Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Inspekce v Černobylské elektrárně

Před deseti lety jsem navštívil jadernou elektrárnu v Černobylu. Doba pokročila, a je čas vydat se tam znovu. Na inspekci nového sarkofágu, a srovnat, jakou zkázu příroda v Pripjati za dalších deset let způsobí.

Jede nás šest, na kyjevském letišti jsme nafasovali mikrobus, řidiče, a kousek nad Kyjevem přibíráme průvodce. Jeho jméno a fotky nechci zveřejňovat. Moc toho nenamluvil, vykouřil za dva dny půl kartónu cigaret, ale jinak měl všechno na háku. Neustále nás vodil někam, kam říkal, že se nesmí. I do míst, kde hrozilo evidentní nebezpečí – prorezlé nebo zpráchnivělé podlahy, díry, nezakryté poklopy, střechy bez zábradlí. Nechal nás dělat, co jsme chtěli. A hlavně - měl dozimetr. Jsme mu za to vděční, a nechceme, aby měl nějaké problémy.

Ale to trochu předbíhám. Nejdřív jedeme na hotel, ubytovat se. Vyfasovali jsme hotel Pripjať v Černobylu, který je, slušně řečeno, rustikální. Na recepci fasujeme povlečení a prostěradla. V pokojích je zima, průvodce nám někde, prý od jiné cestovky, ukradl (zapůjčil) přímotopy. Maličké, 750 W na první stupeň, na druhý vyhodí pojistky. Oběd první den nemáme, svačili jsme cestou. Zastavujeme u elektrárny, kde je připraven nový sarkofág. Ohromná stavba, už ho stačí jen "nasunout" na ten původní, k čemuž dojde koncem listopadu. Měl by sloužit sto let - za tu dobu se musí najít řešení, jak prostor pod ním "vyčistit".

Jedeme do Pripjati, procházíme si nejznámější "památky". Kulturák, ten je klasika, zkáza v přímém přenosu. Je nejvíc na ráně, proudí sem davy turistů. Před deseti lety jsme potkávali maličké skupinky. Dnes je tady několik autobusů. Lunapark. Tady měříme největší radiaci, průvodce mluví o 500 mikrosievertech/h (µSv/h), vyfoceno na měřáku (pod kabinou ruského kola) máme 111 µSv/h. Tisíckrát víc, než je přirozená radiace v ČR. Dávka, při které se projeví nemoc z ozáření, je cca 1 sievert - takovu dávku bychom při kempování pod ruským kolem nasbírali za rok. Raději se tady tedy nezdržujeme déle než několik minut.

Pro zajímavost, z wikipedie a jiných zdrojů jsem vypsal, kolik záření člověk nachytá v různých situacích:

Radiace je přirozená věc, je všude, čím dále od povrchu země, tím více. Je v jídle, v letadle, na vesmírné stanici. Věda za radiací je komplikovaná. Radiace a její vlivy se měří v různých navzájem převoditelných i nepřevoditelných jednotkách, ale pro běžného smrtelníka je nejpochopitelnější "Efektivní dávka ionizujícího záření", což je množství energie, kterou přijme živá tkáň - lidské tělo.

Měří se v Sievertech (Sv) a jejich zlomcích:

1 Sv = 1000 mSv

1 mSv = 1000 µSv

 

Příklady přijaté radiace:

1 banán ke svačině: 1 µSv

Průměrná radiace na povrchu Země: 0,27 µSv/h (3 mSv/rok)

Radiace v Černobylu (ve městě: 0,12 µSv/h) - paradoxně mnohem menší, než průměr

Radiace v místě, kde se dá nejblíže dostat k reaktoru 4 – 3 µSv/h

Radiace v trávě v Červeném lese – 30 µSv/h

Letuška za rok práce nasbírá 1,5-2 mSv

CT Sken ("cétéčko") celého těla 10-30 mSv

Rok na vesmírné stanici 160 mSv

Půlroční cesta na Mars 250 mSv

Maximální povolená dávka amerického astronauta (za celý život): 1 Sv

Nemoc z ozáření 1-2 Sv

Těžká nemoc z ozáření 2-6 Sv (ještě léčitélná, ale už život ohrožující)

Smrtelná dávka 6-10 Sv

Cílené ozáření při léčbě rakoviny 20 Sv

10 minut v prostoru s jaderným palivem po havárii Černobylu 50 Sv

Turisti se vracejí do autobusů a my si jdeme prohlédnout hotel Polesí, a stoupáme až na jeho střechu, odkud máme výhled na elektrárnu, velkou část města Pripjať, a radar "Duga", kam se podíváme zítra. Slunce se pomalu sklání, procházíme ještě jednu z pripjaťských základních škol a policejní stanici s vyřazeným vozovým parkem. Stále sledujeme dozimetr, ale žádné horentní sumy se nekonají. V Pripjati jsou některá místa dekontaminovaná (radiace kolem 0,1-0,2 µSv/h), běžně na ulici se pohybujeme do 1 µSv/h, v budovách je to různé, málo kdy ale překonáváme 3 µSv/h a i to jenom výjimečně. Za den v Pripjati tak nasbíráme maximálně desetinásobek průměru kdekoliv jinde na Zemi.

Ve vězení je už taková tma, že si potřebujeme světlo. Baterku nikdo nemáme, takže si svítíme tím, co máme - mobily, foťáky. Vězení je fakt depresivní, a skončit by tady chtěl málo kdo. Jen radiace je tady nízká (0,1 µSv/h) - policejní stanice s vězením je jedno z míst, které fungovalo nějakou dobu i po havárii, a tak bylo dekontaminováno.

Ve městě Černobyl fungují dva obchody a dva hotely, jeden ("Děsjatka") s restaurací. Tam máme večeři, a pak kupujeme v obchodě vodku a nějaké křupání na večer - v jednom ze tří pokojů, které nám byly přiděleny, večer ve spolupráci s vodkou pořádáme zhodnocení prvního dne... a před desátou vyrážíme na procházku setmělým městem. Úplně nám nedochází, že po desáté hodině je večerka (zákaz vycházení), ale naštěstí naše procházka neměla žádné následky. Jenom děžurná na hotelu na nás nevraživě kouká, když se před jedenáctou vracíme a bušíme na zamčené dveře...

Ráno je třeba vodku trochu rozchodit, v obchodě jsme měli velké oči a když došlo na lámání chleba, půlka výpravy si vzpomněla, že vodku vlastně nepije... a my ostatní jsme to museli dohánět. Snídaně v osm, průvodce nikde. Jdu zabušit na jeho pokoj, ozývá se opilecké huhlání. Za deset minut ale stojí ve svém mundůru a kanadách před hotelem a vyrážíme k radaru Duga. Ten si ale nechám na samostatný článek, protože za to stojí.

Tři hodinky přes poledne trávíme opět v Pripjati. Procházíme další budovy, byty, nemocnici, přístav, kino, další školu, tělocvičnu. Procházíme se po lese, který vyrostl na trávníku fotbalového hřiště. Zajímavá je kavárna nad přístavem, a opomenout samozřejmě nemůžeme ani bazén (a jeho dětskou variantu). Bazén je jednou z nejfotografovanějších budov. Znalí tvrdí, že to tady vypadá jako na Slávii...

Po obědě v kantýně elektrárny navštěvujeme několik dalších míst v okolí. Školku ve vesnici Kopači, dětský "pionýrský" tábor, na naše spartánské poměry poměrně luxusní. Laboratoř, sloužící k jakémusi výzkumu na rybách, kuřatech... úplně nevíme. Trochu nám prší, prostě konec října, jak má být.

Celkově jsme ale měli štěstí. Počasí nám přálo, teploty lehce nad nulou, deště pomálu, a hlavně, hodně listí už stihlo opadat, a tak je co fotit - apokalypsa v barvách podzimu. Teď a tady. Pripjať není nepodobná sídlištím u nás. Chodov, Bohnice, Petržalka. Třicet let nadvlády přírody tady ale udělalo své.

Všechno zlé je pro něco dobré. Vážím si těch stovek a tisíců likvidátorů, kteří položili své životy při konzervaci elektrárny. Mám obavu, že kdyby se černobylská tragédie nestala, mohla se stát horší. Stovky jaderných reaktorů a elektráren světa po ní prošly kontrolou, modernizací, personál dostává lepší školení, státy mají lepší dohled, zelená jaderná energie je na vzestupu... A pak přišla Fukušima.

Autor: Aleš Gill | pondělí 7.11.2016 8:05 | karma článku: 26,06 | přečteno: 1915x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 16,01 | Přečteno: 456x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,61 | Přečteno: 538x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 315x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3432x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 215x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (1/2)

Je to pěkných pár let co jsem napsal "Návod na Safari v Tanzánii". A je to už nějaký ten pátek co jsme se vrátili z Keni. Dnes si uděláme takovou malou recenzi rezervací a parků, které Keňa nabízí.

24.1.2024 v 8:02 | Karma: 14,80 | Přečteno: 267x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Výlet do Quseiru a jak se zbavit průvodce

El Quseir nebo prostě jenom Quseir je město na severu egyptské oblasti, kterou české cestovky rády z nějakého důvodu nazývají Marsa Alam. Už dlouho jsem se tam chtěl podívat, jen k tomu nebyla vhodná příležitost. Až teď.

9.1.2024 v 8:09 | Karma: 16,78 | Přečteno: 428x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Autem po Íránu - 4. díl - Ubytování

Máme na to systém. Jedeme si nějaký ten roadtrip, kolem té třetí, kdy už víceméně víme, kam bychom chtěli dojet, koukneme na Booking nebo jiný server, rezervujeme hotel s rozumným poměrem cena/výkon. Jenže tohle v Íránu nejde.

14.12.2023 v 10:21 | Karma: 16,55 | Přečteno: 439x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Autem po Íránu - 3. díl - Půjčení a provoz auta

Autem po Íránu bez auta by to jaksi nešlo. Jasně, asi můžete jezdit z místa na místo taxíkem, nebo si pronajmout auto s řidičem. To nás ale nebaví. My chceme svobodu, půjčit si auto, jezdit na benzínky, parkovat. A hlavně řídit.

30.11.2023 v 8:04 | Karma: 15,08 | Přečteno: 442x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Autem po Íránu - 2. díl - Ceny

Pokud vás zajímá, jaká je cenová hladina v Íránu, za kolik si obstaráte hotel, jídlo, pití nebo litr nafty, je tenhle článek právě pro vás. Některé věci jsou tam extrémě levné, jiné zase atakují evropské ceny.

15.11.2023 v 8:51 | Karma: 21,24 | Přečteno: 607x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Autem po Íránu - 1. díl - Měna postavená na hlavu

Už dříve jsem psal článek o divných měnách, Írán je ale ještě o kus dále. Podíváme se na zvlášní místní měnu, u které jsme často ani po deseti dnech používání nevěděli, která bije a kolik máme platit.

31.10.2023 v 8:12 | Karma: 22,05 | Přečteno: 888x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

5 km egyptského pobřeží - Česká ulice

Kdo jste někdy byli u Rudého moře v Egyptě víte, že je jiné. Jiné než Itálie, Chorvatsko, Řecko nebo Turecko. Kolem pobřeží tam vede jen jedna silnice, a není tam žádné vnitrozemí. A jeden krátký úsek je Mekkou čechů.

21.9.2023 v 8:27 | Karma: 19,59 | Přečteno: 1202x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Nejlepší nejhorší země - Írán

Parafrázuji citát anonymního autora: Každá země na světě se v médiích a navenek snaží vypadat lépe, než jaká je. Írán je asi jediná země, která se v médiích tváří strašně, ale v reálu je úplně super.

6.9.2023 v 8:20 | Karma: 17,02 | Přečteno: 590x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Faeřané - národ tunelářů

Nerozumějte tomu prosím nijak špatně. Slovo tunelář zde označuje osobu, která staví tunely. A tunelů je tady v porovnání s počtem obyvatel opravdu požehnaně. Cíl místní vlády je totiž propojit všechny hlavní ostrovy silnicemi.

22.8.2023 v 12:10 | Karma: 13,78 | Přečteno: 368x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 14: Místo posledního odpočinku Jamese Bonda

Je to tady. Bez varování. Kdo jste neviděli posledního Jamese Bonda, máte smolíka. Dostane se vám kruté pravdy: James Bond v "posledním" filmu, Není čas zemřít, zemřel. Nakazil se nějakýma potvůrkama a nechal se zastřelit raketou.

3.8.2023 v 8:32 | Karma: 12,82 | Přečteno: 394x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Fotoreport - Faerské ostrovy

Přeneste se se mnou na chvíli ze spalujícího horka a žluté spálené trávy do míst, kde je pořád mokro, sem tam se tam vyklube sluníčko, teplota máloky přesahuje 15°C a je tam naprosto všechno zelené.

17.7.2023 v 9:18 | Karma: 22,33 | Přečteno: 464x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Můj první let vrtulníkem

Vrtulníky máme spojené se záchranáři, hasiči, zdravotníky, policií, a maximálně si je ještě představíme jako luxusní dopravní prostředky bohatých. Pokud se ale chcete proletět vrtulníkem, nemusíte kvůli tomu spadnout ze skály.

28.6.2023 v 10:38 | Karma: 16,16 | Přečteno: 478x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 13: Balmoral, hrad královny Alžběty II.

V kopcích daleko od civilizace, daleko od hlavních silničních tahů, letišť a měst, uprostřed hor a lesů, je hrad Balmoral. Oblíbené místo královny Alžběty, kam se podívali jen vyvolení. Nebo ne?

13.6.2023 v 8:22 | Karma: 15,16 | Přečteno: 395x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 12: Orkneje

Orkneje nejsou úplně neznámým místem, ale spadají spíše do kategorie "učili jsme se, že něco takového existuje, ale pak jsem o tom už nikdy neslyšel". Máte to stejně? Pojďte se tam se mnou podívat.

25.5.2023 v 9:20 | Karma: 18,93 | Přečteno: 476x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Návod na ... Petru, nejkrásnější z divů světa

V době nízkonákladových aerolinek máme za humny, sotva tři a půl hodiny letu, nejkrásnější z divů světa. V nejbezpečnější z arabských zemí, Jordánsku, pár hodin cesty od Ammánského nebo Aqabského letiště. Za cenu alpské permice.

10.5.2023 v 8:40 | Karma: 18,10 | Přečteno: 476x | Diskuse| Cestování
  • Počet článků 245
  • Celková karma 17,04
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky