Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

Tak jednou do roka se účastním volebních komisí. Máme tam telefon povědomé značky Samsung. Ne ale takový, jaký byste si možná představovali, ale takový... starší kousek. Občas jsou se mnou v komisi mladší ročníky, a už mají celkem problém takový telefon používat. Žádný dotykový displej, žádná gesta, žádné zelené a červené tlačítko pro přijímání a pokládání hovorů, ale spousta dalších tlačítek, fyzických, plastových. A žádný problém s tím, že když telefon v pátek ráno nabitý nafasujeme, nevydržel by nám do sobotní půlnoci nebo i déle.

Nedávno jsem popsal, čím vším nám dnešní moderní telefon usnadňuje cestování. Jenže za to platíme tvrdou daň - výdrží. Zatímco naše staré Nokie a Alcately vydržely týden či dva, dnešní placaté minitablety nabíjíme denně a často ještě chvilku po obědě pro lepší pocit.

Čím to je, když technologie šly dopředu? Udělal jsem (neplánovaně) takový malý experiment. Nabil jsem dnešní, mobilní telefon Samsung A34, dal do něj SIM kartu, a vydal jsem se na letiště. Telefon (nikoliv v letovém režimu, který šetří baterku) letěl (zapoměl jsem na něj) v příručním zavazadle čtyři hodiny do cílové destinace. Tam jsem jej týden používal jenom pro občasné příchozí SMS, autorizace z banky, dvakrát třikrát jsem jen tak rozsvítil displej abych viděl, jestli něco nepřišlo. A za týden zase letěl (hlava zapomětlivá) na dně batohu bez letového režimu zpět. Ještě další týden a tři dny telefon ležel doma na poličce, každý den jsem se na něj podíval, jestli "ještě žije" a zase ho položil zpět.

V pondělí ráno, po více než dvou týdnech, měl telefon 6 % baterky. Definitivně to zabalil v pondělí odpoledne, přesně 17 dní po nabití. Kdybych s ním neabsolvoval 2x4 hodiny v letadle, zřejmě by fungoval ještě déle, ale telefon v letadle neustále hledá signál, zvýši si výkon antény a stejně to nepomáhá, a tak stále hledá a hledá. Jistě to znáte z cest vlakem, které mobil vycucnou rychleji, než čekáte.

Proč to všechno vlastně píšu. Možná za to může model telefonu, použitá baterie, tenhle telefon je prostě držák. Ale možná prostě jenom my jsme si přestali uvědomovat, že zatímco starou Nokií jsme občas někam zavolali a napsali pár SMSek, dnešní mobil nám přehrává hudbu cestou do práce, koukáme na něm na videa, filmy, scroolujeme nekonečné feedy sociálních sítí a vlastně ho už nedáme z ruky. Jo a prý se s ním dá i staromódně telefonovat, ale je to taková obstarožní funkce zahrabaná někde v menu, kterou už nahradily všemožné textové, hlasové a video komunikátory.

Můžeme se divit, že nám telefon vydrží jen den, když ten dřívější jsme používali týden? Nebo bychom se měli divit, že starou Nokii jsme měli v ruce půl hodiny denně, zatímco dnešní iPhony a Samsungy máme v ruce čtyři hodiny denně, nebo nám alespoň čtyři hodiny prokazují nějakou jinou službu?

Ono to s tou výdrží baterek dnešních telefonů vlastně není zas až tak špatné. Možná jen my bychom měli snížit svou spotřebu času u mobilních telefonů.

 

PS: Kdyby vás zajímalo, jak vznikl obrázek v tomto článku: Dal jsem umělé inteligenci článek přečíst a nechal si k němu vytvořit obrázek, který text shrnuje. Stejně jako téměř cokoli, co umělá inteligence vyplodí, je mi i tenhle obrázek záhadou.

Autor: Aleš Gill | čtvrtek 22.2.2024 7:45 | karma článku: 30,12 | přečteno: 3433x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 16,76 | Přečteno: 479x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,61 | Přečteno: 543x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 319x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 217x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (1/2)

Je to pěkných pár let co jsem napsal "Návod na Safari v Tanzánii". A je to už nějaký ten pátek co jsme se vrátili z Keni. Dnes si uděláme takovou malou recenzi rezervací a parků, které Keňa nabízí.

24.1.2024 v 8:02 | Karma: 14,80 | Přečteno: 268x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Pro mírové rozhovory s Ukrajinou nejsou důvody, řekl Kreml. Jednat odmítá i Kyjev

27. dubna 2024  11:45,  aktualizováno  12:14

V současné době neexistují důvody pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, protože Kyjev...

KOMENTÁŘ: Jako figurky na šachovnici StB. Akce Skaut byla obří past na odboj

27. dubna 2024

Premium Odboj, nebo provokace? Před pětasedmdesáti lety, v dubnu roku 1949, vrcholila u nás akce Skaut,...

Sociální nůžky se rozevírají. Češi chudnou, ač pracují, říká antropoložka

27. dubna 2024

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 45 573 korun hrubého, vypočítala Platforma pro...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 17,64
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky