Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úplné zatmění Slunce na vlastní oči

13. 09. 2017 8:08:00
Už si dokážu představit, co pro naše předky, před stovkami a tisíci lety, muselo zatmění Slunce znamenat. Strach, překvapení, kouzlo. Mezi zatměními může uplynout mnoho generací. A já rozhodně na sedmý říjen 2135 čekat nechci.

21. srpna 2017

Už pár dní je v Americe veselo, rádia i televize jsou vytrženy z okurkové sezóny a vypadá to, že se všichni zbláznili. Sleduje se počasí, lidi začínají migrovat tu na jih, tu na sever, každý chce vidět ten zázrak. My teda taky. Ráno (i včera večer) studujeme Weather Channel, Nory, a vypadá to, že prostě pojedeme do Nashvillu (tam jsme vůbec jet neplánovali) a někde tam nebo kousek severně by s počasím neměl být problém.

Parkujeme dva bloky od tennesseejského (hrozné slovo) Capitolu, a jdeme na okružní prohlídku města, které není úplně velké, centrum zabírá plochu přibližně 4x8 bloků. Před Capitolem potkáváme prvního zakempovaného vyčkávače s dalekohledem a soustavou fototechniky, na kamenném bloku, aby mu nikdo nestínil výhled. Jinak nic moc, pár lidí má trička se zatměním, která se prodávají předražená na každém rohu. Myslím, že nastal pravý čas na slevy, aby trička dnes za 15-20 dolarů nemuseli prodávat zítra za 5. Ale prodejci jsou jiného názoru. Dáváme téměř už tradiční ranní Starbucks v lobby nějakého lepšího hotelu, kde jsme personálem (jsa ověšeni fototechnikou) dotazováni na to, jak nejlépe vyfotit zatmění. Nevíme, je to naše první. Uvidíme na místě.

Pokračujeme ke Country Music Hall of Fame, která je ale ještě zavřená (není čas čekat), tak děláme nějaké fotky z mostu pro pěší přes místní veletok, kde kempují dvě skupinky vyčkávačů, nakupujeme nějaké suvenýry na místní Broadwayi, a vracíme se pro auto na parkoviště. Kupujeme si piknikové záležitosti (rozuměj rajčata, sýry, brambůrky a pivo) v nedalekém Wallmartu, kde na parkovišti mají na střechách aut rozmístěné své nádobíčko další vyčkávači (asi tři nebo tak). Žádná davová hysterie. Někde určitě, různé parky a veřejná místa organizují různé hromadné akce, ale to není nic pro nás.

My vyjíždíme z Nashvillu na periferii a hledáme nějaké šikovné místo kde:

a) bude stín (je dost přes 30°C)
b) bude tráva (taháme přes půl planety deky)
c) bude výhled na oblohu
d) a ideálně tam nebude masa lidí

Šikovných míst je dost, ale obvykle to je něčí trávník, něčí zahrada. Říkáme si, že by to chtělo nějaký obecní pozemek, nebo třeba kostel. Asi za dvě minuty se za zatáčkou vynoří... kostel, altán s lavičkama, trávník, parkoviště, a to všechno jenom pro nás. Jenom ze sousedství občas doběhl pes, a občas jeho majitel, aby si ho odvedl. Jinak klid, jednou za 10 minut projelo auto. Žádné davy, nikdo. Zatmění Slunce máme jenom pro sebe. Rozbalujeme nádobí, jeden foťák na atmosféru, jeden na Slunce. Zkouším nejkratší závěrku, největší clonu, nejmenší ISO, mám tři slabé (2,4,8) ND filtry na sobě, ale tohle všechno je k ničemu. Stříhám si filtr z 5,25" diskety a lepím ho na ND2. Tím se fotit dá, žádná profi-pecka z toho asi nevypadne, ale to není důležité. Chceme zatmění zažít, vyfotit ho je vedlejší produkt - lepších fotek budou stejně na internetu statisíce.

Hodina a něco do úplného zatmění, nic není poznat, ale pohledem přes disketu, foťák nebo dalekohled (rovněž opatřený fitry z diskety) je vidět, že cca na jedné hodině slunečního kotouče si Měsíc začíná "ukrajovat". Děláme si piknik pěkně ve stínu, občas vyjdeme podívat se, jak zatmění pokračuje, udělat pár fotek. Tak čtvrthodinu před úplným zatměním se začne něco dít. Příroda utichá, nejdřív cikády (nebo co to dělá takový ten rachot), pak i ptáci. Tak dvě minutky před úplným zatměním je viditelně šero a rychle to postupuje. Velké finále, přichází to, proč jsme se sem táhli, to, co mimo pás totality nezažijeme a dosud jsme nikdy nikde při zatměních v ČR za svého života nezažili.

Ne že by byla úplná tma, ale rozsvítilo se pouliční osvětlení a světla na okolních domech, je vidět pár hvězd. Špatné je, že to nejde fotit, přes disketový filtr není nic vidět. Odšroubovávám ND filtr, není času nazbyt. A mačkám spoušť. Jenom asi na 1000 vteřiny, bez filtru, maximální clona. Z ruky, než bych si Slunce s 300mm objektivnem v hledáčku našel na stativu, bylo by po všem. Nepotřebujeme diskety, není přes ně nic vidět. Na Slunce se dá dívat prostým okem - tedy vlastně na Měsíc.

Na dvě minuty, někde až dvě čtyřicet, zažila část USA totalitu. Cca na čtyřech hodinách slunečního kotouče začne opět prosvítat Slunce a Měsíc během pár vteřin pouští tolik paprsků, že musím zase našroubovat svůj nevzhledný izolepo-disketový filtr. Znovu bereme do rukou diskety. Za dvacet minut je "hotovo", Měsíc sice stále cloní více než polovinu Slunečního disku, ale to už není poznat, světla je dost, ptáci zpívají, hvězdy "zhasly" a s nimi i pouliční lampy. Byla to pecka. Nesrovnatelné s částečným zatměním, kterých jsem už viděl několik. Je to rozdíl jako koukat na finále MS v hokeji na stadionu, nebo z chodníku přes výlohu v televizi značky Merkur. S tím, že obchod po dvou třetinách zavřou, televizi vypnou, a vy nevíte, jak to dopadlo - až ráno z novin.

Koukám do appky, kterou jsem si k tomuhle účelu stáhnul, na nejbližší další zatmění. 2x Chile a Argentina, 1x zase USA. To je tak realistický výhled na příštích 10 let. Pak ještě snad nějaké to Španělsko/Portugalsko, ale to bude tak pozdě večer, že bude třeba hledat vysoký kopec, nebo pobřeží. Ale když se to vezme kolem a kolem, je o zábavu postaráno :-).

Konec fantazírování, balíme a vyrážíme do 350 kilometrů vzdáleného hotelu. A nejsme sami, provoz je hustý a podle Googlu ještě zhoustne. Na některých dálnicích jsou stovky kilometrů dlouhé špalíry pomalu jedoucích aut, reprezentované červenou barvou na displeji mobilu. Aut vracejících se na sever, jako poslední prázdninový týden z Chorvatska. A tak jedeme posledních 100 km okreskama mezi poli. Místy po dobrém, místy po špatném asfaltu. Místy po šotolině. Ale to je teď jedno. Nakonec dojedeme, jsme šťastní a spokojení, že jsme úkol splnili. A hlavně, že jsme obelstili kletbu hlasatelky z Weather Channel, která nám ráno několikrát škodolibě prorokovala, že stačí "jediný malý mráček...". Nepřišel.

Autor: Aleš Gill | středa 13.9.2017 8:08 | karma článku: 8.48 | přečteno: 194x

Další články blogera

Aleš Gill

Nigel Farage na Náměstí Míru

Už dlouho mě nikdo a nic nedonutilo podniknout cestu po nejdelším českém eskalátoru. Až včera. Pro jedny hrdina, pro druhé zrádce, Nigel Farage.

22.9.2017 v 8:02 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 1139 | Diskuse

Aleš Gill

Můj Londýn

Je to už jedenáct let co jsem ho navštívil poprvé, a pak ještě mockrát. Londýn, metropoli evropského bankovnictví, největší město EU, pravděpodobně nejvíce kosmopolitní město EU. Nic z toho již nemusí za pár let platit...

30.8.2017 v 8:11 | Karma článku: 15.38 | Přečteno: 838 | Diskuse

Aleš Gill

Kišiněv - metropole na okraji zájmu turistů

Asi neexistuje evropské hlavní město, nad kterým by turisti ohrnovali pomyslný nos více, než nad Kišiněvem. Snad možná Podgorica. Je to daleko, nic moc tam nelítá, nic moc tam není, nikdo tam nejezdí. Tak proč já? Právě proto.

10.8.2017 v 8:02 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 646 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Petr Bajnar

Zápisky z cesty po Řecku I.

Zemi, kterou jsem si letos vybral, jako cíl dovolené se stalo Řecko, které je považováno za kolébku naší evropské civilizace.

23.9.2017 v 14:44 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 277 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Loučení. S létem

Mám takový zvyk, že poslední den u moře nejdu do vody. Ani do bazénu. Loučím se s destinací výhradně na suchu. Poslední foto – a pak už jen vzpomínání.

23.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 8.80 | Přečteno: 191 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 13:Ruské centrum buddhismu: IVOLGINSKÝ DACAN (Chambyn Sume)

Na čas opouštíme Bajkal a téměř 300 km přes Ulan-Ude směřujeme do největšího a nejvýznamnějšího buddhistického komplexu na Sibiři a v Rusku vůbec s krásnými barevnými zlacenými budovami ve stylu tibetských buddhistických klášterů

23.9.2017 v 7:38 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 118 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 12: Do ZABAJKALSKÉHO národního parku a k termálním pramenům

Ptačí ráj, termální prameny, "zrychtovaní" přátelští rybáři nabízející nám nachytané omuly, přírodní rezervace, již zakládal Čech, a v níž šlo hlavně zachránit vzácné soboly, když kdysi jejich kůžemi Carské Rusko platilo i Evropě.

22.9.2017 v 7:11 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 143 | Diskuse

Jaroslav Kašíkjaroslav

Kudy, kam?

Nejenom psaním živ je člověk, ale i prací na zahrádce a k tomu je jarní a letní období přímo ideální. A není od věci připravit i povyražení, za které cesty do Norska považuji.

22.9.2017 v 5:41 | Karma článku: 3.63 | Přečteno: 122 | Diskuse
Počet článků 97 Celková karma 14.97 Průměrná čtenost 1302

Jsem rychlocestovatel. Kladu důraz na první dojmy. Ujel jsem 1700 kilometrů v Sýrii za necelé 3 dny a mám pocit, že jsem viděl vše podstatné. Jel jsem na otočku do Japonska - když říkám na otočku, myslím tím na oběd. Mám rád dopravu, dopravní prostředky, letiště, letadla, vlaky, lodě, a hlavně auta. Jsem jedním z prvních Čechů, který si půjčil auto (bez ozbrojeného doprovodu) v Iráku. Na týden jsem dal do zástavy pas bossovi místní maf..., prostě jakémusi kápovi na Jávě, jenom abych ji mohl projet autem. Mým dlouholetým snem byla Severní Korea, což se mi v roce 2015 splnilo. Ve zkratce: Mé okolí si občas myslí, že jsem blázen. V posledních letech mi učaroval volant. Účastnil jsem se rally Budapešť-Bamako, s projel všechny státy USA, a na otočku vyrazil na Nordkapp.

Cestuji pokud možno nalehko, a pokud možno co nejlevněji. Nevyhýbám se stanu (ale nerad ho tahám na zádech), pokud si to situace žádá, nepohrdnu (pokud najdu voucher na 90% slevu) ani pětihvězdičkovým hotelem.

Opuštěná místa, místa, kam se nejezdí, to je moje. Černobyl, KLDR, Afghánistán, Mali...

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.