Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

"Zimní" čas je přeci "přirozenější". Nebo je to nesmysl?

V každé diskusi pod článkem na téma zrušení střídání času se vždy vynoří pár jedinců rvoucích se za zachování zimního času, protože "je to tak od přírody". To mi hlava nebere. Pokusím se popsat, proč naopak zůstat u letního.

Poledne má přece být ve dvanáct hodin, tak to chtěla příroda, tak to bylo vždycky, tak je to správné, tak je to logické, tak je to normální, tak by to mělo být a tak by to mělo zůstat. Říkají zastánci "zimního času na věčné časy a nikdy jinak". Ve skutečnosti to chtějí proto, že je to učili v druhé třídě. Poledne má být ve dvanáct hodin a basta. A střídání času je zlo.

Souhlasím, že střídání času není v současné době úplně logický konstrukt a stálo by za zvážení se ho zbavit. USA je téměř u konce schvalování (nechají si letní), EU se s pandemií a válkou věnuje jiným tématům a tak střídáme dál a dál.

Čeština je pro následující popis trochu nešikovný jazyk, ale ostatně to je skoro každý jazyk. Slovo "den" má totiž dva významy, které v dalším textu není radno zaměňovat. Proto když píšu "den", mám tím namysli protiklad "noci". Nikoliv 24hodinový den zahrnující "den a noc". Dobu spánku pro snazší počítání nastavím konstantně na 8 hodin, den tedy trvá hodin 16.

My, lidi, homo sapiens sapiens, jsme si za stovky a tisíce let historie navykli na nějaký cyklus svého dne. Probudíme se, pracujeme, jíme, jdeme spát. Vytvořili jsme si výrazy jako poledne a půlnoc. Poledne je moment, kdy je slunce nejvýše, a je, jak sám terminus technicus napovídá, polovina dne. Polovina dne, tedy čas kdy to máme od probuzení přibližně osm hodin a stejný počet hodin nám zbývá k opětovnému ulehnutí do postele. 

Půlnoc je naopak je čas uprostřed noci, polovina času mezi usnutím a probuzením.

Asi se shodneme na tom, že je logičtější pracovat, hrát si, číst si, bavit se, chodit do lesa na procházky a výlety, když zrovna vidíte. Na práci, na písmenka, na cestu. To je ve dne, nikoliv v noci. Naopak je příjemnější spát, když je tma. Kdyby to bylo naopak - omlouvám se sovám - asi bychom si za poslední staletí dokázali najít cestu k nočnímu životu a dennímu spánku. Ale to se nestalo. Nebo stalo jen částečně.

V posledních několika stech letech se nám z nějakého důvodu životní cyklus posunul směrem k půlnoci. Vstáváme později a chodíme později spát. Řekněme - pro snazší počítání - že vstáváme v 6 ráno a chodíme spát v 10 večer. Tohoto příkladu se budeme držet, byť jistě v reálu je posun ještě markantnější - řada lidí vstává později a později jde spát, a to často i o několik hodin.

Optimální "půle dne", tj. poledne, tedy připadá na druhou hodinu odpolední. Polovina dne po osmi hodinách od probuzení. V případě pozdějšího vstávání a usínání klidně i na třetí nebo čtvrtou, buďme ale umírnění, a dostáváme se k hlavní myšlence tohoto článku:

Jakou má tedy logiku zarytě se držet zimního času? Zimní čas nám zajistí nerovnoměrné rozdělení (průměrného 12hodinového) slunečního svitu, kdy "polovina" dne před polednem (půlí dne ve 14 hodin) má 8 hodin světla a druhá polovina (14-22) jen 4 hodiny světla. Letní čas to trochu vylepší, "dopoledne" bude trvat 7 hodin a "odpoledne" 5 hodin. Ve skutečnosti bychom, abychom dosáhli stavu, po kterém volají "zimnočasníci", tj. tak jak to chtěla příroda, měli posunout čas ještě o jednu hodinu dopředu. Dostat sluneční poledne na druhou (nebo i pozdější) hodinu. Říkám tomu "superletní čas".

Zimní čas je tedy něco naprosto nelogického, pokud se nebudeme chtít podřídit slunci my lidé a nevrátíme se k hodnotám našich předků. Ti vstávali ve čtyři, ještě za tmy šli připravit píci pro dobytek, zobání slepicím, otruby prasatům, vodu všem, a s východem slunce odcházeli na pole. A v osm večer byli tak utahaní, že si lehli za pec a usnuli.

Naopak letní čas je dobrým kompromisem. Kompromisem mezi tím, aby "poledne" bylo ve dvanáct hodin (protože tak nás učili v prvouce, že je to správné) a tím, aby slunce bylo nejvýše uprostřed naší denní aktivity, tj. ve 14 hodin.

Co si myslíte vy? Dává vám můj názor smysl? Pokud ne, zkuste mi to vysvětlit v komentářích. Už několikrát jsem se v diskusích pod články ptal, jestli by mi někdo mohl vysvětlit, co je na zimním čase přirozené. Pořád to ale nevím.

A prosím neslovíčkařme a neříkejme, že nic jako "zimní čas" neexistuje, že je jenom Středoevropský čas a podobně. To já samozřejmě vím. Článek berte jako univerzální, z pohledu této obhajoby letního času je jedno jestli článek čtete v Aši nebo Austrálii, v lednu nebo červenci. Letní čas je prostě výhodnější než zimní všude. A ještě výhodnější by byl čas superletní.

Autor: Aleš Gill | úterý 19.4.2022 8:00 | karma článku: 25,13 | přečteno: 1110x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 16,77 | Přečteno: 482x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,62 | Přečteno: 545x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 320x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3433x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 217x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Rozhodnutí ANO neúčastnit se jednání nepovažuji za šťastné, řekl Pavel

29. dubna 2024  8:33

Prezident Petr Pavel bere na vědomí rozhodnutí opozičního hnutí ANO neúčastnit se jednání o...

Jak se chystá převrat. V Německu začíná proces s extremistickou skupinou

29. dubna 2024  7:35

V Německu v pondělí začíná první z procesů se členy extremistické skupiny Říšští občané, kteří čelí...

Bombardování Gazy si vyžádalo nejméně 13 obětí, Biden mluvil s Netanjahuem

29. dubna 2024  6:53

Izraelské bombardování tři domů ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy zabilo nejméně 13 lidí a zranilo...

Letní teploty ještě vydrží. Ochladí se až koncem týdne, kdy přijdou přeháňky

29. dubna 2024  6:33

Přímý přenos V neděli meteorologové zaznamenali letní den, teplota ve středočeské Tuhani vystoupala k 25,5...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 17,64
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky