Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pravda o Marsa Alam

Dříve malá rybářská vesnička je dnes jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací v celé zemi. Za svůj rozkvět vděčí mezinárodnímu letišti, které zde bylo otevřeno v roce 2003. Toliko Wikipedie. Realita je ale úplně jiná.

Cestovní kanceláře "Marsu" vykreslují jako letovisko 200 kilometrů jižně od Hurgády, administrativního centra regionu "Rudé Moře". Jenže egyptské pobřeží Rudého Moře není Jadran, kde každých pár desítek kilometrů najdeme větší město a mezi nimi řadu vesniček.

Marsa Alam je zajímavě vymyšlený, naplánovaný, a hlavně nedotažený koncept města. Města, které se mělo stát druhou Hurgádou, nicméně nestalo. Naopak všechno, co se mohlo pokazit, se pokazilo. Křivka ročního nárůstu počtu návštěvníků Egypta se otočila a začala padat v době, kdy se celé pobřeží připravovalo na další strmý nárůst. A rozvoj se zastavil.

Cestovní kanceláře město Marsa Alam raději moc neukazují. Nachází se sice pouhých padesát kilometrů jižně od letiště označovaného jako Marsa Alam, většina hotelů, ve kterých jsou ubytovaní turisté, je ale severně od letiště směrem k opravdovému městu Quseir, nebo jižně směrem k Marsa Alam. Jižně od města je jich už jen pár, a městem k nim profrčíte bez zastavení. Pokud se pořádají výlety z hotelů "do města" nebo "za nákupy", jede se do Quseiru nebo do Potěmkinovy vesnice jménem Port Ghalib, města vystavěného u letiště pro turisty, kde v podstatě nejsou žádní místní obyvatelé a pizzu tam nekoupíte pod 10€ (v Káhiře za 2€). Vůbec bych se nedivil, kdyby si řada turistů po návštěvě Port Ghalibu myslela, že "to je ono". Marsa Alam. To město z katalogu.

Marsa Alam je městem duchů vklíněným mezi poušť a moře. Městem pro několik desítek tisíc obyvatel, s širokými bulváry a přístavem. Realita je taková, že ve městě žije několik tisíc lidí, široké bulváry jsou zanesené pískem, prachem a stavebním materiálem, a přístav ne že se nepodařilo dokončit, ale zdá se, že jeho stavba ani nikdy nezačala. Přesto se používá. Přístav i celé město je jedno velké rumiště. Přístav je hliněná placka, kde necháte své auto nebo mikrobus, přestoupíte na člun (není tu žádné molo, musíte prostě ťápnout nohama do vody), a ten vás doveze k lodi. Jinak to nejde. Leckterý hotel má vlastní přístav. Lepší.

Město se, na rozdíl od přístavu, stavět začalo. Jsou tady víceproudé bulváry s dělícími středovými pásy, aby nebohý chodec nemohl silnici přeběhnout, kde se mu zlíbí, a nebohý řidič mohl odbočit doleva jen tak, že dojede na kruhový objezd, tam se otočí, kus vrátí, a odbočí doprava. Jenže ani ti řidiči, ani ti chodci, tady nejsou. Jen zlomek plánovaného počtu. Bariéry, které brání chodcům v přecházení ulic, jsou dávno rozebrané. Zvýšené dělící pásy mezi jízdními směry, bránící v odbočení doleva, už dávno někdo rozmlátil krumpáčem ve vhodných místech tak, aby se daly přejet. Z jízdy v protisměru se nedělá žádná věda. Místní si tak zkracují mnohonásobně delší cestu systémem nesmyslně naplánovaných víceproudých jednosměrek. Vedlejší ulice, původně asfaltové, se ztrácejí pod nánosy pouště. A řada ulic žádný asfalt ještě ani nedostala.

Centrum města tvoří dvě kolmé ulice. Tady najdete pár zapomenutých obchodů. Žádnou nákupní zónu ale nečekejte. Jsou to spíše obchůdky pro místní. Seženete tu ale potraviny, které se v turistických resortech špatně shánějí. Obchod s domácími potřebami. Lékárnu nebo krámky mobilních operátorů. Obojí s cenami drasticky nižšími než v obchůdcích hotelových komplexů. Základní služby pro místní, holič, kebabárna, šíšárná, zubař.

A to jsem se ještě nedostal k tomu nejdůležitějšímu, co z Marsa Alam dělá město duchů. Město je plné rozestavěných domů. Zda měly sloužit pro ubytování turistů nebo místních, není jasné. Na každý jeden hotový dům ve městě zběžný pozorováním připadají dva, tři možná čtyři rozestavěné skelety, v jejichž stínu si hrají místní děti.

Procestoval jsem značnou část Blízkého východu i dalších arabských zemí s podobnými pouštními podmínkami. Nic v takovém stavu, jako je "Marsa Alam City", jsem neviděl ani v Iráku nebo předválečné Sýrii. Jen snad některá města v Mauretánii vypadají podobně.

Najít na internetu fotky města je docela oříšek. Marsa Alam je na internetu schovaná tak dobře, že ji ani Google nenajde. Kromě stránek jednoho místního podnikavce, který zprostředkovává dopravu a výlety, je velmi těžké najít nějaké relevantní foto. Proto taky v tomto článku najdete fotky pouze ilustrační.

To, co cestovní kanceláře prodávají jako "Marsa Alam" je tak spíše oblast. Jako bychom celé Moravě říkali Olomouc. Oblast rozprostírající se přibližně 50 kilometrů na sever a 150 kilometrů na jih od letiště, nebo 100 kilometrů oběma směry od města. Poušť, kde na každém rohu, každém metru, narazíte na pozůstatky lidské činnosti. Hromádka pneumatik, podivný domek, kus plechu, přivázaný oslík, prašná odbočka do hor, vysypaná dodávka štěrku, zbořený sloup elektrického vedení, dávno nepoužívaný billboard, zeď vedoucí odnikud nikam, rozestavěný hotel v dálce. Desítky let stejný skelet, smutné memento lepších časů na přelomu tisíciletí. Občas něco funguje. Armádní checkpoint, věž telekomunikačního operátora, a pak samozřejmě hotely. Některé. Uprostřed postapokalyptické krajiny oázy zeleně, pečlivě (jak kdy) udržované a opečovávané desítkami místních pro stovky turistů.

O Dubaji žertem říkám, že je to město postavené na pískovišti. Jen to není z ulice vidět. Vyjeďte si ale na vyhlídku v Burj Khalifa a uvidíte. Marsa Alam má tu výhodu, že nemá vyhlídkovou plošinu. Ale není to třeba. Že jste na pískovišti (staveništi, rumišti, doplňte si dle vlastního uvážení) poznáte na první pohled.

Není ale všechno špatné, to rozhodně netvrdím. Mám v Marsa Alam známého, který tam žije, vychovává děti, ale má i rodinu v Káhiře a Asuánu. Zná Egypt křížem krážem i s jeho problémy.  A Marsu by neměnil. Je tam prý pohodový život. Nikdo nezamyká dveře od bytu, často ani od auta. Není tam žádná kriminalita. Všichni se tak nějak znají. Pomáhají si.

V okolí navíc mají to nejcennější, co v Egyptě je: krásné, nezničené moře s korálovými útesy. Právě to je důvodem, proč značná část turistů směřuje právě sem, do oblasti - nikoliv města - Marsa Alam. Protože v Hurgádě už to prostě není ono.

Nezbývá, než doufat, že jednou přijde nějaký impuls a město se znovu začne rozvíjet. Dostaví se domy, uklidí se ulice, zútulní okolí, přístav začne fungovat a do města se vrátí lidi. Město začne znovu žít. Starousedlíci říkají, že i Hurgáda dřív vypadala takhle, jako nekonečné staveniště. Tak snad i Marsa Alam se stane důstojným centrem, kam budou po večerech lidé z hotelů vyrážet na procházky a nákupy, stejně jako je tomu v Hurgádě, Sharm-El-Šejchu nebo Dahabu. Protože to, co místní hotely získávají pod mořskou hladinou, ztrácí v neutěšeném okolí. Večer si prostě nemůžete vyjít do města. Protože za branou hotelu začíná Sahara.

 

Autor: Aleš Gill | úterý 26.10.2021 8:56 | karma článku: 23,06 | přečteno: 3876x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 16,52 | Přečteno: 477x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,61 | Přečteno: 542x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 317x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3433x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 217x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 17,59
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky