Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poděkoval někdo volebním komisím?

Tyhle komunální volby jsou fakt nářez. Hlavně ve velkých městech máme přes tisíc kandidátů, volíme do zastupitelstev měst i městkých částí. A ten neviditelný aparát, který výsledky zpracovává, zůstává téměř nepovšimnut.

Asi každý předseda strany těsně po volbách poděkoval, zejména svým, voličům. Docela by mě ale zajímalo, jestli v těsně povolebním projevu k národu v televizi někdo poděkoval volebním komisím za jejich práci. Pokud ano (povšimněte si malého "a", aby nedošlo k záměně), asi ho budu příště volit. Jenže se to nejspíš nedozvím. Byl jsem předsedou jednoho z největších volebních okrsku v republice a v době, kdy už hlavy pomazané jednotlivých stran promlouvaly k národu, jsme stále ještě pracovali.

Zvenčí to vypadá jednoduše. Komise si sedí v místnosti, klábosí, od dvou do desíti a od osmi do dvou. Pohodová práce. A ona celkem i je. U voleb prezidenta, samostatných senátních voleb, voleb kde se nekroužkuje a nekřížkuje, tak jako tomu bylo letos. Komunální volby jsou krásně nastavené pro pocit maximální možnosti volby. Šoupnete tam křížek Frantovi z ODS, Světlaně za Zelené, spolužákovi z ČSSD, no a pak se nemůžete rozhodnout mezi ANO a SPD, tak dáte hlas lichým kandidátům z ANO a sudým z SPD. Pohodička. 

Jenže pak tyhle ty plachty, připomínající tiket Sportky nebo Binga o velikosti Rudého Práva, musí někdo prohlédnout, projít, pochopit, co jste vlastně chtěli, porovnat to se zákonem, zapsat výsledky na papír, spočítat, a přepsat do počítače.

Bylo by krásné, kdyby se obsah volebních schránek vysypal do nějako velkého stroje, který by obálky otevřel, vyhodnotil, prošel hlasovací lístky, naskenoval, rozpoznal vůli voliče, a zapsal do databáze. Sčítání ale probíhá ručně za účasti desetitísíců v podstatě dobrovolníků, stejně jako za první republiky. Dobře placených, dá se říct...? Nedá.

Vypadá to hezky, uvedu to na svém příkladu: Předseda komise je odměněn částkou 2200 Kč, příplatek za konání vícero voleb současně (dvojnásob práce po uzavření volebních místností) je 400 Kč. Takže 2600 Kč.

A teď si pojďme spočítat, kolik času celá ta sranda předsedovi komise (a zapisovateli, což je zpravidla zaměstnanec úřadu) zabere:

1) Musí se účastnit úvodní schůze (několik týdnů před volbami), která trvá cca 2 hodiny (plus čas, musí tam nějak dojet a vrátit se).

2) Musí se zúčastnit povinného školení (cca týden před volbami), další 2 hodiny.

3) Volby pro předsedu začínají v 10 hodin, musí si vyzvednout veškerý materiál, dopravit ho do své volební místnosti, tu musí připravit - obvykle transformovat 4.B na volební místnost tak, aby kolem jedné mohli přijít řadoví členové komise a třeba se stihne i naobědvat. První den voleb je, když ještě počítáme nějaké drobné úkony po uzavření volebních místností ve 22 hodin, cca 12,5 hodiny práce.

4) V sobotu máme 6 hodin voleb a pak začíná sčítání. Hodiny, které se dosud vlekly hlemýždím tempem, najednou naberou nebývalou rychlost. Do místnosti nám přišlo cca 650 voličů, tj. museli jsme projít cca 1300 volebních lístků (plachet), na kterých bylo dohromady asi 70000 platných hlasů. Každému kandidátovi pak musíte do počítače zanést příslušný počet křížků, které dostal (pokud zaškrnete celou stranu, je to pro komisi stále např. 50 jednotlivých křížků). Počítání jsme ukončili kolem desáté večerní, pak bylo potřeba všechno vytisknout, podepsat, zabalit, odvézt veškerou dokumentaci (desítky kilogramů papíru) na obecní úřad, předat, ověřit, potvrdit... a znovu se vrátit do volební místnosti, seznámit s výsledky kolegy z komise a komisi rozpustit, a nakonec předat počítač firmě, která si ho odveze, což se může stát až v době, kdy je jisté, že nebudou žádné opravy.

Rozpustili jsme se těsně před půlnocí. Pokud  to dobře počítám, tak se bavíme o 2+2+12,5+16 hodinách práce. Stát přesčasy neplatí, pokud budete počítat do tří do rána, máte to tak nějak zadarmo. Takže já jsem práci v komisi věnoval 32,5 hodiny. Za 2600 Kč, tj. 80 Kč na hodinu. Mínus daň, samozřejmě. Krásná práce. Tohle bych na plný úvazek opravdu dělat nechtěl. Zejména v době, kdy máme minimální hodinovou mzdu stanovenou na 96,40 Kč. Ostatní členové jsou na tom podobně. Berou o pár stovek méně, ale mají o pár hodin méně práce, a nemusí na povinné školení. Takže se možná dostanou na 85-90 Kč/hodinu.

Ano, rychlost zpracování hodně záleží na složení členů komise. Dvacetiletý student s ostřížím zrakem zvládne projít a zapsat dvojnásobné nebo i větší množství dokumentace než sedmdesátiletá důchodkyně s několika dioptriemi. Což jsou dvě nejběžnější skupiny, které volební komise tvoří. Pokud jste navíc v komisi jeden z mála, který rozumí tomu divnému stroji na katedře, do kterého je potřeba nadatlovat tisíce údajů, a umíte datlovat opravdu rychle, odnesete si, jako já, docela solidní bolehlav.

Není divu, že se do komisí moc lidí nehrne, stát musí často vypomáhat z vlastních zásob a už u těchto voleb byli rekrutování členové komisí pro volby prezidenta v lednu. Tam to s počítáním bude alespoň o něco lehčí. Jenže ty jsou zase dvoukolové, a druhé kolo je ohodnocenou spíše symbolickou "sedmistovkou" pro členy a tisícovkou pro předsedu a místopředsedu. Za cca 17 hodin práce navíc.

Proč to teda děláme? Pro studenty a důchodce je i ta necelá stovka na hodinu vítaný přivýdělek. Já to beru jako jistou formu charity. Stát dobrovolníky potřebuje, já rozumím problematice, studoval jsem statistiku, informatiku, a ten jeden víkend ročně v průměru jsem schopen obětovat, abych státu pomohl, když už se nechci jinak podílet na politickém životě naší země. Je to taková dobrovolná daň za demokracii, kteoru máme, ale často si jí nevážíme.

Pokud máte pocit, že je dobré vaší obci nebo městu nějak, víceméně nezištně pomoci (asi každý si dokážeme stokorunu vydělat snadněji), je účast ve volební komisi jednou z možností. Můžeme jít uklidit škarpu kolem silnice, místní potok, natřít ve svém volnu plot kolem dětského hřiště, a nebo jít pomoci státu s organizací voleb. Jen by neškodilo, kdyby si na ty desetitisíce lidí, kteří garantují demokratičnost celého procesu za nižší než minimální mzdu, po volbách třeba i někdo vzpoměl.

Autor: Aleš Gill | pondělí 26.9.2022 8:01 | karma článku: 37,23 | přečteno: 2846x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 16,52 | Přečteno: 472x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,61 | Přečteno: 540x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 316x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3433x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 217x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Byla tam snaha mě zpochybnit, řekla Hynková Vrbová u soudu s Cimickým

23. dubna 2024  11:02,  aktualizováno  16:18

Je důležité, aby se na oběti sexuálního násilí nahlíželo jako na ty, kterým se má věřit, ne je...

Na sídlišti v Písku někdo zastřelil ročního psa, majitel se teď bojí o děti

23. dubna 2024  16:15

Neznámý člověk za bílého dne střelil vzduchovkou mladou fenku na zahradě na píseckém sídlišti...

Munice, která spustila evakuaci ve Skvrňanské ulici v Plzni, byla nefunkční

21. dubna 2024  20:30,  aktualizováno  23.4 16:14

Policie kvůli nálezu munice ve Skvrňanské ulici v Plzni evakuovala v neděli okolní byty i okolí. V...

Policie pátrá po dezinformátorovi Zítkovi. Nedorazil k soudu

23. dubna 2024  15:54

Policie pátrá po dezinformátorovi Pavlu Zítkovi. O pátrání informovala na svém webu v úterý...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 17,59
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky