Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Návštěva japonského Černobylu

Černobyl. Všichni o něm víme, někteří z nás ho prožili. Největší jaderná havárie všech dob, necelých 900 km od našich hranic. Za kopcem. Ale co Fukušima, téměř na druhé straně světa? O té toho víme strašně málo...

Do Černobylu se pořádají zájezdy, stal se z něj jeden z turistických cílů Ukrajiny. Podobně jako v Osvětimi, Hirošimě nebo Nagasaki se tady neodehrálo nic dobrého, přesto řada lidí podobná místa vyhledává, a myslím si, že je to potřeba - musíme se poučit z vlastní minulosti, abychom nebyli nuceni ji opakovat.

Okolí jaderné elektrárny Černobyl je přísně hlídané. Vyřídit si povolení pro vstup do zakázané zóny není nemožné, ale vyžaduje to znalost procesů ukrajinské byrokracie, a je tak mnohem snazší nechat papírovaní na cestovce či místním nezávislém průvodci, a pak jen přiletět, zaplatit, nechat se na letišti v Kyjevě vyzvednout a o papírování se nestarat.

Jak to funguje ve Fukušimě, je otázka za milión. Oficiálně snad existují tři pásma. Elektrárna a nejbližší okolí, kam by neměl mít přístup nikdo, kdo není zaměstnancem nebo jinak osobou pověřenou. Pak existuje pásmo, kde se nesmí bydlet a přespávat, ale může se tam přes den volně pohybovat. Pak existuje pásmo, kde se může i spát, mohou se sem vracet lidé.

Alespoň toliko teorie. Na internetu je snad několik "oficiálních" map těchto zón, ale žádná opravdu spolehlivá - navíc se v čase mění. V době naší jarní návštěvy se mi ani nepodařilo najít nějakou cestovku, která se návštěvou "fukušimské zóny" zabývá. Možná kdybych uměl japonsky... ale to neumím.

Jaderná elektrárna "Fukušima Daiichi" neboli Fukušima I. je od města Fukušima vzdálená cca 65 km vzdušnou čarou. Jen o třicet kilometrů blíže, než je od centra Prahy Temelín. Samotné město, velké asi jako Brno, tak v podstatě nebylo zasaženo ani radiací, ani tsunami. Jeho jméno je ale, zcela neprávem, zbytkem světa považováno za synonymum druhé nejhorší jaderné katastrofy v dějinách lidstva. Mnohými snad i za zničené, za město duchů, přestože v podstatě s elektrárnou sdílí pouze to jméno (spolu s celou prefekturou).

Naopak městečka přímo v okolí elektrárny, zejména Namie a Tomioka, musela být úplně vyklizena, obyvatelé vystěhováni, a teprve teď, po sedmi letech, se začínají některá místa opět vracet k životu, když Japonská vláda postupně jednotlivé části měst prohlašuje za způsobilé k návratu obyvatel.

My se sem vydáváme autem z půjčovny z cca 100 km vzdáleného města Sendai, které samotné si zažilo své. Nikoliv s radiací, ale se zemětřesením a vlnou tsunami. Cesta nám trvá přes dvě hodiny, jedeme na jih po silnici č. 6, která celou "zakázanou" zónu protíná. Jak jsem psal výše, informací je málo, a tak jedeme naslepo. Víme, že silnice 6 je průjezdná, víme, že se snad dá v nějaké míře pohybovat po městě Tomioka. Nevíme víc.

Jak nám na navigaci ubývají kilometry do cíle, začíná ubývat i provozu. V podstatě na silnici zůstávají jenom ti, co jedou někam dále. Nikdo neodbočuje, křižovatky oranžově blikají, a dost často jsou odbočky zatarasené. Když se snažíme na několika odbočkách sjet doleva, blíže k elektrárně, jsme otočeni hlídkujícími policisty. Ti se tady prý střídají z celého Japonska po čtrnácti dnech. Každopádně dále se nedostaneme, policistům nerozumíme, ale univerzální řeč rukou a nohou je jasná. Sem nesmíte.

V podstatě jsme se dostali do koridoru, ze kterého nelze sjet a odbočit, a často ani zastavit, projíždíme tak kolem elektrárny, aniž bychom ji viděli, až do města Tomioka, kde to vypadá, že režim již není tak striktní. Nikdo tady nehlídá, a slyšíme známý zvuk - někde v dálce se hraje fotbal.

To poslední, co tady po dvou návštěvách černobylské zóny čekáte, jsou zvuky fotbalového zápasu. Zastavujeme na prázdném parkovišti malého prázdného sídliště. Zarostlé chodníky a dětské hřiště dávají tušit, že tady nikdo nebydlí, parkoviště ale není prázdné - parkuje tady dvaadvacet mladíků, co si sem přišli začutat. 

Procházíme něčím, co připomíná centrum malého města. Je tady dozimetr, ukazuje poměrně přijatelnou hodnotu, nějaký kulturák, který - byť otevřený - vypadá poměrně mrtvě. Ale používaně, je tady uklizeno, dveře těsní. A před ním je na sloupu anglický nápis "Welcome to Tomioka". Procházím po schodišti jednoho z paneláků nedaleko místa, kde parkujeme. Schody do patra pomalu požírá tráva, ale ve vyšších patrech už není poznat, že by tudy proběhlo zemětřesení, tsunami a radiace.

V Černobylské zóně jsou - asi z bezpečnostních důvodů - všechny dveře otevřené. Tady tomu tak není. Jeden byt je ale odemčený, vstupuji dovnitř. Menší byt, na zemi tradiční japonské rohože tatami. Starší kuchyňská linka, která by, nehledě na havárii, chtěla vyměnit. Záchod, v koupelně netradiční, poměrně obstarožní čtvercová vana. Voda neteče, balkón je zamčený. Byt je prázdný, opuštěný, ale uklizený. Žádné vymlácené okenní tabule, žádný vítr, vytrhané kabely ze zdí, žádná vrstva prachu a knih v prach se obracejících.

Cestou z Tomioky zpět na sever často zastavujeme u opuštěných objektů, v místech, kde se zastavit dá, a zároveň je nehlídá policie. Ta nemůže být všude, ale i tak je s podivem, jaký je propastný rozdíl mezi Japonskem a Ukrajinou. Na opuštěných benzínových pumpách spořádaně čekají odstavené automobily na své majitele. Ano, občas jsou někde vymlácená okna, rozbité nápisy, ale připisoval bych to spíše přírodě, počasí, neúdržbě, než vandalům a sběračům drahých kovů. Samozřejmě si uvědomuju rozdíl sedmi a dvaceti let od havárie (kdy jsem byl v Černobylu poprvé), i to, že část černobylského rumiště mají na svědomí právě autobusy turistů, kteří se tam dnes a denně vypravují.

Restaurace řetězce rychlého občerstvení je "otevřená". Ze zdí popadaly plakáty, sem tam se některá židle uložila ke spánku, ale dvoudenní úklid, revize vody a elektroinstalace, a opět by se tady mohl připravovat gyudon - tradiční japonský pokrm z rýže a masa.

Auta v autobazaru pomalu pokrývá koberec z popínavých rostlin, a s příchodem jara se jistě krásně zazelenají. Benzínové pumpy už benzín nenabízí, továrny, sklady, obchody vypadají, že už ale asi znovu neotevřou. Na první pohled největší rozdíl mezi černobylskými a fukušimskými městy duchů jsou ale již několikrát zmíněná auta. Pokud v osmdesátých letech v SSSR auto někdo měl, tak se v něm evakuoval. Pripjať a Černobyl byly ovšem nad poměry luxusní a jejich obyvatelé tak auta v podstatě nepotřebovali. Tady ovšem aut najdete stovky. Je na nich krásně vidět - a jednou z toho bude krásná studie - jak si jednotlivé modely jednotlivých značek poradí s největším nepřítelem - zubem času. 

Asi každý, kdo bydlí nebo pracuje na nějakém tom sídlišti, zná tu tmavě zelenou Felicii, to staré červené Punto nebo vybledlou žlutou Fiestu, pokrytou jehnědy, holubím trusem, vrstvou prachu, pylu a saharského písku, která pomalu rozežírá lak i plech pod ním, a s pneumatikami "až na zem". Takhle ve Fukušimské "zóně" vypadá většina aut, od Jaguárů po luxusní pohřební vůz. Občas se do nich pustily okolní křoviny a za pár let, možná desítek let, je úplně pohltí, zevnitř i z venku. Některá ale mají štěstí - stojí uprostřed asfaltového parkoviště. Kdyby se našel jejich majitel, dofoukal pneumatiky, otočil klíčkem, mohla by snad i nastartovat. Nastartovat, a odjet za lepším životem.

Situace se možná začne pomalu měnit. Japonská vláda se snaží dekontaminovat a města pomalu znovu osidlovat. Navíc v době psaní tohoto článku jsem objevil i malé cestovky či nezávislé průvodce, kteří do zóny a k elektrárně - z lodi nebo člunu - vozí turisty.

Tak uvidíme, třeba třicet let po katastrofě bude japonský Černobyl dál, než ten ukrajinský.

Autor: Aleš Gill | čtvrtek 17.5.2018 8:04 | karma článku: 18,79 | přečteno: 1190x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 16,52 | Přečteno: 475x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,61 | Přečteno: 541x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 317x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3433x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 217x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

KOMENTÁŘ: Český důchodce, pro vládu nepřítel číslo jedna

25. dubna 2024  7:47

Vláda dokola opakuje, že nebude na důchody pro příští generace a zbankrotujeme. Nic takového...

Arizonští poslanci zrušili 160 let starý zákon, který zakazoval potraty

25. dubna 2024  6:54

Zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů v americkém státě Arizona ve čtvrtek schválili zrušení zákona...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 17,59
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky