Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Křesťanský Disneyland a muslimské Las Vegas

Na světě rostou stavby, o kterých často ani nevíme, přitom nad nimi zůstává rozum stát. Nelze říct, že jako houby po dešti, ale rostou. Dvě spojené s křesťanstvím a jednu s islámem v tomto článku představím.

Deviantart

Označil bych se za tolerantního nevěřícího. Každý ať vyznává, co mu přijde správné, řídí se pravidly zanesenými v knize dle svého uvážení, a ideálně ať tím neporušuje zákony dané země a nesnaží se ostatní o své pravdě přesvědčovat. V zásadě mi nevadí, pokud se staví kostely, mešity a pro mě za mě třeba i budhistické stúpy v jižních Čechách, na předměstí Ostravy nebo kdekoliv jinde, pokud se v místě najde dostatek věřících, kteří se na stavbě finančně, materiálně, nebo fyzicky podílí. Co je ale moc, to je příliš.

Křesťanský Disneyland

Uprostřed polských polí a lesů, sto kilometrů od nejbližšího velkého města, si v šedesátých letech umístěný mladý kněz Eugeniusz Makulski vzal do hlavy plán - vybudovat důstojný svatostánek pro ikonu Marie, matky Boží. Místní, válkou poznamenaný kostelík mu nepřišel dostatečně důstojný. Aniž by k tomu měl vzdělání, měl dar, a teď to napíšu hodně nehezky, tahat z lidí peníze. Prostě zvládal marketing a prodal lidem svou vizi. Nikdy se mu nepovedlo sehnat velkého sponzora, ale oslovil tisíce drobných dárců. A co z toho vzniklo?

Na ploše 96 hektarů, kterou postupně koupil od místních lidí, vybudoval areál, kam se mu dařilo lákat věřící z blízkého i širokého okolí. Jak peníze přibývaly, areál se rozšiřoval, vznikaly nové stavby, klášter, golgota, jeskyně, fontány, přijíždělo časem víc a víc lidí. Místní kněze podporovali, protože měli práci a mohli ubytovávat poutníky. Takhle to celé pokračovalo až do devadesátých let, kdy si kněz řekl dost, máme peněz plnou trumpetu, začneme stavět obrovský kostel. Největší v Polsku, a jeden z největších na světě. Kostel, který přitáhne do rozrůstajícího se městečkě Licheń další a další poutníky. A to se mu podařilo. V podstatě polská variace na "Národ sobě".

A tak uprostřed již funkčního areálu, který přitahoval desetitisíce věřících, už nejen z Polska, ale i z větších vzdáleností, začala stavba obrovského kostela. Většího, než Notre Dame v Paříži, Pantheon v Římě nebo Sagrada Familia v Barceloně. Během deseti let byl postaven největší kostel v Polsku, a dle různých kritérií šestý až jedenáctý na světě. Ohromné stavitelské dílo, nicméně bez větší architektonické hodnoty. Jako připomínka financování je každému, kdo daroval alespoň tisíc zlotých (cca 6500 Kč), v prvním patře kostela věnována pamětní tabule. Jsou jich tisíce. Každá jedna přišla na 600 zlotých.

A jak to tady vypadá dnes, deset let od dokončení kostela? Obrovská parkoviště kolem celého areálu. Krámky se vším možným, od sošek panny Marie po panenku Barbie. Párky v rohlíku, zmrzlina, belgické wafle, v kostele obrovské varhany ze všech stran. Dolby Surround. Obědy, večeře, hotely. A všude kasičky. Ona údržba celého toho cirkusu taky něco stojí, všechno je to jenom o penězích. Je to prostě dobrý byznys.

Jistě, kněz je se svým dílem spokojený, ale i v rámci Polska se ozvají kritici, nejviditelněji pak současná polská ministryně kultury. A řada Poláků jí dává za pravdu. Kýč je jedno z těch publikovatelných slov, která při tom používají.

Polské Rio

Obrovský "mariánský kostelík" ležící přibližně sto kilometrů východně od Poznaně zřejmě potřeboval doprovod, protiváhu, nebo svého pastýře. Ať je to jak chce, jiný kněz, pro změnu sto kilometrů západně od Poznaně, ve městečku Świebodzin, zmobilizoval 21 tisíc místních obyvatel a emigranty v Kanadě, a v roce 2006 protlačil stavbu nejvyšší sochy Krista na světě. Nebyl to žádný troškař, když už si na kopci mezi dálnicí a hypermarketem postavit sochu Krista, tak rozhodně větší, než mají v Riu. A tak se začalo stavět. Kopec se ještě trochu zvedl, postavil se podstavec, a na něm s vydatnou pomocí 440 tun betonu postupně čtyři roky rostla ohromná socha.

Dnes je socha dokončená, ale zájem o ní není velký. Oproti licheńskému kostelu jsme tady potkali při naší cestě jenom několik aut a asi dvacet lidí. Ale socha tady je a bude, třeba se ji jednou někomu podaří lidem "prodat", rozšířit její známost (dokončení proběhlo bez většího zájmu i českými médii), a dostat sem více lidí. Po čtyřech letech od dokončení však okolí sochy stále připomíná rumiště, parkoviště není dokončeno, staví se tady hotel, a krámek se suvenýry je umístěn v provizorní unimobuňce. Postavit něco největšího na světě prostě nestačí, a to ani v Polsku. Zejména, pokud to postavíte uprostřed ničeho. Být socha na okraji Krakova nebo Wroclavi, stane se z ní nová turistická atrakce, symbol města jako v Bruselu Atomium nebo v New Yorku Socha Svobody. Ale Poláci si řekli - ne. A postavili ohromného betonového Krista ve Świebodzině. A my, po většinou nevěřící Češi, tak neznáme ani jedno. Ani Kristovu sochu, ani mariánský megakostel.

Bavil jsem se o této soše s Polákem, antikatolíkem, který se účastnil oficiálního "otevření", kolaudace, či jak to nazvat, sochy Krista. Ne jako fanoušek, ale jako odpůrce, s transparentem v ruce. Prý jako protiváha. Sochu označoval jako "Rio de Świebodzinero".

Islámské Las Vegas

Úplně opačný extrém je Saúdská Arábie. Socha Krista a kostel v Licheńi jsou alespoň vybudovány v dobré víře. Jestli jsem o nich napsal, že nad nimi zůstává rozum stát, tak když jsem se dozvěděl o následující stavbě, můj rozum se nejdřív zastavil a následně roztočil zcela opačným směrem. Určitě znáte z televize každoroční zástupy poutníků do Mekky, milióny lidí v bílých hábitech, pomalým krokem navštěvující svatá místa islámu. Asi jste viděli i záběry z Velké mešity, na jejímž nádvoří se nachází Kába, kterou musí poutníci sedmkrát obejít. Mešitu je možné přirovnat k bazilice svatého Petra s přilehlým náměstním, prostě centrum všeho muslimstva.

Okolo se rozprostírá dvoumiliónová Mekka, nejsvětější město muslimů, kam je jinověrcům vstup zapovězen. Na ochranu velké mešity byla v osmnáctém století postavena na přilehlém kopci pevnost. Pak ale přišel rok 2002 a Saúdové si řekli, že už pevnost není třeba. A tak ji nechali strhnout, srovnat kopec se zemí, a nahradit ho, slušně řečeno, vrcholem nevkusu. Jen pár metrů od nejsvětějšího místa pro jednu a půl miliardy věřících postavili zrůdnost – druhou nejvyšší budovu světa. Nic proti mrakodrapům, rád nejvyšší budovy ve městech vyhledávám a kochám se rozhledem. Tady je to ale opravdu neskutečné. 
Celý hotelový komplex, dokončený před dvěma lety, silně připomíná kýčovitý hotel „New York-New York“ v Las Vegas, a v jeho centru ční k obloze šest set metrů vysoká věž, nápadně připomínající londýnský Big Ben (který je ovšem šestkrát menší) - Mecca Royal Hotel Clock Tower.

Komplex obsahuje všechno, co si zhýčkaný šejk může představit. Pětihvězdičkový hotel, pětipatrový obchoďák, parkoviště pro tisíce aut. Soukromé rezidence, dva heliporty, konferenční centrum. Samozřejmostí je vyhlídková plošina, poměrně netradiční je lunární observatoř a zřejmě jako úlitba bohům obsahuje i muzeum islámu.

Jsou to vůbec zvláštní lidi, tihle Saúdové. Do své země téměř nikoho nepouštějí – turistická víza neexistují. Nejblíž k nim mají víza poutní – pokud jste tedy muslim. Dostat se do Mekky jako takové je ale ještě těžší, ikdyž se vám podaří sehnat si obchodní vízum, stejně vás jako nemuslima do města nepustí. Je to tak už stovky let, a západních cestovatelů byla ve městě jen hrstka. S nadsázkou by se dalo říci, že Mekka je taková mekka všech cestovatelů… Na jednu stranu jsou Saúdové blízkovýchodními spojenci západu, na straně druhé si nechávají stavět monstrózní pomníky u firmy Bin Ládin. Poslal bych na ně naše české památkáře…

 

Autor: Aleš Gill | pondělí 22.9.2014 20:15 | karma článku: 16,25 | přečteno: 1213x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 16,52 | Přečteno: 473x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,61 | Přečteno: 540x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 316x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3433x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 217x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Šojguův zástupce skončil v poutech, za vzetí obřího úplatku mu hrozí vězení

24. dubna 2024  9:36

Ruské úřady v úterý večer informovaly o zadržení náměstka ruského ministra obrany Timura Ivanova...

Konec výjimky, Stanjura chystá daň na tiché víno. Lidovci nejsou proti

24. dubna 2024  9:16

Výjimka ze spotřební daně pro tiché víno, kterou loni při jednání o úsporném balíčku uhájili...

Za pokus o vraždu a znásilnění patnáctileté dívky dostal Ukrajinec 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  9:14

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Rusové ostřelovali Charkov, střely zasáhly obytné domy a zranily šest lidí

24. dubna 2024  8:33,  aktualizováno  9:08

Sledujeme online Rusko útočilo střelami S-300 na Charkov. Poničené jsou čtyři obytné budovy, oznámil starosta...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 17,59
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky