse

Aleš Gill

VIDEOBLOG - Bolívie, Chile a Velikonoční ostrov

Když už jsem se dokopal k tomu, abych si koupil pořádnou kameru a stabilizátor, tak jsem se musel dokopat i k tomu, abych točil. Jenže kdo se s tím má stříhat. Pak ale přišly dlouhé zimní večery...

25.2.2020 v 8:11 | Karma článku: 9.80 | Přečteno: 188 | Diskuse

Aleš Gill

Hraniční přechody, kontroly a víza jsou jako videohra

Cesta do zahraničí je hra. Některé země, třeba Slovensko, jsou první úroveň. Level 1. Pak jsou země, kam je složité se dostat, nemůže jen tak přijet a víza vydávají jenom nerady. Nejvyšší úroveň. Level 10. A pak všechno mezi tím.

6.2.2020 v 8:06 | Karma článku: 18.80 | Přečteno: 1236 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Peter Krivda Soliwarski

Potulky LXX - Bečov nad Teplou, hrad a zámok

...určite sú neopakovateľné prechádzky po priestoroch bečovského hradu a zámku, posedieť si v jeho záhradách a preniesť sa na chvíľu do stredoveku, alebo potom do baroka...

5.4.2020 v 19:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 81 | Diskuse

Jaroslav Holý

Nejlepší seriálové závěry a jak se k nim dostat (část druhá)

V tomto článku přináším druhý díl seriálu o nejlepších závěrech seriálů. Tentokrát si připomeneme seriály Ostré předměty, Ve jménu vlasti a 24 hodin.

5.4.2020 v 18:02 | Karma článku: 3.68 | Přečteno: 108 | Diskuse

Karel Sýkora

Jan Konvalinka — O současné krizi

Jan Konvalinka je český biochemik, vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd (ÚOCHB) a od roku 2014 též prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum.

5.4.2020 v 17:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 |

Jaroslav Holý

Nejlepší seriálové závěry a jak se k nim dostat (část první)

V této sérii příspěvků bych se rád zaměřil na to, abych vám pro čas coronaviru doporučil dobré současné seriály. Aby to celé bylo trochu originální, půjde o subjektivní žebříček nejlepších finálních scén a okamžiků seriálů.

5.4.2020 v 14:06 | Karma článku: 6.47 | Přečteno: 247 | Diskuse

Karel Sýkora

Rudyard Kipling — Když

Když (v originále If) je známá báseň Rudyarda Kiplinga. Byla napsána v roce 1895. Kipling v ní vystihl obraz a ideál mužných vlastností. Nejznámější český překlad pořídil Otokar Fischer.

5.4.2020 v 10:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 |
Počet článků 156 Celková karma 14.98 Průměrná čtenost 1381

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Začínám, učím se, ale chci víc. Zatím Chorvatsko, Egypt, Okinawa.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o věcech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mě někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Před pár dny měli skvěle fungující gastropodnik, dnes bojují o přežití

Před čtyřmi lety Petra Pavičová opustila pozici manažerky v korporátu a s manželem založila FoodIN catering. Z nuly...