Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Botswana = reklama na Afriku

Jestli máte k Africe přirozený respekt, vidíte v televizi jenom to špatné a vyrážíte, jako donedávna já, raději kamkoliv jinam, zkuste se vydat do Botswany. Najdete tam Afriku bez problémů, válek a nemocí. Afriku pro začátečníky.

K Africe vznikl v myslích miliard lidí pod tlakem médií přirozený odpor. Války, Ebola, Žlutá zimnice, prakticky nikdo tam nejezdí, a pokud někdo ano, je označen za dobrodruha. Když už tam někdo byl, tak s cestovkou, na safari, spal v drahých hotelích nebo luxusních kempech, a za celou dovolenou dal často i stovky tisíc. Tady ale něco nesedí. Pokud je Afrika kontinent nemocí, válek, podvýživy a v lepším případě jenom chudoby, jak tam může někdo jezdit na luxusní exotickou dovolenou za stovky tisíc?

Afrika je obrovský kontinent. Obrovský prostor, který vnímáme jako jeden celek. Umíme vyčlenit možná tak Maroko, Tunisko nebo Egypt, které tak trochu známe, byli jsme tam, nebo známe někoho, kdo tam byl. Anebo taky nebyl. Leckdo si zaplatí all-inclusive do Hurgady, taxík nebo autobus ho zaveze do pětihvězdy u pláže, kde stráví týden konzumací alkoholu a šnorchlováním na korálech, a pak zase jede taxíkem na letiště. Říct ale, že byl v Africe, je trochu přitažené za vlasy. A kdo se pustí dál, opustí čtyři zdi chránící hotelový komplex, jistě ví, že Egypt není úplně turisticky přívětivá země. Heloumajfrendi, policejní kontroly, špína, chaos, a v neposlední řadě faraonova pomsta. Tunisko nebude velký rozdíl, Maroko je snad trochu lepší. Ale Afrika to umí i jinak. Lépe.

Tak kam? Tři země, které jsem vyjmenoval, nepatří k tomu nejlepšímu, co v Africe existuje, a přesto tam, a v podstatě jenom tam, tisíce Evropanů, Čechů, Slováků, pořád a pořád vyráží. Země jsou natolik rozvrácené systematickým turismem posledních dekád, že je rozhodně nemůžeme označit jako bránu do Afriky, nebo nedej bože reklamu na Afriku. Pokud jenom trochu můžete, vyrazte jinam. Nechci vás lákat do oblastí, které jsem projel v minulých letech, do Mauretánie, Mali nebo Burkiny Faso. Jsou to země turisticky složité, s vízy, horší infrastrukturou, a nestabilní politickou situací. Nicméně přes to stojí za návštěvu - nicméně nejsou pro začátečníky.

Pokud si chcete utvořit o Africe pozitivní obrázek, vydejte se na jih. Je v podstatě jedno kam, ale nejjednodušší je podle mě Botswana. Z několika důvodů:

1) Botswana je dostatečně velká, aby byla různorodá, ale zároveň není až tak velká, abyste se v ní nezorientovali. Na jihozápadě pouště, na severovýchodě v podstatě prales. Z východu na západ, nebo od severu k jihu, ji přejedete za jediný den. Deset, dvanáct hodin za volantem. Provoz je minimální.

2) Nebojte se usednout za volant. Hlavní cesty jsou v dobrém stavu, mimo města je povolená stodvacetikilometrová rychlost, ve vesnicích obvykle snížená na osmdesát. Musíte si dávat pozor na zvířata. Na jihu spíše domácí, na severu více divoká. Na řízení vlevo si zvyknete o hodně rychleji, než na levostranný provoz z pohledu chodce, jako třeba v Londýně.

3) Pokud chcete, můžete fungovat stejně, jak jste v Evropě zvyklí. V Botswaně jsou restaurace, ikdyž jich není až tolik. V supermarketech, které jsou v každém větším městě, nakoupíte (oproti třeba většině Asie) podobné zboží jako u nás, za podobné nebo nižší ceny. Hovězí za polovic. I benzínky jsou na podobné úrovni, jako v Evropě. Jediný rozdíl, že vám tankuje obsluha. Platit můžete hotově, nebo kartou. Banku a bankomat najdete v každé větší vesnici.

4) Botswana je byrokraticky jednoduchá. Na hranicích vyplníte krátký formulář, dostanete razítko, bez front, bez čekání, a zadarmo. Pokud máte auto, jedete jako například my z autopůjčovny v Johannesburgu, zaplatíte pár stovek silniční daně za auto. V místní měně hotově, což by byl problém, ale na přechodech jsou směnárny. A pak už nic. Sem tam veterinární kontrola kvůli slintavce a kulhavce. Pro vás žádný problém, jen nepřevážejte maso přes půl země, tak jako my. Kupujte až tam, kde budete grilovat.

5) V Botswaně jsou super kempy. Mimo národní parky i levné. Většinou v pěkném prostředí, máte k dispozici vodu, teplou sprchu, gril nebo ohniště, často i wifi a elektřinu. Jen tu redukci na místní zásuvky (tzv. staré anglické, možná je znáte z Indie) si budete muset někde v supermarketu koupit, pokud nemáte multiredukci na všechno za několik set korun. Ta se ale nevyplatí, jednoduchou redukci na místní zásuvky koupíte na místě za pár desítek korun.

6) V Botswaně jsou jedny z nejkrásnějších národních parků Afriky. Národní parky Moremi (v deltě řeky Okavango) a Chobe, kam jsme se podívali my, jsou úžasné. Jasně, potřebujete čtyřkolku, trochu vyšší auto, protože cesty v národních parcích jsou prostě vyježděné koleje. Žádný luxus jako restaurace a asfaltky, které jsou k dispozici např. v Krugerově národním parku v JARu, tady nehledejte. Všechno je maximálně podřízené zvířatům.

7) Zvířata. V Botswaně prý žije více slonů, než v celém zbytku Afriky dohromady. Nevím, jestli je to pravda, ale rozhodně není třeba se bát, že byste o ně nezakopávali. Uvidíte i množství žiraf, zeber, uvidíte hrochy, krokodýly, pštrosy, lvy, buvoly, pakoně, a mnoho druhů antilop. V ptácích se nevyznám, ale taky jsme jich viděli hromadu. Zejména na severu parku Chobe, u stejnojmenné řeky, jsme si připadali, že projíždíme ZOO, které zbourali zdi, ploty a pavilony. Stádo slonů, za zatáčkou stádo zeber. Z křoví už ale vykukuje žirafa. Za lesíkem se pasou antilopy, ale pozor, zase sloni... U řeky prý viděli lvy, hlásí řidič okolo jedoucího auta. Jedeme za ním, a opravdu, ve stínu pod stromy odpočívá asi deset lvic. Troufnu si tvrdit, že nikde jinde na světě už dnes nemůžete s jistotou počítat s tím, že uvidíte zvířata ve velkém. Jenom v Africe.

8) Jak si tam ale vzít všechno potřebné na kempování? Nemusíte. Nevím, jestli přímo v Botswaně, ale v okolí, v Johannesburgu nebo Windhoeku, si můžete poměrně jednoduše půjčit terénní auto se stanem nebo dvěma stany na střeše, s kompletním vybavením. Nejlevnější modely mají lednici (která i mrazí), zásobník na vodu, stůl, židle, nádobí, plynovou bombu a vařič. Luxusnější kousky nabídnou sprchu nebo mikrovlnku. A všechno zařídíte z domova, přes Internet.

9) Jak se tam vyznáte? Žádný problém. Kvalitní mapy koupíte u nás (dívejte se po těch, ve kterých jsou zaneseny kempy), s podrobnýma mapama na místě je to horší, ale vždycky si můžete vyfotit mapu u vjezdu do parku nebo v informačním centru. Některé navigace do mobilu jsou tak podrobné, že vás dovedou až do kempu na kempoviště č. 4. Fakt, nedělám si srandu.

10) Bojíte se policejní šikany? Nemusíte. Nás zastavili jenom jednou, chtěli vidět řidičák, a pak už nic. Občas měří, ale jak jsem psal, stodvacítka za vesnicí a osmdesátka v ní vytváří dostatečný polštář. Ani na hranicích žádný problém, jenom to nefunguje jako v Evropě, ale musíte zaparkovat, a jít si pro razítko do pasu do budovy k přepážce.

11) Jedete do Afriky a neumíte smlouvat? Nebudete to potřebovat. Benzínky mají ceny jasně označené, maximálně dáte pět pula (desetikorunu) pikolíkovi u benzínky, který vám ten benzín nebo naftu v ceně osmnáct korun za litr pumpuje do nádrže nebo umyje okno. Jídlo nakoupíte v supermarketech kartou. Nikdo se vás nesnaží natáhnout, nikde v nás neviděli chodící kasičku. A v případě potřeby nebo nějakého problému s autem si cenu anglicky domluvíte předem.

12) "Tahle sranda mě ale přijde na sto tisíc, koukal jsem, že s cestovkou se za míň nedostanu." Tohle si říká téměř každý. A není to pravda. Jeďte ve čtyřech. Sledujte letenky. A nejeďte s cestovkou. Pokud jste časově flexibilní a ochotní popojet nebo popoletět do Německa (případně jinam po Evropě), můžete se do Windhoeku nebo Johannesburgu dostat za deset tisíc. Dvanáct. Patnáct max. Když budete chtít letět z Prahy a nechcete nic sledovat, koupíte letenku s Emirates za sedmnáct, dvacet tisíc. A to je největší položka vašeho rozpočtu. Auto s vybavením si na čtrnáct dní půjčíte za třicet tisíc. Čtyřicet, ať nežeru, desítka na osobu. To jste na dvaceti, pětadvaceti. A kolik si myslíte, že utratíte za benzín, jídlo, vstupy do parků a kempování. Několik tisíc. Počítejte maximálně tisícovku na den. Jedete na čtrnáct dní, vlezete se do pětatřiceti, čtyřiceti tisíc na hlavu. Určitě zaplatíte méně než polovinu toho, co bude chtít cestovka. Nepřijdete o samostatnost a pocit dobrodružství, který znáte z cest do Asie nebo Ameriky. Jasně, můžete si dopřát výlet na Viktoriiny vodopády do Zambie nebo Zimbabwe s lokální cestovkou, noční pozorování zvířat, mazlení s lvíčaty nebo vyhlídkové lety. To pak leze do peněz. Ale nemusíte.

Čeští turisté se v poslední době velmi často vydávají na vlastní pěst do Indie. Do Thajska. Číny. Pokud český turista přežije chaos a nepořádek Indie, Botswanu zvládne levou zadní. Pokud se zorientuje v ulicích Bangkoku nebo Pattaye, pak se neztratí ani v národních parcích Botswany nebo turistických městečkách u národních parků, v Maunu nebo Kasane. A pokud se protluče v Číně, bude pro něj domluva v místníma v Botswaně, kde téměř každý umí anglicky, úplně jednoduchá.

Podobně jako Botswana je na tom Namibie. Národní parky Etosha nebo parky v Capriviho Pruhu (delta řeky Okavango) mám v hledáčku pro jednu z příštích cest. Zimbabwe a Zambie, to jsou trošku větší oříšky. Horší domluva, místní angličtina je taková svérázná. Víc byrokracie, policajti na každém rohu. Vyšší ceny, v případě Zimbabwe rovnou vysoké ceny. Ale zase jsou tam Viktoriiny vodopády. Ale o těch až příště.

Autor: Aleš Gill | úterý 28.6.2016 8:04 | karma článku: 26,00 | přečteno: 1078x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 16,52 | Přečteno: 476x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,61 | Přečteno: 542x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 317x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3433x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 217x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  16:25

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Pomstím Palestinu, psal ve Francii podezřelý z únosu a znásilnění Židovky

25. dubna 2024  16:18

Policie ve Francii zadržela dvaatřicetiletého muže z pařížského předměstí Gennevilliers, který čelí...

Svědci mluvili až příliš, soud s Weinsteinem se zopakuje. Z vězení však nevyjde

25. dubna 2024  15:46,  aktualizováno  16:15

Newyorský odvolací soud ve čtvrtek zrušil odsouzení někdejšího hollywoodského producenta Harveyho...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 17,59
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky