Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Střípky z KLDR - Díl 6. - MERSu navzdory

MERS, Middle East Respiratory Syndrome, koronavirus, o kterém jste toho nejspíš hodně slyšeli letos na jaře a začátkem léta, kdy ho na Nově nahradili uprchlíci. Co má společného se Severní Koreou? Málo a hodně. Pro nás hodně.

MERS není nic nového, je "tady" s námi již tři roky. Šířil se po středním východě a do května 2015 zabil 1250 lidí, zejména v Saudské Arábii, Kataru a Jordánsku. V květnu se toto onemocnění přeneslo do Jižní Koreje, kde se jím několik stovek lidí nakazilo a několik desítek z nich zemřelo. Nechtěl bych to znevažovat, ale byly tady horší epidemie. 28. července 2015 vyhlásil premiér Jižní Koreje Hwang Kyo-ahn de facto její konec, neboť za posledních 23 dní, tj. od začátku července, nebyl zaznamenán žádný nový případ.

A teď zpět do Severní Koreje, určitě jste si tento článek nechtěli přečíst proto, že vás zajímá bakteriologický výzkum. Dva dny před vyhlášením konce MERS v Jižní Koreji přišel povel od naší cestovní kanceláře: Před několika dny byla zavedena nová anti-MERSová procedura. Znamená to, že KLDR nepovoluje vstup do země turistům, pokud v posledních čtrnácti dnech před vstupem do KLDR navštívili jednu z následujících zemí: Jižní Korea, Saúdská Arábie, Jemen, Omán, Spojené Arabské Emiráty, Katar, Bahrajn, Kuvajt, Irák, Jordánsko a Írán.

No fajn. MERS sice v podstatě skončil, ale KLDR je i v jiných věcech trochu pozadu. Vesmírné války se tam opozdily o desítky let, vypadá to tam jako v padesátých letech, a teď se začne bránit nákaze vymýcenou nemocí. Podobně v podstatě zakázala od podzimu 2014 do jara 2015 vstup všem turistům kvůli Ebole. Ostatní státy zvýší kontrolu na letištích a proklepávají důkladněji cestující ze západní Afriky. Protože ale do KLDR lítají zřejmě významným dílem turisté ze Sierry Leone a Libérie, KLDR zavřela hranice úplně. V podstatě. Reálně snad zavedla povinnou třítýdenní karanténu pro všechny, kteří do země přijedou nebo přiletí. Což je v podstatě stejné jako úplný zákaz, kdo by to dobrovolně podstupoval?

No a teď znovu, jen několik týdnů poté, co byla ebolová karanténa zrušena. Co my s tím vlastně máme společného? Hodně. V rámci úspory nákladů na letenky jsme se rozhodli, že si z týdne v KLDR uděláme dvoutýdenní dovolenou a první týden strávíme v Emirátech a Ománu. Když už jednou letíme s Emirates a máme tu možnost udělat si cestou přestávku, a za cenu jedné letenky mít dovolené dvě, byla by škoda to nevyužít.

Mám trochu slabou chvilku, ale pak dávám dohromady seznam řešení. Můžeme to odpískat, napsat do cestovky, že jako aha, problém, MERS, Omán, škrtněte si nás, nechte si zálohu 250 EUR, ale nepočítejte s tou další tisícovkou, co vám máme doplatit v Pekingu. Další možnost je koupit nové letenky, tj. dát dalších cca 15 tisíc. Vzhledem k tomu, že v Dubaji už máme objednané auto, po cestě hotely, jsme celkem natěšení, tak ani tahle varianta, ani případná změna letenky tak, abychom v Dubaji jenom přestupovali (to není problém, problém je razítko v pase z imigračního), nám dvakrát nevoní.

Takže je třeba vymyslet nějaké trochu konspirační řešení. MERSu navzdory. Budeme muset trochu lhát Kimovi, člověku, který lže desítkám miliónů "poddaných" o tom, jak se mají dobře, jak je chrání před hrůzou venku a jeho ovečky ani neznají jeho datum narození. Budeme z toho mít výčitky svědomí a poruchy spánku? Asi ne. Takže stačí vymyslet plán.

Začínám si trochu připadat jako Kevin ze Sám Doma. Nemám plán srolovaný na velkém papíře, ale už přesně vím, co je třeba udělat:

1) Nové pasy. Píšu všem účastníkům zájezdu, že je třeba si do odjezdu vyřídit druhý pas. Ano, jde to, už jsem o tom kdysi psal, v ČR může mít občan teoreticky neomezený počet českých pasů. Já mám čtyři, nemusím tak nic řešit, jenom vybrat ten správný.

2) Musíme si připravit falešné letenky, tj. takové, které let z Prahy do Dubaje posunou o týden tak, aby to vypadalo, že jsme tam jenom přestupovali.

3) Staré pasy, které jsme už nahlásili do KLDR a se kterými tam musíme přijet, protože k nim budeme mít v Pekingu připravená víza, zatím schovat. Vstupní a výstupní razítko z Emirátů a Ománu pěkně do nového pasu. Týdenní pauzu na Arabském poloostrově jsme si užili, ale je třeba jet dál.

 

4) Na odbavení v Dubaji je jasné, že jsme v Dubaji pobývali. Agentka na přepážce nesmí o severokorejských opatřeních dovědět. Emirates ví, že jsme nepřestupovali, zároveň nás nesmí do letadla pustit, pokud si bude myslet, že nám Čína nedá 72hodinová přestupní víza, protože si Čína bude myslet, že nás KLDR nepustí kvůli antimersovým opatřením. Tady náš plán trochu hapruje, ale zdá se, že je větší problém vygooglit si ta 72hodinová víza do Číny než imigrační pravidla KLDR. Takže po půlhodinovém výslechu a přesvědčování Rusky za přepážkou pokračujeme do Říše středu. Odlétáme na nové pasy a v letadle je měníme za staré.

5) Na imigračním v Pekingu předkládáme staré, čisté pasy, návaznou letenku do Pchjongjangu, a letenku pro zpáteční let z Pekingu do Prahy. Jen tak pro jistotu. Všechno v pořádku, žádný problém, razítko do pasu a jsme v Číně. Na 72 hodin, ale ani tolik nebudeme potřebovat. Na prohlídku Zakázaného města a výšlap po Velké čínské zdi to ale stačí.

6) Autolustrace. Pečlivě na pokoji procházíme zavazadla a dáváme všechno, co by nás mohlo jakkoliv spojovat se středním východem, do jednoho batohu. Pouštní peníze, kontaminované pasy, suvenýry, mapu Ománu, itinerář, smlouvy z autopůjčovny. Cokoliv má na sobě nápis v arabštině, musí zůstat v Číně. Nechceme nic riskovat. Kam s ním? Původní plán byl někam to zakopat. Zbytečně komplikované. Druhý plán byl nechat to v úschově na hotelu. To má trochu háček, náš hotel je vlastně byt v paneláku, a nemá recepci. Majitel by nám ho schoval, ale mohli bychom mít za týden problém s vyzvednutím - náhoda je blbec, zlomí si nohu, ztratí mobil, a my své pasy a ostatní věci už nikdy neuvidíme. Takže plán třetí, nějaká úschovna nebo schránky na nádraží. Volíme hlavní vlakáč, jestli někde, tak tam určitě nějaká podobná úschovna bude. A je. Trochu schovaná, trochu chaotická, ale daří se. Jsme čistí, můžeme se vydat do severokorejské restaurace, doplatit každý po tisíci eurech a převzít víza.

7) V letadle do Pchjongjangu vyplňujeme tři formuláře. Klasický imigrační a celní. Jinde řeší drogy, zbraně a šperky, KLDR řeší hlavně filmy, knihy a jiné publikace. A pak zdravotní. Navštívili jste v posledních 14 dnech některou z těchto zemí: Jižní Korea, Saúdská Arábie, Jemen, Omán, Spojené Arabské Emiráty,...? Odpověď je jasná: NE. Máme za to, že nelze zjistit, bez součinnosti Emirates, že jsme neodpověděli úplně po pravdě. Vlastně vůbec po pravdě. Jednak si nemyslíme, že jsou severokorejská opatření adekvátní. A svědomí nás opravdu netrápí. Mělo by trápit spíš mladého Kima. Jestli on dokáže s celou touhle mašinérií za krkem žít, my to zvládneme taky.

8) Průvodci nám po příletu na týden zabavují pasy, letenky zpět z Pchojngjangu do Pekingu a návazné letenky domů, protože si potřebují ověřit, jestli nám Číňani vydají 72hodinová přestupní víza. Všechno sedí. To co nesedělo, zůstalo u bran Zakázaného města. Na nic nepřišli, možná ani nic nehledali. Ale ani přijít nemohli a my jsme nemuseli žít ve strachu. Přeci jenom, s KLDR není radno si zahrávat.

Někdy si říkám, jak to asi dělá James Bond, že má všude čisté obleky, připravené zbraně, peníze, má kde bydlet, má doklady a to i přes to, že zrovna upadl na MI6 do nemilosti nebo předstírá, že zemřel. Musí mít neviditelný podpůrný logistický tým. Nebo že by ty filmy nebyly podle skutečné události?

Autor: Aleš Gill | čtvrtek 26.11.2015 10:29 | karma článku: 23,70 | přečteno: 1616x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 15,50 | Přečteno: 443x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,60 | Přečteno: 535x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 314x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,03 | Přečteno: 3428x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,59 | Přečteno: 214x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (1/2)

Je to pěkných pár let co jsem napsal "Návod na Safari v Tanzánii". A je to už nějaký ten pátek co jsme se vrátili z Keni. Dnes si uděláme takovou malou recenzi rezervací a parků, které Keňa nabízí.

24.1.2024 v 8:02 | Karma: 14,80 | Přečteno: 265x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Výlet do Quseiru a jak se zbavit průvodce

El Quseir nebo prostě jenom Quseir je město na severu egyptské oblasti, kterou české cestovky rády z nějakého důvodu nazývají Marsa Alam. Už dlouho jsem se tam chtěl podívat, jen k tomu nebyla vhodná příležitost. Až teď.

9.1.2024 v 8:09 | Karma: 16,78 | Přečteno: 425x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Autem po Íránu - 4. díl - Ubytování

Máme na to systém. Jedeme si nějaký ten roadtrip, kolem té třetí, kdy už víceméně víme, kam bychom chtěli dojet, koukneme na Booking nebo jiný server, rezervujeme hotel s rozumným poměrem cena/výkon. Jenže tohle v Íránu nejde.

14.12.2023 v 10:21 | Karma: 16,55 | Přečteno: 438x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Autem po Íránu - 3. díl - Půjčení a provoz auta

Autem po Íránu bez auta by to jaksi nešlo. Jasně, asi můžete jezdit z místa na místo taxíkem, nebo si pronajmout auto s řidičem. To nás ale nebaví. My chceme svobodu, půjčit si auto, jezdit na benzínky, parkovat. A hlavně řídit.

30.11.2023 v 8:04 | Karma: 15,08 | Přečteno: 440x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Autem po Íránu - 2. díl - Ceny

Pokud vás zajímá, jaká je cenová hladina v Íránu, za kolik si obstaráte hotel, jídlo, pití nebo litr nafty, je tenhle článek právě pro vás. Některé věci jsou tam extrémě levné, jiné zase atakují evropské ceny.

15.11.2023 v 8:51 | Karma: 21,24 | Přečteno: 603x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Autem po Íránu - 1. díl - Měna postavená na hlavu

Už dříve jsem psal článek o divných měnách, Írán je ale ještě o kus dále. Podíváme se na zvlášní místní měnu, u které jsme často ani po deseti dnech používání nevěděli, která bije a kolik máme platit.

31.10.2023 v 8:12 | Karma: 22,05 | Přečteno: 887x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

5 km egyptského pobřeží - Česká ulice

Kdo jste někdy byli u Rudého moře v Egyptě víte, že je jiné. Jiné než Itálie, Chorvatsko, Řecko nebo Turecko. Kolem pobřeží tam vede jen jedna silnice, a není tam žádné vnitrozemí. A jeden krátký úsek je Mekkou čechů.

21.9.2023 v 8:27 | Karma: 19,59 | Přečteno: 1202x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Nejlepší nejhorší země - Írán

Parafrázuji citát anonymního autora: Každá země na světě se v médiích a navenek snaží vypadat lépe, než jaká je. Írán je asi jediná země, která se v médiích tváří strašně, ale v reálu je úplně super.

6.9.2023 v 8:20 | Karma: 17,02 | Přečteno: 589x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Faeřané - národ tunelářů

Nerozumějte tomu prosím nijak špatně. Slovo tunelář zde označuje osobu, která staví tunely. A tunelů je tady v porovnání s počtem obyvatel opravdu požehnaně. Cíl místní vlády je totiž propojit všechny hlavní ostrovy silnicemi.

22.8.2023 v 12:10 | Karma: 13,78 | Přečteno: 368x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 14: Místo posledního odpočinku Jamese Bonda

Je to tady. Bez varování. Kdo jste neviděli posledního Jamese Bonda, máte smolíka. Dostane se vám kruté pravdy: James Bond v "posledním" filmu, Není čas zemřít, zemřel. Nakazil se nějakýma potvůrkama a nechal se zastřelit raketou.

3.8.2023 v 8:32 | Karma: 12,82 | Přečteno: 394x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Fotoreport - Faerské ostrovy

Přeneste se se mnou na chvíli ze spalujícího horka a žluté spálené trávy do míst, kde je pořád mokro, sem tam se tam vyklube sluníčko, teplota máloky přesahuje 15°C a je tam naprosto všechno zelené.

17.7.2023 v 9:18 | Karma: 22,33 | Přečteno: 464x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Můj první let vrtulníkem

Vrtulníky máme spojené se záchranáři, hasiči, zdravotníky, policií, a maximálně si je ještě představíme jako luxusní dopravní prostředky bohatých. Pokud se ale chcete proletět vrtulníkem, nemusíte kvůli tomu spadnout ze skály.

28.6.2023 v 10:38 | Karma: 16,16 | Přečteno: 478x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 13: Balmoral, hrad královny Alžběty II.

V kopcích daleko od civilizace, daleko od hlavních silničních tahů, letišť a měst, uprostřed hor a lesů, je hrad Balmoral. Oblíbené místo královny Alžběty, kam se podívali jen vyvolení. Nebo ne?

13.6.2023 v 8:22 | Karma: 15,16 | Přečteno: 395x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 12: Orkneje

Orkneje nejsou úplně neznámým místem, ale spadají spíše do kategorie "učili jsme se, že něco takového existuje, ale pak jsem o tom už nikdy neslyšel". Máte to stejně? Pojďte se tam se mnou podívat.

25.5.2023 v 9:20 | Karma: 18,93 | Přečteno: 476x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Návod na ... Petru, nejkrásnější z divů světa

V době nízkonákladových aerolinek máme za humny, sotva tři a půl hodiny letu, nejkrásnější z divů světa. V nejbezpečnější z arabských zemí, Jordánsku, pár hodin cesty od Ammánského nebo Aqabského letiště. Za cenu alpské permice.

10.5.2023 v 8:40 | Karma: 18,10 | Přečteno: 475x | Diskuse| Cestování
  • Počet článků 245
  • Celková karma 16,93
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky